שתף קטע נבחר

ההערכה בתיק 4000: התפתחות דרמטית ב-48 השעות הקרובות

נתניהו צפוי להיחקר בחשד לשוחד. החשד: משרד התקשורת בראשותו סידר הטבות במאות מיליונים לבזק - בתמורה לסיקור מפרגן של משפחתו באתר "וואלה". החשודים בפרשה כמעט לא התנגדו להארכת המעצר, סנגוריהם מעריכים שהמשטרה מחזיקה ב"עדות שוברת שוויון"

 

 

במשטרה וברשות לניירות ערך הכינו הפתעה לנחקרים בתיק 4000 , וב-48 שעות הקרובות ייחשפו החשודים לראייה המרכזית. גל המעצרים אתמול (יום א') בפרשת בזק הוא תוצאה של עבודה מקדימה שביצעה היחידה הכלכלית בשיתוף חוקרי הרשות לניירות ערך. כעת ברור שמדובר בתיק שוחד, ואולם בגלל צו איסור הפרסום לא ניתן לפרט את החשדות המיוחסים לכל אחד. גורמים המעורים בתיק מעריכים שלא יהיה מנוס מלזמן לחקירה את ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

הפרשה עוסקת ביחסי הגומלין בין סביבתו של נתניהו לבין בכירי חברת "בזק" ופורטל "וואלה", ובאפשרות שבין השאר ניתן סיקור מפרגן לראש הממשלה ומשפחתו תמורת קידום אינטרסים כלכליים של החברות. הסנגורים של החשודים בפרשה מעריכים שהמשטרה מחזיקה בעדות דרמטית שמהווה שובר שוויון, וזאת הסיבה לכך שרובם העדיפו לא להילחם בבקשת להארכת המעצר, והסכימו לחמישה ימים.

 

 

בידי החוקרים יש תמונה מלאה ומפורטת של הסיקור המפרגן שנדרשו אנשי המערכת ב"וואלה" לתת למשפחת נתניהו. כעת בודקים החוקרים מה ניתן לאלה שהיטיבו והביאו לסיקור המפרגן. "ביום-יומיים הקרובים יבינו כולם למה נדרשו כל ימי המעצר הללו", אמר גורם במערכת אכיפת החוק.

 

הארכת המעצר לחשודים:

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

אתמול בבוקר עצרה המשטרה שבעה חשודים, בהם נושאי משרה בכירים בקבוצת בזק ושני אישים המקורבים לנתניהו. השניים כיהנו בעבר בתפקידים בכירים ביותר בלשכת ראש הממשלה - אחד מהם יועץ תקשורת בכיר והשני כבר נקשר לפרשה פלילית אחרת שנחקרת במשטרה. חברת בזק הודיעה לבורסה על החקירה המחודשת אך לא פירטה מעבר למה שנכתב בהודעת המשטרה.

 

מעצרם של שישה מהעצורים הוארך כאמור בחמישה ימים, למעט בכירה בבזק שמעצרה הוארך בארבעה ימים. בינתיים הוטל צו איסור פרסום על פרטי הפרשה והדיונים בבית המשפט התנהלו בדלתיים סגורות.

 

מנכ"ל "וואלה" אילן ישועה, עורך האתר אבירם אלעד והעורך לשעבר ינון מגל מסרו אתמול בבוקר עדות במשטרה. הם נשאלו על הטענות שלפיהן הופעל עליהם לחץ מצד אלוביץ' וסביבתו בנוגע לנושאי סיקור, בהם זה של ראש הממשלה. השלושה לא מוגדרים חשודים.

נתניהו ושאול אלוביץ' (צילום: EPA, יובל חן) (צילום: EPA, יובל חן)
נתניהו ושאול אלוביץ'(צילום: EPA, יובל חן)

העיתונאי דב גיל-הר, שעבד בעבר ב"וואלה", סיפר בפתח תוכניתו "ערב ערב" בתאגיד השידור על הקשר שבין הבעלים לנתניהו: "גם אני הייתי מועסק ב'וואלה' בשנים שלגביהן חוקרת המשטרה את חשדותיה. גם אני הייתי עד לדפוס הפעולה המגונה, שבו ניסה גוף התקשורת הזה להחניף לראש הממשלה נתניהו, וגם אני בדומה ללא מעט עיתונאים טובים ב'וואלה', ניסינו לעשות ככל יכולתנו להביא לידיעת הנהלת החברה, שמה שנעשה שם גובל במעשים שלא ייעשו. ומכיוון שצו איסור פרסום הוצא על כל פרטי החקירה, נסתפק בכך - לעת עתה".

 

ראש הממשלה נתניהו מסר בתגובה לפרסומים: "זו עוד חקירת סרק בלחץ התקשורת. מסע הציד התקשורתי נמשך במלא עוזו. כל ההחלטות שנתקבלו בעניין בזק היו בהתאם להמלצות של ועדות מקצועיות ושל גורמים מקצועיים. אחרי שיצא האוויר מ-1000 ו-2000 ואחרי שמתברר שאין בכלל אוויר ב-3000, התקשורת יצרה לחץ כביר לייצר בלון חדש - 4000. גם ממנו יצא כל האוויר. משרד המשפטים הבהיר בדו"ח מבקר המדינה ביחס לבזק: 'ראש הממשלה לא קיבל החלטות שנויות במחלוקת... לא הייתה החלטה שהיטיבה עם בזק באופן ספציפי שניתן היה להצביע עליה כהחלטה שעשויה להיות שנויה במחלוקת, וככזו שעשויה להיות נעוצה בפגם של ניגוד עניינים'. לכן מדובר בבועה מלאכותית שגם היא תתפוצץ".

 

החקירה הגלויה בתיק נפתחה בהוראת יו"ר הרשות ביוני 2017, לאחר חקירה סמויה. במהלך החקירה נבדק חשד לביצוע עבירות פליליות ובכללן עבירות דיווח, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות שיבוש מהלכי משפט. החקירה נגעה להתנהלות חשודה של בכירים בחברות בזק, יס וחלל, וכן של כמה עובדי מדינה הקשורים מתוקף תפקידם בממשקי עבודה מול חברת בזק.

 

בנובמבר האחרון הודיעה רשות ניירות ערך כי מצאה תשתית ראייתית להעמדתם לדין של בעלי בזק שאול אלוביץ' ומנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר. הרשות המליצה גם להעמיד לדין את בנו של אלוביץ' אור; מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר; מנכ"ל yes, רון אילון; סמנכ"ל הכספים של yes, מיקי ניימן ומזכירת בזק לינור יוכלמן.

פורסם לראשונה 18/02/2018 23:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יועץ התקשורת המקורב לנתניהו בהארכת המעצר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים