שתף קטע נבחר

היוזמה שנותנת סיכוי להתחדשות עירונית בפריפריה

יו"ר הרשות להתחדשות עירונית הכריז ביום עיון בתל אביב כי הממשלה תומכת בהענקת קרקעות משלימות ליזמים באזורי ביקוש במרכז, בתמורה לקידום פרויקטים של התחדשות עירונית בפריפריה

הממשלה תומכת בהענקת קרקעות משלימות ליזמים באזורי ביקוש במרכז, בתמורה לקידום פרויקטים של התחדשות עירונית בפריפריה. כך אמר היום (ג') יו"ר הרשות להתחדשות עירונית, חיים אביטן, ביום עיון שערך בתל אביב משרד עו"ד צבי שוב, המומחה לתכנון ובנייה והתחדשות עירונית.

 

אביטן ציין בדבריו כי יזם את המהלך במטרה להוריד חסמים, ולאפשר ליזמים כדאיות כלכלית אמיתית לפרויקטים של פינוי בינוי בפריפריה, הנדרשים לאור איום הטילים ורעידות האדמה. "יש מקומות בהם הקרקע לא תהיה כלכלית, כמו למשל בית שאן או טבריה", אמר. "הצעתי לתת ליזמים קרקע משלימה בערים אחרות, כמו פתח תקווה או רמת גן".

 

התחדשות עירונית בקרית אונו: כ-1,000 דירות חדשות

 

התחדשות עירונית בבת ים. בקרוב פרויקטים נוספים בפריפריה? (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
התחדשות עירונית בבת ים. בקרוב פרויקטים נוספים בפריפריה?(צילום: אבי מועלם)
 

בהמשך דבריו אמר אביטן כי בימים אלו עמלים ברשות על הקמת מנהלות להתחדשות עירונית ברשויות המקומיות, שירכזו את הטיפול בנושא. "אנו מממנים את העלויות של הקמת המנהלת, ואלה האנשים שאמורים להסיר את החסמים בפני דיירים סרבנים", אמר.

 

"התפקיד שלנו ושלהם זה ליצור את האמון בין הרשות המקומית, היזם והקהילה", הוסיף. "אם נצליח, זה עוד חסם שנוכל לפתור. המנהלות ינגישו חומר רב ומידע לתושבים - ברוסית או באמהרית, תלוי במרקם האוכלוסייה בשכונה".

 

עוד ציין אביטן כי "אני מאמין שביחד, אותם יזמים ואותם דיירים, שרוצים להגיע לסביבה חדשה, יעשו זאת. העשור הקרוב יהיה העשור של ההתחדשות העירונית. נבצע שינוי סביבתי ושינוי חברתי".

 

 

בדבריו הביא אביטן כדוגמה את שכונת קרית משה ברחובות, שאושרה בוותמ"ל לפני כשבועיים על שטח של כ-1,000 דונם. "שם נעניק קרקע משלימה, 250 דונם שהמדינה תקצה לעירוב שימושים עם מסחר ותעסוקה. הדבר יתן לנו כמעט 10,000 יחידות דיור. זו תכנית הדגל של ההתחדשות העירונית".

 

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, חיים מסילתי, התייחס מוקדם יותר ביום העיון לקיפאון בשוק הנדל"ן. "אם המדדים משקפים את המצב בשטח, כנראה שאנו מתחילים לחוות סוג של קיפאון", אמר. "משיחות עם גורמים בשטח נראה כי אנחנו מתחילים לחוות סוג של האטה בפעילות בשוק הנדל"ן והתייצבות מחירים.

 

"כיום, בסיס הנתונים של ניתוח מחירי הדירות, שמס שבח מוזן ממנו, עמוס עיוותים", הוסיף. "רק דיווח מדויק יותר יבטיח שהנתונים יהיו אמינים וקרובים למצב בשטח. כיום יש המון עיוותים בדיווח, כמו למשל שטח הדירה שנלקח מנוסח הטאבו או מספר החדרים, המדווח על ידי עורכי דין שלא בקיאים בגודל של חדר על פי הערכה שמאית. אני ממליץ לייצר חשיבה מחודשת באשר לאופן הדיווח, כדי שהדיווחים העתידיים יציגו מצב אמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים