שתף קטע נבחר

"הרשימות השחורות" של הרבנות הראשית נחשפות: אלה הרבנים "הפסולים"

160 רבנים בחו"ל, ובהם שורה של רבנים אורתודוכסים בכירים מ-24 מדינות שונות, לא מוכרים לנושאי בירור יהדות ומעמד אישי. בין היתר ברשימה: סגנו של הרב של איוונקה טראמפ ורבו של ראש ממשלת קנדה. "הרשימה השחורה" הועברה לאחר מאבק משפטי ארוך של ארגון "עתים", בדרישה כי הרבנות תגבש קריטריונים מסודרים להכרה ברבני חו"ל

 

"הרשימות השחורות" של הרבנות הראשית נחשפות: 160 רבנים בחו"ל מ-24 מדינות שונות לא מוכרים לנושאי בירור יהדות ומעמד אישי, בהם שורה של רבנים אורתודוכסים בכירים, בין היתר מחסידות חב"ד והאורתודוכסיה המודרנית.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

השמות נחשפו לאחר שנים רבות של הסתרה מצד הרבנות הראשית ובתום מאבק משפטי ארוך של ארגון "עתים", שבמהלכו דרשו כי הרבנות תגבש קריטריונים מסודרים להכרה ברבני חו"ל.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

לבסוף הסכימו ברבנות להתחיל בהליך ולחשוף אט-אט את הרשימות הקיימות שלהם בדבר הרבנים שבהם היא לא מכירה. לאחרונה פנו ב"עתים" לרבנות בדרישה לקבל את הרשימה, בהתאם להתחייבותה בבית המשפט. לדבריהם, לראשונה נענתה הפנייה בחיוב.

 

ברשימה: הרב דניאל קראוס, סגנו של הרב לוקשטיין, הרב של איוונקה (צילום: AFP, אינטרנט) (צילום: AFP, אינטרנט)
ברשימה: הרב דניאל קראוס, סגנו של הרב לוקשטיין, הרב של איוונקה(צילום: AFP, אינטרנט)

 

בין הרבנים האורתודכסים הבכירים שברשימה - הרב דניאל קראוס, רבה של "קהילת ישורון", שאליה השתייכו עד לא מזמן בני הזוג ג'ארד ואיוונקה טראמפ-קושנר - וכן מי שנחשב לסגנו של רבם של הזוג טראמפ-קושנר, יחזקאל לוקשטיין.

 

עוד ברשימה: הרב אדם שאייר, מבכירי הרבנים האורתודוכסים בקנדה, ומי שנחשב למקורבו ורבו של ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו; וכן הרב ברוך גודמן, המשתייך לזרם חב"ד ומשמש כרב הקמפוס של אוניברסיטת "ראטגרס".

 

מחב"ד - עד ל"ישיבה יוניברסיטי"

הרבנים האורתודוכסים שנפסלו פועלים בכל רחבי הגלובוס, בין היתר בארצות הברית, קנדה, דרום אפריקה ואנגליה. מספר לא מבוטל מהם משתייך לזרמים מרכזיים ביהדות החרדית, והם עברו הכשרה והוסמכו לרבנות בידי גדולי הרבנים, כדוגמת הרב משה פיינשטיין (מגדולי רבני צפון אמריקה). אחרים למדו בישיבות מרכזיות ומוכרות כמו "נר ישראל" בבולטימור וה"ישיבה יוניברסיטי" בניו יורק.

 

ב"עתים" מבהירים כי חשיפת הרשימה מגיעה בזמן רגיש ליחסי הרבנות הראשית ויהדות צפון אמריקה, רק שבועיים לאחר הסערה שעוררו ביטול "מתווה הכותל" בלחץ הרבנות - וקידום החקיקה שתוביל למונופול הגיור בידי הרבנות.

 

לפני שנה בדיוק, בעיצומה של מערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב, התחוללה סערה כשבית הדין הרבני הגדול בחר שלא לקבל את גיוריו של הרב יחזקאל לוקשטיין, ממנהיגי האורתודוכסיה המודרנית בארה"ב, ובהם זה של בת קהילתו איוונקה טראמפ.

 

הרב הראשי לישראל, דוד לאו, יצא נגד החלטת הרבנות, והבהיר - כמענה לפנייתם של יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין ויו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג – כי לפי דעתו בתו של טראמפ יהודייה וכי יש להכיר בגיורי הרב לוקשטיין. הוא הסביר כי הרבנות הראשית לישראל ובתי הדין הרבניים הם שני גופים נפרדים וכי חוות הדעת המקצועית של מנהל מחלקת האישות והגירות קבעה כי יש להכיר ברב האמריקני הבכיר ובתעודות שהנפיק. אלא שבית הדין הגדול לא קיבל את עמדת הרבנות.

 

"זו רמיסה של המסורת היהודית"

הרב ד"ר שאול פרבר, יו"ר "עתים", אמר כי "הרשימה שאותה קיבלנו מהרבנות היא תעודת עניות להתנהלותה מול יהדות התפוצות, ואני תוהה מי הסמיך את הרבנות להחליט שרב של קהילה מסוימת בחו"ל אינו מקובל, ולפיכך חברי קהילתו אינם יהודים".

 

הרב ד"ר שאול פרבר ()
הרב ד"ר שאול פרבר

 

עוד אמר: "מהיכרותי רבת השנים עם נושא זה, אין כאן צירוף מקרים. הרבנות מנסה להפוך את עצמה לסמכות הבלעדית. התנהגות זאת מביאה את העולם היהודי כולו לחשוש מן הבאות ולגנות בתוקף את המגמה הפסולה הזו".

 

הוא הוסיף כי "מה שמקומם עוד יותר ברשימה זו, היא העובדה שעצם קיומה מנוגד להלכה ולמסורת ישראל מדורי דורות. בהיסטוריה היהודית התקיימו זו לצד זו קהילות שונות, כאשר כל רב הכיר בחברו וכיבד אותו, מלבד מקרים בודדים ממש ויוצאי דופן. צר לנו שהרבנות החליטה לרמוס ברגל גסה את המסורת היהודית, לשם שימור ההגמוניה האידיאולוגית והפרסונלית שלה".

 

הרבנות: זה לא מסמך עבודה

מהרבנות הראשית נמסר בתגובה: "רשימה זו הינה 'רשימת רבנים' שאישור כלשהו שאותו הנפיקו לעניין נישואין, לא הוכר מסיבות שונות על ידי מחלקת אישות ברבנות הראשית, ואין זה מן הנמנע כי לעניין אישורים אחרים שינפיק הרב בעתיד, תגיע הרבנות למסקנה שונה".

 

ברבנות מדגישים כי "הרשימה הוכנה והועברה במסגרת בקשת חופש מידע לעמותת 'עתים', ואינה מהווה מסמך עבודה כלשהו. הרשימה מייצגת תעודות שלא הוכרו על ידי המחלקה - ואינה מתייחסת לרבנים. בבואה לבחון בקשות להכרה באישורי נישואין, הרבנות הראשית אינה נסמכת על רשימה זו ואין בה כדי להשפיע על עבודת המחלקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נקודת מפתח בפרשה - הרב לוקשטיין, רבה של איוונקה טראמפ
צילום: רויטרס
מומלצים