שתף קטע נבחר

גם במגזר הדתי מאשימים: "הרבנות הורסת את הקשר עם יהדות התפוצות"

הרב אשר לופטין מודאג: בעוד זמן לא רב ייצא לדטרויט להנהיג קהילה יהודית אורתודוכסית, כשברקע מצטברות עוד ועוד עדויות על התנכרות של הרבנות הראשית מרבני התפוצות שאינם חרדים, גם אם אורתודוכסים לחלוטין. מנכ"ל הרבנות: "יש גם מהנדסים עם רישיון שיושבים בכלא"

 

 

בקיץ הקרוב עתיד הרב אשר לופטין לצאת לדטרויט, ארה"ב – שם יקים קהילה חדשה. הרב לופטין, נשיא ישיבת "חובבי תורה" ורב אורתודוכסי לכל דבר ועניין, לא רגוע. הוא יודע היטב כי על אף שנחשב לרב מכובד ובעל מעמד, בארץ כל זה עלול להיחשב כקליפת השום, ואך יישא פנים לקהילתו באם פקידים בארץ יפסלו את עדויותיו בדבר יהדותם של חבריה?

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>  

 

אתמול (יום ב') הוא ישב בכנסת עם חבריו הרבנים, בהם הרב אדם שאייר – ראש הקהילה האורתודוכסית הגדולה בעולם, "שער השמים" במונטריאול, קנדה, ומי שנחשב כמקורב לראש הממשלה ג'סטין טרודו. גם הוא סיפר כי עדויותיו בדבר יהדותם ומעמדם האישי של חברים בקהילתו נפסלו על ידי הרבנות מבלי שהוסבר לו מדוע.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

"יש פה פגיעה אנושה בקשר עם יהדות התפוצות", מסביר הרב לופטין. "כאשר רב מוצא עצמו ב'רשימה השחורה' הזו, זה פוגע קודם כל במשפחות של הקהילה שלו. הם חושבים שמדינת ישראל לא תומכת ברב שלהם, וכי יש ניתוק ביניהם לבין מדינת ישראל. אנחנו נלחמים ב'פרונט ליינס' כדי לחזק את הקשר הזה, והרבנות הורסת הכול מבלי שיש להם אפילו קריטריונים כלשהם".

 

מנכ"ל הרבנות: "אין רשימות שחורות"

בתגובה מבקש מנכ"ל הרבנות, הרב משה דגן, להכחיש את המושג "רשימות שחורות": "זה מונח מטעה ומוטעה", הוא אומר. "לא מדובר בהכרה של רב כזה או אחר, אלא בהכרה במסמכים שהרב שלח. נעשה פה עוול לרבנות. מדובר פה בעצם ברשימה של אישורים, שחלקם הוכרו וחלקם לא בין אם בגלל מחסור במסמכים או בעיה באותנטיות שלהם, או בשל הליך חלקי או נוסח אישור בעייתי. אם רב כותב, לצורך העניין, 'לדעתי מדובר ברווק' - אני לא יכול להסתמך על אישור כזה. אני צריך לעשות בירור נוסף".

 

הנתונים מצביעים על מגמה ברורה: רבנים "ליברליים מדי" לטעמכם נפסלים, רבנים חרדים שמרניים מאושרים. אם יבוא רב מוכר שאתה סומך עליו, ויגיד לך על בן אדם מסוים שהוא יהודי, אתה תאמין לו. השאלה למה זה לא קורה אצל לרבנים בכירים מאוד בחו"ל, שגם לשיטתך הם אורתודוכסים.

 הרב דגן: "צריך להבין שהליך רישום הנישואים מעוגן בפקודת רישום נישואים ובחוק הרבנות הראשית. יש תקנות לרישום נישואים. כאשר אנחנו מדברים בתפוצות הדברים לא תמיד נעשים כפי שבאמת נדרש, ולכן צריך לפעמים השלמות של בירורים ושל מסמכים, והתהליך נעשה באמצעות בני הזוג. הם מגישים את האישורים שלהם למועצה הדתית, ללשכת רישום הנישואים, ואם יש צורך בהשלמת מסמכים זה חוזר למועצה הדתית שעומדת מול הזוג".

 

מה אתה אומר לחברי הקהילה האורתודוכסית "שער השמים", הגדולה בעולם, ששרים "התקווה" ביום כיפור, מעידים שהם חולמים על מדינת ישראל - ובסוף מדינת ישראל לא מכירה בהם כיהודים בכלל?

"האמירות האלו לא נכונות. בסופו של דבר, יש גם מהנדסים שהוציאו אישורים ובסוף הם נמצאים בכלא. למהנדס אולי יש רישיון, אבל האישור שלו היה בעייתי".

 

הרב לופטין הגיב על הדברים בכעס: "הרב לוקשטיין והרב שאייר, לצורך העניין, הם רבנים אורתודוכסים שקיבלו סמיכה מהרב סולובייצ'יק – ופה לא מקבלים אותם. אני חושב שהרבנות צריכה לשלב אותנו בשיח כדי לעזור לה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים