שתף קטע נבחר

היועמ"ש: "שיתוף פעולה מצוין עם המשטרה" בתיקי נתניהו

בעקבות הפרסומים על מתח בין היועץ המשפטי והפרקליטות למשטרה סביב המלצות בחקירות רה"מ, משרד המשפטים מבהיר רשמית: "הפרסום היה באישור, כנדרש וכמקובל". סנגורו של מילצ'ן: "מניחים שהיקף המתנות לנתניהו מגיע למאות אלפי שקלים, אך לא הייתה ציפייה למשהו מנגד"

 

 

 

משרד המשפטים פרסם הבוקר (יום ה') הודעה רשמית חריגה בעקבות הפרסומים שלפיהם הפרקליטות מתחה ביקורת חריפה על המשטרה בגלל פרסום ההמלצות בתיקי נתניהו. "היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה פועלים בתיאום מלא ובשיתוף פעולה מצוין עם משטרת ישראל", נמסר.

 

עוד נכתב בהודעה כי "למען הסר ספק, פרסום הודעת משטרת ישראל על סיום החקירה בפרשות 1000 ו-2000 נעשה בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה 4.1003 שעניינה 'קווים מנחים לרשויות האכיפה בעניין פרסומים מחקירות'. הדבר נעשה באישור היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה מראש, כנדרש וכמקובל.

 

היועמ"ש מנדלבליט (צילום: EPA) (צילום: EPA)
היועמ"ש מנדלבליט(צילום: EPA)

"מובן כי העמדה המשפטית לגבי תיקים אלה תגובש רק לאחר בחינה יסודית של הראיות שנאספו בחקירה בידי גורמי התביעה", נמסר בעניין האפשרות שיידרשו השלמות חקירה.

 

בחברת החדשות פורסם אמש שבמשרד המשפטים מתחו ביקורת קשה על חריפות ההמלצות שהוגשו. לפי הדיווח, במשרד טוענים שהמשטרה הכניסה את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לסיטואציה בלתי אפשרית: "כל נסיגה מההמלצות, ולו הקטנה, תיראה כמו התרסקות".

 

עוד נטען שגורמים במשרד ובפרקליטות אומרים ש"לא לכל הנטען בהמלצות יש כיסוי ראייתי. ניפחו את הבלון עד הסוף. המשטרה רשמה צ'ק שלא היא תצטרך לפרוע. התיק אפוי רק 95% ולא בשל להעברה במועד הזה".

 

כמו כן, אתמול שלח השר לביטחון פנים גלעד ארדן מכתב ליועמ"ש מנדלבליט בבקשה שיבדוק את טענותיו של מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, שלפיהן חוקרים פרטיים עקבו אחר חוקרי המשטרה שעסקו בתיקים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

"מדובר באמירה משמעותית ומדאיגה שצריכה להדיר שינה מעיניו של כל מי ששלטון החוק ועצמאות רשויות האכיפה חשובים לו", כתב ארדן. "איני יכול להתעלם מהדברים הללו ולעבור עליהם לסדר היום. ניסיון להטיל מורא על חוקרי משטרה העושים את מלאכתם, הינו מעשה שאין להשלים איתו".

 

פרקליטו של מילצ'ן: ההנחה שסך המתנות מגיע למאות אלפי שקלים

פרקליטו של ארנון מילצ'ן, עורך הדין בועז בן צור, התייחס הבוקר באולפן ynet להמלצת המשטרה להעמיד לדין את המיליארדר לדין בגין מתן שוחד. "הטענה שהתקיימו יסודות של עבירת שוחד, שהמשטרה המליצה עליה ביחס למר מילצ'ן, נראית לנו שגויה", אמר.

 

באשר ל"חוק מילצ'ן", שעל פי החשד קודם על ידי ראש הממשלה נתניהו ונועד להיטיב כלכלית עם איש העסקים, אמר עו"ד בן צור: "צריך לשים את הדברים בפרופורציה. אני יכול לומר שהייתה ככל הנראה בדיקה ראשונית בקשר להתקיימות של תנאים מסוימים, אולם בינה לבין טענה של שוחד יש מרחק עצום. בדיקה שכזו לא מהווה איזו תמורה נגדית לשום דבר שניתן מנגד, ולכן נדמה לי שבהקשר הזה, ככל שמיוחסת טענת שוחד, זה סערה בכוס מים".

 

ארנון מילצ'ן: "טענת השוחד - סערה בכוס מים" (צילום: AP) (צילום: AP)
ארנון מילצ'ן: "טענת השוחד - סערה בכוס מים"(צילום: AP)

 

 

באשר למתנות שהתקבלו ממילצ'ן, שלדברי המשטרה נאמד שוויין בכ-750 אלף שקל, אמר פרקליטו של איש העסקים: "ניתנו מתנות מעת לעת, על זה לא יכול להיות ויכוח, אך השאלה אם הנתינה הזאת הייתה כרוכה בציפייה שיינתן משהו מנגד - והתשובה היא לא".

 

באשר להיקף המתנות שהועברו לנתניהו הוסיף: "לא חיברנו את הסכומים, אבל אנחנו נוטים להניח שמדובר כנראה לפחות בכמה מאות אלפי שקלים. עם זאת, צריך לקחת בחשבון שהמאות אלפי שקלים האלה מתפרסים על פני תקופה לא מבוטלת. היו קשרי ידידות בין השניים, קשרי ידידות עמוקים, קשרי חברות. על דעת כך ועל הבסיס הזה ניתנו אותן מתנות. מפעם לפעם גם הועלו בקשות, אבל גם בקרב חברים יכולות להתבקש בקשות. לא הרגל הזו שקוראים לה 'חברות' ולא הרגל השנייה שקוראים לה 'בקשות' יכולות להתיישב עם איזושהי תזה של שוחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים