שתף קטע נבחר

בנט: קבלת מתנות בהיקף כזה אינה עומדת בציפייה מראש ממשלה, נחכה ליועמ"ש

בתגובה ראשונה להמלצות המשטרה מתח שר החינוך ביקורת על ראש הממשלה: "לצערי, קבלת מתנות בהיקף כה רחב אינה עומדת בציפייה של אזרחי ישראל". עם זאת הבהיר כי לראש הממשלה עומדת חזקת החפות וכי יש לחכות להכרעת היועמ"ש: "לגבי הפן הערכי, יחליט הציבור ביום הבוחר"

 

 

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט מתח ביקורת היום (ד') על ראש הממשלה בנימין נתניהו. "לצערי, קבלת מתנות בהיקף כה רחב אינה עומדת בציפייה של אזרחי ישראל", אמר בבוקר למחרת הגשת המלצות המשטרה להעמיד לדין את נתניהו על שוחד בתיקים 1000 ו-2000. עם זאת הבהיר כי בכוונתו לחכות להחלטת היועץ המשפטי לממשלה.

 

"ראש ממשלה לא צריך להיות מושלם והוא לא צריך לחיות בסגפנות", אמר בנט בוועידת השלטון המקומי בתל אביב, "אבל הוא כן צריך להיות מישהו שאומרים עליו 'ככה צריך לנהוג'. כשהייתי צוער בבה"ד 1 בקורס קצינים, על הקיר היה כתוב פסוק, נדמה לי מספר שופטים, 'ממני תראו וכן תעשו'. לצערי, קבלת מתנות בהיקף כה רחב איננה עומדת בציפייה זו של אזרחי ישראל. עם זאת, החוק במדינת ישראל הוא ברור. הוא קובע שראש ממשלה רשאי להמשיך בתפקידו גם לאחר המלצות המשטרה. אנחנו מדינת חוק, ולראש הממשלה נתניהו עומדת חזקת החפות. 

 

שוחד, מרמה והפרת אמונים - המלצות המשטרה נגד נתניהו

נתניהו: "ההמלצות ייגמרו בלא כלום, אמשיך להנהיג"

המערכת הפוליטית סוערת. אמסלם על לפיד: "מלשן עלוב"

גבאי נגד כחלון: "היה צריך לפרק את הממשלה, אך הכיסא נוח"

לראיות יש חוקים משלהן / פרשנות

לפיד על עדותו בתיק 1000: סירבתי להעביר את חוק מילצ'ן - למרות הלחצים

התקדימים: המלצות המשטרה בעניין ראשי הממשלה

וכיצד סיקרו את המלצות נתניהו ברחבי העולם?

 

"אני מאמין שכולנו שותפים, מייחל ומקווה עבור ראש הממשלה ועבור כולנו שהוא ייצא נקי בסוף התהליך. לאור זאת קיבלתי החלטה להמתין עד להכרעת היועץ המשפטי לממשלה. אני סומך על יושרם ועמידותם של היועץ וצוותו. לגבי הפן הערכי - יחליט הציבור ביום הבוחר. עד להכרעת היועץ אני קורא לכל הצדדים לנהוג באחריות, באיפוק ובממלכתיות".

 

בנט, הבוקר: "אמתין להכרעת היועמ"ש" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בנט, הבוקר: "אמתין להכרעת היועמ"ש"(צילום: מוטי קמחי)

לדברי בנט, "אתמול בערב היה רגע לא נעים לכל אזרח במדינת ישראל, בוודאי לראש הממשלה עצמו. לפני הכול הוא בן אדם. לתפיסתי, לראש ממשלת ישראל יש שתי משימות: האחת - לשמור על ביטחון ישראל, השנייה - להוות מנהיג ודוגמה לאזרחי ישראל".

 

לאחר מכן עלתה לנאום גם חברת סיעתו של בנט, שרת המשפטים איילת שקד, והיא הבהירה: "המשטרה לא ממליצה להעמיד לדין. המשטרה היא גוף חוקר שאומר אם יש תשתית ראייתית לביצוע עבירות. היא בטח שלא מחליטה. מי שמחליט אם להעמיד לדין פוליטיקאי זה אך ורק אדם אחד - היועמ"ש אביחי מנדלבליט.

 

"אני עובדת איתו יום-יום ועם כל בכירי הפרקליטות - ואני יכולה להגיד לכם שאתם יכולים להיות רגועים. אני סומכת על שיקול דעתו של מנדלבליט", הוסיפה שקד. "יש יועמ"ש שמכיר את המערכת הפוליטית, וזה דבר חשוב ומשמעותי. אני חושבת שבמדינת ישראל גם הולכת ונשחקת חזקת החפות. צריך לדעת שכל אדם חף מפשע עד שהוכחה אשמתו. לאדם, גם אם הוא נאשם, יש זכות לשם טוב. אנחנו צריכים בכוחות משותפים לנסות ולשמור על זה".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן הצטרף לדבריה של שקד: "חזקת החפות שמורה לכל אדם, אפילו לראש הממשלה. במדינה שלנו יש גוף אחד שמוסמך לקבוע אם בן אדם אשם או זכאי - זו לא התקשורת, אלא בית המשפט. כל השאר - ספרות זולה. מין תוכנית ריאליטי, ואני מעולם לא אהבתי תוכניות ריאליטי".

