שתף קטע נבחר

הערכה: נתניהו ייחקר בתיק 4000

אחרי שבית המשפט האריך את מעצרם של בכירים בבזק ושל יועץ התקשורת המקורב לנתניהו בחמישה ימים - בין היתר בגין סיקור מפרגן ב"וואלה" והקלות לבזק - מעריכים גורמים המעורים בתיק כי גם ראש הממשלה נתניהו ייחקר בפרשה. נתניהו הגיב למעצרים: "מדובר בבועה מלאכותית שגם היא תתפוצץ"

 

 

גורמים המעורים בתיק 4000 העריכו הערב (יום א') כי לא יהיה מנוס לחוקרי המשטרה לזמן בקרוב את ראש הממשלה בנימין נתניהו לחקירה בפרשת בזק. בידי החוקרים ראיות של ממש לבקשות שהתקבלו בנוגע לסיקור מפרגן לבני משפחת נתניהו באתר "וואלה". בינתיים האריך בית המשפט השלום בתל-אביב את מעצרו של יועץ התקשורת המקורב לראש הממשלה בחמישה ימים. גם מעצרם של שני בכירים בבזק הוארך לתקופה זהה וכך גם מקורב נוסף לראש הממשלה. בינתיים הוטל צו איסור פרסום על פרטי הפרשה והדיונים בבית המשפט התנהלו בדלתיים סגורות.

 

בזמן שהחשודים, ובהם יועץ התקשורת החשוד בשוחד ובשיבוש הליכי חקירה הובאו לבית המשפט, הובאו בפני השופטת רונית פוזננסקי כץ, פרסם ראש הממשלה תגובה נוספת. בתגובת נתניהו נכתב: "זו עוד חקירת סרק בלחץ התקשורת. מסע הצייד התקשורתי נמשך במלא עוזו. כל ההחלטות שנתקבלו בעניין בזק היו בהתאם להמלצות של ועדות מקצועיות ושל גורמים מקצועיים. אחרי שיצא האוויר מ-1000 ו-2000 ואחרי שמתברר שאין בכלל אוויר ב-3000, התקשורת יצרה לחץ כביר לייצר בלון חדש - 4000. גם ממנו יצא כל האוויר. משרד המשפטים הבהיר בדו״ח מבקר המדינה ביחס לבזק: 'רה״מ לא קיבל החלטות שנויות במחלוקת... לא הייתה החלטה שהיטיבה עם בזק באופן ספציפי שניתן היה להצביע עליה כהחלטה שעשויה להיות שנויה במחלוקת, וככזו שעשויה להיות נעוצה בפגם של ניגוד עניינים'. לכן מדובר בבועה מלאכותית שגם היא תתפוצץ".

 

יועץ התקשורת המקורב לנתניהו בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יועץ התקשורת המקורב לנתניהו בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

הבכיר בבזק (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הבכיר בבזק(צילום: מוטי קמחי)

מקורב נוסף לראש הממשלה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מקורב נוסף לראש הממשלה(צילום: מוטי קמחי)

 

דו"ח המבקר: הקשרים בין נתניהו לאלוביץ'

מי שבדק את הקשרים בין נתניהו לחברת בזק, שבבעלות שאול אלוביץ', הוא מבקר המדינה שפרסם דו"ח בנושא ביולי אשתקד. המבקר השופט בדימוס יוסף שפירא, שהתייחס לניגוד העניינים של נתניהו, כתב בדו"ח כי "היה על משרד המשפטים למצות את בדיקותיו בנוגע לשאלה אם לפני גיבוש הסדר ניגוד העניינים, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושאול אלוביץ' דנו בנושאים שבתחום אחריותו של משרד התקשורת ושל השר העומד בראשו. בלא מיצוי הבדיקה, לא הוסר החשש שהם דנו בנושאים אלה, ולא ניתן היה לבחון את השלכות הדבר על החלטות שבהן היה מעורב ראש הממשלה במסגרת תפקידו כשר התקשורת לפני גיבוש ההסדר".

 

המבקר גם בדק את ניגודי העניינים של נתניהו במסגרת תפקידו כשר התקשורת, והוא מתייחס לקשריו עם ידידו האישי אלוביץ', בעל השליטה בבזק ויו"ר החברה. בפרק אחר הוא מתייחס ל"פגמים יסודיים בהליך קבלת ההחלטות" של משרד התקשורת והמנכ"ל שלמה פילבר, שמונה על-ידי נתניהו, בנוגע להקלות שניתנו לחברת בזק בהקשר למיזוג עם yes.

