שתף קטע נבחר

ישראל נגד ראש ממשלת פולין: "דבריו מקוממים, חוסר הבנה של ההיסטוריה"

בעקבות דברי ראש ממשלת פולין כי "אפשר לומר שהיו גם פושעים יהודים" בתקופת השואה, גובר הלחץ להחזיר את השגרירה מפולין. ראש הממשלה נתניהו: "יש פה חוסר רגישות לטרגדיה של עמנו"

 

 

דבריו של ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי בתגובה לשאלה של עיתונאי "ידיעות אחרונות" רונן ברגמן חוללו סערה במערכת הפוליטית והמדינית בישראל ומאיימים להביא את המשבר הדיפלומטי בין ישראל לפולין לפיצוץ. ראש הממשלה בנימין נתניהו נמנע בינתיים מלהיענות לקריאות רבות במערכת הפוליטית להורות על החזרת השגרירה הישראלית בוורשה להתייעצויות, אך ממקום מושבו בוועידת הבטחון במינכן אמר: "הדברים של ראש ממשלת פולין כאן במינכן מקוממים. יש פה בעיה של חוסר הבנה של ההיסטוריה וחוסר רגישות לטרגדיה של עמנו. אני מתכוון לדבר איתו בהקדם".

 

ברגמן סיפר למורבייצקי על הוריו שאיבדו חלק ניכר ממשפחותיהם כי שכניהם הפולנים הלשינו לגסטפו שיש יהודים, ונענה בתשובה שהדהימה את הקהל: "חשוב להבין שלא נעניש מי שיאמר שהיו פושעים פולנים כפי שהיו פושעים יהודים ופושעים רוסים ואוקראינים". בכך התייחס לחוק השואה הפולני שעורר את המשבר הדיפלומטי בין ורשה לירושלים. עוד סיפר על פולנים רבים ששילמו בחייהם כי עזרו ליהודים.

ראש ממשלת פולין, מורבייצקי. "חוסר הבנה של ההיסטוריה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש ממשלת פולין, מורבייצקי. "חוסר הבנה של ההיסטוריה"(צילום: AFP)

 

נתניהו במינכן. בולם בינתיים את המשבר הדיפלומטי (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
נתניהו במינכן. בולם בינתיים את המשבר הדיפלומטי(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

פקידים בכירים בירושלים אומרים כי דבריו של מורבייצקי מחריפים מאוד את המשבר בין המדינות. לטענתם, הדברים מתכתבים עם הטענות האנטישמיות הכי ארסיות שנשמעות בימים אלה בפולין מצד תומכי חוק השואה החדש. גורם מדיני אמר: "האמירה שלו נעשתה ללא הרגישות המתבקשת. הפולנים מתעקשים שרצח יהודים על ידי פולנים היה עניין אינדיבידואלי, כפי שיהודים היו תיאורטית מסוגלים לרצוח אחרים. אלא שיהודים לא רצחו פולנים, אלא רק להיפך, היהודים היו רק קורבנות. הפולנים היו גם קורבנות וגם פושעים, ואת האמת הזאת קשה להם להפנים. היא מטריפה אותם".

 

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי תכנס דיון דחוף במשרד החוץ בעקבות המשבר המתמשך מול ממשלת פולין. "דברי ראש ממשלת פולין הם חמורים, ודורשים התנצלות בפני העם היהודי על עיוות זכרון השואה. לא ניתן לקבל השוואות מקוממות כאלה. לאור המשבר המתמשך בנושא זה מול ממשלת פולין, בכוונתי לכנס דיון דחוף במשרד החוץ עם כל הגורמים הנוגעים בנושא" - אמרה.

 

מייקל אורן, סגן שר במשרד ראש הממשלה אמר הערב בתגובה לדבריו של מורבייצקי: "בדיוק סיימתי שיחה עם ידידינו בוושינגטון על האפשרות להפעיל לחץ אמריקני על ממשלת פולין, המכחישה חלקה בשואה ואף מאשימה את היהודים. יש לפעול בכל הדרכים האפשריות - כולל החזרת שגרירנו מוורשה ואף ניתוק היחסים הדיפלומטיים. אסור למדינת ישראל להשלים עם אנטישמיות מכל סוג".

 

"חרפה שאין כדוגמתה"

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון שסבו וסבתו נרצחו בתקופת השואה אמר: "עד היום אינני יודע מי רצח את סבי, סבתי ושאר משפחתה של אמי, גרמנים-נאצים או פולנים-אנטישמיים. לפי ראש ממשלת פולין יש אפשרות שלישית. שכתוב היסטוריה, אנטישמיות והכחשת שואה ניזונים מאותם שורשים - זוהי חרפה שאין כדוגמתה, ישראל צריכה להבהיר שיש מחיר מדיני לאמירות הללו".

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי אמר כי ‏"ראש ממשלת פולין מדבר כמו אחרון מכחישי השואה. דם מיליוני היהודים זועק מתוך אדמת פולין על עיוות ההיסטוריה והבריחה מאשמה. יהודים נרצחו בשואה ופולנים לקחו חלק פעיל ברציחתם. על ממשלת ישראל להיות פה למיליוני הנרצחים ולגנות בחריפות את דברי ראש ממשלת פולין".

 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד לוחץ להחזיר את שגרירת ישראל לארץ: "אמירתו של ראש ממשלת פולין היא אנטישמיות מהסוג הישן והרע. הפושעים אינם הקורבנות. מדינת היהודים לא תיתן להאשים את הנרצחים במותם. אני קורא שוב לראש הממשלה להחזיר מיד את השגרירה לישראל".

 

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני): "הגיעה העת כי ממשלת ישראל תנקוט בצעדים מעשיים ותבהיר לפולין כי החוק וההצהרות החוזרות ונשנות לגבי הפולנים ושואת יהודי אירופה הם בגדר הכחשת שואה. היא חייבת לדרושאת  שינוי החוק המעוות הזה ועד אז להוריד את דרג השגרירות בוורשה. האינטרסים המדיניים של היום חשובים, ההיסטוריה היהודית חשובה יותר".

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה כי "שום אינטרס פוליטי לא יכול להצדיק את זה - על ממשלת ישראל להפסיק את הטנגו המסוכן עם מפלגות ומנהיגים אנטישמים. במקום שישראל תוביל קו של אפס סבלנות לאנטישמיות, גזענות ועיוות זכר השואה, היא מתפתלת וקושרת קשרים עם גדולי האנטישמים".

 

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק: "בתשובת ראש ממשלת פולין במינכן נחשף פרצופה המכוער של אנטישמיות חדשה-ישנה והכחשת שואה. ממשלת ׳פייק ניוז׳ לאומנית, שתוקפת את בתי המשפט והתקשורת החופשית בארצה. משום מה ביבי וממשלתו מתקשים לגנות חד משמעית את התופעה - ולנתק כל קשר עם הממשלה הפולנית הבזויה הזאת".  

 

ג'וני דניאלס, ראש ארגון ממעמקים שנחשב מקורב לראש ממשלת פולין, אמר כי "אנחנו צריכים להיות בהירים וכנים, היו יהודים ששיתפו פעולה עם הנאצים בקנה מידה זעיר. רובם עשו את זה מתוך תקווה שזה איכשהוא יציל את חייהם או חייהם של אחרים. רוב רובם של אלפי משתפי הפעולה הפולנים עשו זאת מרדיפת בצע או שנאה טהורה. ההבדל האדיר בין משתפי פעולה פולנים ליהודים הוא הסיבה שלהעריך אותם כשווים זה לחלוטין הכחשת שואה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי
צילום: AFP
מומלצים