 

לשאלה אם נתניהו יכול להמשיך לכהן כראש ממשלה ענה ליברמן: "ללא ספק. אני חושב שכולנו חייבים להבין את המשמעות. אם ראש הממשלה מודח אז זה מהפך שלטוני. סיפרתי פעם שאני מכיר שר חוץ אחד שנאלץ להתפטר אחרי הגשת כתב אישום, הלך לבית המשפט, יצא זכאי וחזר. אצל ראש הממשלה זה לא קיים - זה ההבדל המהותי. לכן כל עוד ראש הממשלה לא הורשע בבית משפט, הוא יכול להמשיך".

 

ליברמן: "אם ראש הממשלה מודח - זה מהפך שלטוני" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ליברמן: "אם ראש הממשלה מודח - זה מהפך שלטוני"(צילום: מוטי קמחי)

 

השר לביטחון פנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן התייחס להמלצות המשטרה במליאת הכנסת: "סיכומי המשטרה נמסרו בהקשר של חקירות ראש הממשלה ותפקידה של המשטרה בהקשר הזה למעשה הסתיים. לא הציבור הוא זה שיכריע, לא העיתונאים, לא הפוליטיקאים והאמירות שלהם הם אלה שיכריעו, אלא במקרה של נבחרי ציבור רק עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה היא זו שקובעת אם יש די ראיות להגיש כתב אישום".

 

"אני מציע להפסיק עם כל הלחצים, עם כל המתקפות ועם כל האשמות - מכל הצדדים. כפי שאמרתי, אני מגבה את משטרת ישראל ואני מגבה את כל גורמי אכיפת החוק. ויחד עם זאת, אני גם מגבה את ראש הממשלה כי עמדת המשטרה היא לא העמדה הקובעת לפי החוק במדינת ישראל".

 

 

נתניהו: "אני מקבל המלצות ולפיד מחיאות כפיים"

הוועידה נפתחה בנאומו של ראש הממשלה נתניהו, שאמר: "אחרי שקראתי את דו"ח ההמלצות, אני יכול להגיד שזה מסמך מוטה, קיצוני, מחורר כמו גבינה שווייצרית ולא מחזיק מים.

 

"אני רוצה קודם כול להרגיע אתכם - הקואליציה יציבה", הבהיר ראש הממשלה בפתח דבריו. "אין לאף אחד, לא לי ולא לאף אחד אחר, תוכניות ללכת לבחירות. נמשיך לעבוד יחד איתכם למען אזרחי מדינת ישראל - עד סוף הקדנציה".

 

נתניהו, הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נתניהו, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

 

לדברי ראש הממשלה, מסמך ההמלצות "מתעלם ומטשטש חברות קרובה מאוד של קרוב ל-20 שנה בין ארנון מילצ'ן לביני ובין המשפחות שלנו - חברות שהיו בה אגב מתנות הדדיות, עוד בתקופה שהייתי אזרח פרטי והרבה לפני שנכנסתי לתפקיד.

 

"שנית, המסמך מנפח את הסכומים עד לבלי היכר - הוצאות ענק, שכלל לא קשורות אליי, הכול במטרה להגיע למספר הכסף. שלישית, הוא פשוט מתעלם משתי עובדות מוחצות שהבאתי אתמול ושידועות - שלא פעלתי עבור מילצ'ן, אלא נגדו. ראשית, כששברתי את המונופול שלו, במה שקרוי מכשירי תנועה, ייבוא כלי רכב, וזה היה שווה הון עתק, זה הלך. שנית, כשפעלתי לסגור את ערוץ 10 שבבעלותו ואז המניות שלו היו שוות כלום - שום דבר, אפס".

 


 

באשר להיותו של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד עד מפתח בתיק 1000 אמר נתניהו: "העולם הפוך גם בעניינו של לפיד. לפיד אמר שהוא נחקר בערך כשעה. אותי שאלו בעניין הזה כמה שאלות בלבד - ואמרתי שלא פעלתי לטובת מילצ'ן. שעה אחת לו וכמה שאלות לי, בחקירה של שנה וחצי, ועכשיו מסתבר שעל הבסיס הזה לפיד הוא עד מפתח.

 

 

"זה אומר לכם הרבה מאוד על ההמלצות הללו ועל התהליך הזה. זה כמובן אותו לפיד שהבטיח להפיל אותי בכל מחיר. זה אותו לפיד שהוא חבר קרוב של מילצ'ן - אין בזה חטא, אבל הוא חבר קרוב. הוא הועסק על ידי מילצ'ן, הוא דן עם מילצ'ן כשר האוצר האחראי בענייניו של מילצ'ן, כלומר הוא לא הדיר את ידיו מלעסוק בעניינו של מילצ'ן - אז הוא הפך להיות העד המרכזי.

 

"אני מנסה לחשוב מה היה קורה אם אני הייתי עושה דבר כזה", טען נתניהו. "הייתי נחקר באזהרה שבע פעמים, אבל פה העולם התהפך. ברגע שלפיד אומר את מילת הקסם 'נתניהו' - העולם מתהפך. אני מקבל המלצות - ולפיד מחיאות כפיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
נפתלי בנט בוועידת השלטון המקומי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים