שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עקמת בגיל מבוגר: איך ניתן לאבחן - ומהם הטיפולים היעילים?

  בשנים האחרונות עולה המודעות לקיום עקמת בגב גם בגילאים מבוגרים. איך ניתן לאבחן אותה, לאיזה נזקים היא עלולה לגרום ומהם הטיפולים היעילים?

  עקמות ועיוותים של עמוד השדרה נפוצים מאוד במבוגרים והיא עולה עם העלייה בגיל. קיום עקמת או עיוות בעמוד השדרה גורם לכאב ומוגבלות משמעותית בתפקוד המטופלים.

   

  רוב המטופלים מדווחים על כאבי גב וכאבים רגליים כתוצאה מלחץ עצבי בתוך עמוד השדרה. הפגיעה הנגרמת באיכות החיים הינה משמעותית יותר מאשר במצבים ובמחלות כרוניות קשות אחרות. עד לאחרונה, מטופלים אלה לא קיבלו מענה הולם למחלתם לאחר גיל הבגרות.

   

   

  כאבי גב הנגרמים מלחץ עצבי בעמוד השדרה. עקמת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  כאבי גב הנגרמים מלחץ עצבי בעמוד השדרה. עקמת (צילום: shutterstock)

  הסיבות להיווצרות המחלה

  בהרבה מקרים, עקמת ועיוותי עמוד השדרה במבוגרים מאובחנים כבר בגיל הילדות וההתבגרות. לאחר הבגרות עיוותים ועקמות אלה יכולים להמשיך להחמיר ולגרום ולכאב, מוגבלות ופגיעה באיכות החיים שמצריכים טיפול שמרני או טיפול ניתוחי. 

   

  כאשר עקמת מתפתחת בגיל המבוגר, אחרי גיל 50 בדרך כלל, היא נגרמת לרוב מתהליך ניווני המחמיר עם הגיל. תהליך זה פוגע במפרקים, דיסקים וליגמנטים של עמוד השדרה. כתוצאה מכך, נוצר עיוות יציבה בעמוד השדרה שמתבטא בסטייה של עמוד השדרה קדימה או מצד לצד. במקרים רבים אחרים, העקמת והעיוות נוצרים כתוצאה משברים, מניתוחים קודמים או מגידולים של עמוד השדרה.

   

  ישנם מספר הבדלים עקרוניים בין עקמות שמתפתחות בגיל המבוגר לבין אלה המתפתחות בילדות ובגיל ההתבגרות. דווקא בגיל המבוגר העקמות מתקדמות הרבה יותר מהר והתקדמותן מוערכת בשלוש מעלות בשנה.

   

  בניגוד לגיל התבגרות בו רוב הניתוחים מבוצעים לצורך עצירת התקדמות העקמת, טיפול בכאב, ושיפור הדימוי העצמי, הטיפול הניתוחי בעקמת במבוגרים מבוצע בעיקר לצורך טיפול בכאב ומוגבלות הגורמים לפגיעה משמעותי באיכות החיים וגם לצורך עצירת התקדמות העקמת והעיוות.

   

  בגיל ההתבגרות עיקר הבעיה המבנית הינה העיוות והסטייה מצד לצד ואילו בגיל המבוגר הסטייה קדימה הינה יותר משמעותי ואחראית ליצרית רב הכאב והמוגבלות.

   

  איך מתבצע האבחון?

  אבחון של עקמת או עיוות בעמוד השדרה בגיל המבוגר מתאפשר על ידי בדיקה קלינית במרפאה וביצוע צילומי רנטגן של כל עמוד השדרה. כך למשל, קיימת קיימת בדיקה נקראת בדיקת EOS שהיא בדיקה ספציפית לאבחון עקמות ועיוותים בעמוד השדרה.

   

  טכנולוגיה זו מבוססת קרני רנטגן ומאפשרת הדמיה של כל השלד הגרמי של המטופל בכרבע מכמות הקרינה הדרושה לצילום רנטגן דומה.

