שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תיירות בצל ההסלמה: "אם יהיה אירוע נוסף יתחילו הביטולים"
  הפלת המל"ט האיראני ומטוס חיל האוויר בסוף השבוע בצפון, בצירוף עם המתיחות הביטחונית בדרום, הזכירו לכולם עד כמה ענף התיירות בארץ פגיע. המטיילים והנופשים עם היד על הדופק, אך לא משנים תוכניות. "כרגע אין ביטולים, אבל מי שמתקשר להזמין מוודא שיש ממ"ד"

   

  ההסלמה הביטחונית בצפון, והמתיחות הנמשכת בדרום, לא משפיעים עד כה על המטייל והנופש הישראלי שלא משנה את תוכניותיו. "כרגע אין ביטולים", סיפרה אלינור פרץ, בעלת מתחמי האירוח "בוסתן צפתי" ו"וילה ריו" בגליל שעם זאת ציינה כי "מי שמתקשר להזמין מוודא שיש ממ"ד במקום".

   

  לאחר התקרית בסוף השבוע האחרון שבה יורט מל"ט איראני ומטוס קרב של חיל האוויר הופל בשטח ישראל, סיפרה פרץ כי היה מעט לחץ בשבת בבוקר, אבל אחרי זמן קצר הכל נרגע. "אם יהיה אירוע נוסף סביר להניח שיתחילו החששות והביטולים", העריכה. "בחורף אנחנו מתבססים על מטיילים שמגיעים לנחלים ולחרמון, והחשש הוא שאם יהיה עוד אירוע – המטיילים לא יגיעו".

  מטיילים בחורשת טל בשבת האחרונה (צילום: רשות הטבע והגנים) (צילום: רשות הטבע והגנים)
  מטיילים בחורשת טל בשבת האחרונה(צילום: רשות הטבע והגנים)
  בשבת האחרונה היו כ-100 אלף מטיילים בצפון. "הישראלים יודעים לקחת אירועים כאלה בפרופורציה", אמרה חלי יעקבס, מנכ"לית חוויות ניר דוד שבעמק המעיינות. "כל עוד אין איזו מלחמה גדולה, אנחנו בין מלחמות. אנשים יודעים את זה, ומה ששומר על השפיות שלהם זה הטיולים והתיירות".

   

  אלפים רבים ביקרו בשבת האחרונה באתר החרמון הצמוד לגבול הסורי. לא רחוק משם, בשמורת הבניאס, ביקרו כ-2,900 מטיילים. אלפים ביקרו גם בפארק המעיינות – שעות ספורות לאחר שהאזעקה שהפעילו טילי הנ"מ הסוריים העירה את תושבי האזור.

   

  "במקום שבו ייקבע הצימר, האטרקציה, הטיול – שם יעבור הגבול", אמרה יעקבס. בועז ליברמן, דובר חוויות ניר דוד הוסיף כי "עם ישראל הפגין חוזק והצביע ברגליים כאשר אתרי המעיינות וגן גורו התמלאו במבקרים כבר מוקדם בבוקר, כבכל שבת שמשית".
  מטיילים בשמורת עין אפק בשבת האחרונה (צילום: חגי עוז, רשות הטבע והגנים) (צילום: חגי עוז, רשות הטבע והגנים)
  מטיילים בשמורת עין אפק בשבת האחרונה(צילום: חגי עוז, רשות הטבע והגנים)

  תור של מבקרים בכניסה לגן גורו בעמק המעיינות (צילום: דנה נצ'ריקוב) (צילום: דנה נצ'ריקוב)
  תור של מבקרים בכניסה לגן גורו בעמק המעיינות(צילום: דנה נצ'ריקוב)

  האזעקות בשבת בבוקר הגיעו עד הגליל המערבי. נדב ארבל, מצוות מיזם "אוצרות הגליל" שמקדם אתרי תיירות בגליל המערבי ומאגד יותר מ- 400 אתרי תיירות באזור, אמר כי "על אף המתיחות הביטחונית, אלפים רבים של מטיילים גדשו את אתרי הגליל המערבי. מבעלי עסקים רבים שמענו כי למרות החששות והמציאות הביטחונית הרעועה, המטייל הישראלי לא שינה את תוכניותיו".

   

  מחר (יום ו') צפויים להגיע מאות בני אדם לאירוע "טע וסע" ביער לביא שליד צומת גולני – אירוע נטיעות משותף של קק"ל, יד לבנים ויתומי צה"ל. "לא חשבנו לרגע לבטל, מה פתאום", אמר אורן קליימן מקבוצת "בשבילנו למען יתומי צה"ל. "אתה יודע מתי נבטל? אולי רק אם יירד גשם. אבל זה לא אמור לקרות והציבור מוזמן להגיע".

  כלי רכב חונים מחוץ לשמורת עין אפק בשבת האחרונה (צילום: ג'זל חזן, רשות הטבע והגנים) (צילום: ג'זל חזן, רשות הטבע והגנים)
  כלי רכב חונים מחוץ לשמורת עין אפק בשבת האחרונה(צילום: ג'זל חזן, רשות הטבע והגנים)

  מטיילים רבים בכניסה לנחל תבור בסוף השבוע (צילום: רחל אשבול) (צילום: רחל אשבול)
  מטיילים רבים בכניסה לנחל תבור בסוף השבוע(צילום: רחל אשבול)
    

  גם בדרום האופטימיות נשמרת, למרות חידוש ירי הרקטות לאחרונה. קרוב ל-200 אלף בני אדם כבר ביקרו בנגב המערבי ובעוטף עזה במסגרת השבועיים הראשונים של פסטיבל "דרום אדום", והצפי הוא לכ-350 אלף מבקרים עד סוף הפסטיבל. "החיים כאן מתנהלים על מי מנוחות, יותר רגוע ממרכז הארץ", אמרה לבנת גינזבורג, מנהלת התיירות בצפון הנגב ומפיקת פסטיבל דרום אדום. "מבחינתנו לא השתנה כלום. רק שמזג האוויר יהיה לצידנו, יותר מזה אנחנו לא צריכים".

   

  לדבריה, בהרבה מאוד מתחמי אירוח באזור כבר אין מקומות פנויים לפסח. "אנשים שריינו מראש כי הם מבינים שאי אפשר להיזכר יומיים לפני, ולא נרשמו ביטולים". כך גם בצפון: "באירוח הכפרי אצלנו לא רק שאין ביטולים, פסח כבר מלא לגמרי", מוסיף ליברמן מניר דוד.

   

  עם זאת, חרף תמונת המצב האופטימית דברים עלולים להשתנות אם המצב הביטחוני יסלים. "התיירות היא הראשונה להיפגע והאחרונה להתאושש", הוסיפה גינזבורג. "הבעיה העיקרית מבחינתנו היא שכל דבר קטן שקורה בדרך כלל גורר ביטולים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רשות הטבע והגנים
  מטיילים בחורשת טל
  צילום: רשות הטבע והגנים
  מומלצים