 

נתניהו ואלוביץ'. המבקר כתב על הקשר (צילום: EPA, יובל חן) (צילום: EPA, יובל חן)
נתניהו ואלוביץ'. המבקר כתב על הקשר(צילום: EPA, יובל חן)

 

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה לדו"ח המבקר כי מדובר ב"עוד ניסיון סרק לייצר פרשייה יש מאין נגד ראש הממשלה. ראש הממשלה לא הסתיר שום דבר. ביחס לאלוביץ' היו לו יחסי ידידות ולא מעבר לזה, אך כשהדבר הועלה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, ראש הממשלה פעל על פי ההנחיות וההוראות שניתנו לו. כל ההחלטות שהתקבלו על ידו ביחס לשוק התקשורת, גם לפני כן, היו אך ורק בהתאם להמלצות של גורמים מקצועיים, כשטובת הציבור בלבד עומדת לנגד עיניו".

 

בכירה בבזק בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בכירה בבזק בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

מקורב נוסף לנתניהו בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מקורב נוסף לנתניהו בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

 

במקביל, פרסם ערוץ 10 הקלטות שבהן ניר חפץ, לשעבר יועץ התקשורת של ראש הממשלה, משוחח על קשריו הטובים עם אלוביץ'. "אני לאלוביץ' כל דבר, אם צריך משהו תגיד. זו קרבה הכי גדולה שיש", אמר חפץ בשיחה שהתקיימה לפני כשנה וחצי עם איש עסקים. בהמשך - כך על-פי ערוץ 10 - סיפר חפץ, ששימש לפני כמה שנים כדובר משפחת נתניהו וראש מערך ההסברה הלאומי, על עסקה להקמת ערוץ טלוויזיה חדש. 

 

חוקרי הרשות לניירות ערך ולהב 433 בבית המשפט ()
חוקרי הרשות לניירות ערך ולהב 433 בבית המשפט

 

החשד: הופעל לחץ מצד אלוביץ'

בהודעת המשטרה, שפורסמה הבוקר, נכתב כי נוכח ראיות שמצאה רשות ניירות ערך בחקירת הפרשה, שהעלו חשדות לביצוע עבירות נוספות, נפתחה חקירה משותפת חדשה. כמה חשודים נעצרו בינתיים, בהם נושאי משרה בכירים בקבוצת בזק ושני האישים המקורבים לנתניהו. שני המקורבים לנתניהו הגיעו היום  למשרדי רשות ניירות ערך בתל אביב כדי למסור עדות בפרשת בזק. השניים כיהנו בעבר בתפקידים בכירים ביותר בלשכת ראש הממשלה ושמו של אחד מהם כבר נקשר לפרשה פלילית אחרת שנחקרת במשטרה.

 

הבוקר מסרו עדות מנכ"ל "וואלה" אילן ישועה, העורך אבירם אלעד ועורך האתר לשעבר ינון מגל. הם מסרו עדות על הטענות כי הופעל עליהם לחץ מצד אלוביץ' וסביבתו בנוגע לנושאי סיקור, בהם זה של ראש הממשלה. השלושה אינם מוגדרים חשודים. חברת בזק הודיעה לבורסה על החקירה המחודשת. בהודעה לא מפורט מעבר להודעה שפרסמה המשטרה.

 

במקביל, העיתונאי דב גיל-הר, שעבד בעבר ב"וואלה", סיפר בפתח תוכניתו "ערב ערב" בתאגיד השידור על הקשר בין הבעלים לנתניהו: "גם אני הייתי מועסק ב'וואלה' בשנים שלגביהן חוקרת המשטרה את חשדותיה. גם אני הייתי עד לדפוס הפעולה המגונה, שבו ניסה גוף התקשורת הזה להחניף לראש הממשלה נתניהו, וגם אני בדומה ללא מעט עיתונאים טובים ב'וואלה', ניסינו לעשות ככל יכולתנו להביא לידיעת הנהלת החברה, שמה שנעשה שם גובל במעשים שלא יעשו. ומכיוון שצו איסור פרסום הוצא על כל פרטי החקירה, נסתפק בכך - לעת עתה".

 

עו"ד נתי שמחוני. מייצג את הבכירה בבזק, שמכחישה כל קשר לפרשה (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
עו"ד נתי שמחוני. מייצג את הבכירה בבזק, שמכחישה כל קשר לפרשה(צילום: יריב כץ)

 

החקירה הגלויה בתיק נפתחה בהוראת יו"ר הרשות ביוני 2017, לאחר חקירה סמויה. במהלך החקירה נבדק חשד לביצוע עבירות פליליות ובכללן עבירות דיווח, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות שיבוש מהלכי משפט. החקירה נגעה להתנהלות חשודה של בכירים בחברות בזק, יס וחלל, וכן של כמה עובדי מדינה הקשורים מתוקף תפקידם בממשקי עבודה מול חברת בזק.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: AP
מומלצים