   

  צילום רנטגן של עמוד השדרה. אבחון הבעיה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  צילום רנטגן של עמוד השדרה. אבחון הבעיה(צילום: shutterstock)
   

   

  מהו הטיפול היעיל?

  ישנן מספר אפשרויות טיפול בהתאם לחומרת הכאב והמוגבלות ולחומרת והעיוות והסטייה ביציבה:

   

  טיפול שמרני: ברוב המקרים נדרש טיפול שמרני המשלב טיפול שיקומי כדוגמת פיזיותרפיה, הידרותרפיה או פעילות גופנית המשקמת את שרירי הליבה כמו פילאטיס.

   

  הטיפול השמרני כולל גם טיפולים אלטרנטיביים מסוימים וכן טיפולים במסגרת מרפאות הכאב כמו גלי רדיו, והזרקות לטיפול בכאב ממקור של לחץ עצבי. בניגוד לילדים הטיפול במחוך אינו מוכח כיעיל בעקומת ועיוותים בגיל המבוגר. כאשר הטיפול השמרני לא מועיל יותר לחולים נשקלת אפשרות הטיפול הניתוחי.

   

  טיפול ניתוחי: מטרת הניתוח היא שיפור משמעותי בכאבי הגב והרגליים של המטופל, בנוסף שיפור יציבת המטופל תפקודו ואיכות חייו. ישנן הוכחות מוצקות בספרות הרפואית העכשווית, שמראות שטיפול ניתוחי בעקומת ועיוותים בגיל המבוגר מביא לשיפור בכאבי המטופלים ובתפקודם בצורה חד משמעית.

   

  בעשורים האחרונים חלה התקדמות דרמטית ביכולת הטיפול הכירורגי בעקמות במבוגרים בזכות מספר גורמים: פיתוח משתלים, טכנולוגיות, מערכות ניווט תלת ממדיות, גישות וטכניקות ניתוחיות חדשות שמאפשרים ביצוע תיקון במנח עמוד השדרה.

   

  בנוסף, חלה התקדמות בטכנולוגיות הניטור העצבי בתוך ניתוחי, ניטור זה מאפשר לבצע את ניתוחים מורכבים בעמוד השדרה בצורה יותר בטוחה מבלי ומקטין את הסיכון לפגיעה עצבית במהלך הניתוח. בזכות חידושים אלה, חלה, בעשור האחרון, עלייה דרסטית במספרי הניתוחים לתיקון עקמות ועיוותי עמוד שדרה במבוגרים בעולם.

   

  הטיפול הכירורגי כולל מנעד רחב של פרוצדורות שמטרתן להקל על הסימפטומים של המטופל ולשפר את תפקודו. בהרבה מקרים אין צורך בתיקון העקמת, אלא רק בשיחרור מיקרוסקופי של העצבים בתוך עמוד השדרה באמצעות ניתוחים זעירים פולשניים שמאפשרים שחרור של המטופל לביתו למחרת הניתוח.

   

  במקרים קשים יותר כאשר ישנו מרכיב משמעותי של כאבי גב ישנו צורך בקיבוע של שתיים או שלוש חוליות באמצעות משתלים ייעודיים. במקרים קיצוניים הגורמים לעיוות קשה ולסימפטומים משמעותיים יש צורך בתיקון העקמת וקיבוע מקטע של מספר חוליות בעמוד השדרה. לאחר השגת התיקון וקיבוע עמוד השדרה במנח הרצוי, עצם חדשה צומחת ומחברת את החוליות הסמוכות אחת לשנייה וכך נוצר איחוי יציב בתוך המקטע המקובע.

   

  לאחרונה הוקמה במרכז הרפואי תל אביב מרפאה לטיפול בעקומת ועיוותי עמוד השדרה בגיל המבוגר במטרה לספק מענה רפואי מלא למטופלים הסובלים בדרך כלל מכאבים קשים ומוגבלות בתפקוד בסיסי.

   

  הכותב הוא רופא בכיר, ביחידת עמוד השדרה, המחלקה הנוירוכירורגית, המרכז הרפואי איכילוב


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים