שתף קטע נבחר

פרשת החוקרים הפרטיים: המפכ"ל יגיע לכנסת ביום ג'

אלשיך זומן לדיון בוועדת הפנים, בעקבות התבטאויותיו על מעקב של חוקרים פרטיים אחרי חוקרי רה"מ. הדיון יידחה ביומיים ואלשיך ישתתף בו. קיש לאולפן ynet: "גם לאופוזיציה יש שאלות"

 

 

ביום ראשון הוא לא יגיע, ביום שלישי דווקא כן: לאחר שבתחילה עלו הערכות כי מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, ייעדר מהדיון בוועדת הפנים של הכנסת, אליו הוזמן - סוכם עם המשטרה כי יגיע לדיון שייערך בסופו של דבר ביום שלישי.

 

ברקע המלצת המשטרה להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו בגין שוחד בתיקים 1000 (תיק המתנות) ו-2000 (שיחות נתניהו-מוזס), ביקש יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש, לזמן את המפכ"ל לוועדה בראשותו על מנת לקבל את התייחסותו להתבטאויותיו שלפיהן חוקרים פרטיים עקבו אחרי חוקרי תיקי נתניהו.

 

הדיון בהשתתפות המפכ"ל היה אמור להתקיים למחרת פרסום המלצות המשטרה, אולם נדחה בכמה ימים. אתמול הודיע יו"ר הוועדה קיש כי הדיון המדובר יהיה ביום ראשון הקרוב, אולם במשטרה אמרו אמש כי בגלל בעיות לו"ז, סביר להניח שאלשיך לא יוכל להשתתף בדיון. בסופו של דבר, כאמור, הוא צפוי להגיע ביום שלישי.

ראש הממשלה נתניהו והמפכ"ל אלשיך (צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי) (צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי)
ראש הממשלה נתניהו והמפכ"ל אלשיך(צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי)

"אנחנו רוצים לשמוע אותו בעקבות הראיון שהוא נתן לתקשורת בנושא", אמר מוקדם יותר הבוקר ח"כ קיש בריאיון לאולפן ynet. "עלו לא מעט שאלות, חלקן בנושא האם היה ניסיון שיבוש חקירה ובוודאי האם ניסו לייחס את זה לנתניהו, שהוא נושא מאוד מהותי. הדברים האלה עלו בעקבות בקשות של ח"כים, גם מהאופוזיציה וגם מהקואליציה. לא ניכנס לחקירת נתניהו, אבל מן הראוי שגם בכנסת יהיה דיווח על העניין הזה".

 

בנוגע לכינויי הגנאי שהשמיעו גורמים שונים בליכוד כלפי יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד, שצפוי להיות עד תביעה נגד נתניהו, אמר ח"כ קיש: "אני לא מתחבר לביטויים האלה. דעתי שונה מיו"ר הקואליציה (ח"כ דודי אמסלם, שכינה את לפיד 'שטינקר'). מצד שני, אני חושב שיש בעיה בכלל שעירבו את לפיד בעניין הזה, כי אם הוא לא עד מפתח, אז לא היה צריך להזכיר אותו. אם העדות שלו שולית, לא הייתה סיבה להזכיר אותה".

"יש לתת לציבור להכריע". ח"כ קיש (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"יש לתת לציבור להכריע". ח"כ קיש(צילום: גיל יוחנן)

ח"כ קיש התייחס גם לביקורת שהשמיע אתמול שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט כלפי נתניהו , ולפיה "קבלת מתנות בהיקף כה רחב אינה עומדת בציפייה של אזרחי ישראל". לדברי קיש, "בנט זכאי לדעתו, דרך אגב כמו כל הציבור. השאלה המהותית אם יש פה עבירה פלילית, למה אנחנו שואלים? זה שהפרקליטות הודיעה שהחקירה עדיין לא הסתיימה לתפישתה ולמה הגישו את זה ולמה נחפזו, זה לא מעורר שאלות. לגבי האמירה של בנט, יש לתת לציבור להכריע".

 

קיש הוסיף בעניין זה כי "אני מכבד את דעתו של בנט, אבל מצי שצריך להחליט על זה - זה הציבור. הציבור יחליט על זה בבחירות הבאות. בוודאי בבחירות הקודמות ראש הממשלה קיבל את העמון. ראינו בשבוע שעבר דוגמה מצוינת מדוע, במהלך הטיפול במשבר הביטחוני של חיל האוויר וחדירת המל"ט, וגם בסיבוב הבא, בבחירות שיהיו כנראה עוד שנה פלוס, גם שם הנושא הזה ייבחן על ידי כל אזרח ואזרח".

 

-ומה אם יוגש כתב אישום נגד נתניהו?

"אני מאמין שלא יהיה כתב אישום, לא יהיה שום דבר. אם יהיה – אז תלוי מאוד מה יהיו ההאשמות. אין ספק שאם יהיה כתב אישום חמור בשוחד זה נושא בעייתי, אני לא רואה מצב שהממשלה ממשיכה ואני לא רואה מצב שראש הממשלה ממשיך ככה. אם יהיה כתב אישום על סיגרים ושמפניה זו כבר שאלה אחרת".


פורסם לראשונה 15/02/2018 11:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, יואב דודקביץ
המפכ"ל אלשיך וח"כ קיש
צילום: מוטי קמחי, יואב דודקביץ
מומלצים