שתף קטע נבחר

צה"ל חושף: 8200 סיכלה פיצוץ מטוס באוסטרליה על ידי דאעש

מפקד בכיר של דאעש בסוריה העביר מטעני חבלה דרך טורקיה, בכוונה להפיל מטוס. מידע שהעביר אמ"ן מנע זאת. לפי צה"ל, לאחרונה סוכלה מתקפת סייבר על ישראל מאיראן. גורם בכיר: "הסייבר - כלי להשגת יעדים צבאיים ומדיניים"

 

 

צה"ל חשף היום (ד') טפח מפעילות אגף המודיעין שהובילה בשנים האחרונות לסיכול עשרות פיגועי טרור של ארגון דאעש נגד יעדים מערביים ברחבי העולם: חיילי יחידת 8200 של אמ"ן הם שסיכלו פיצוץ מטוס של חברת התעופה איתיחאד, במהלך טיסה מסידני לאבו דאבי שבאיחוד האמירויות. פרטי הפרשה פורסמו בשנה שעברה, אך איש לא ידע אז מי הוא הגוף המודיעיני שסיכל את המזימה.

 

לפי הפרטים שצה"ל מאפשר לפרסם כעת, "יחידה 8200 סיפקה מידע מודיעיני בלעדי שהביא לסיכול פיגוע אווירי של המדינה האיסלאמית (דאעש) במהלך 2017, באוסטרליה. שיתוף פעולה עם קהיליית המודיעין הישראלית אפשר את העברת המידע לרשויות הביטחון המקומיות וגרם למעצר הגורמים, לאחר שאלו היו במוכנות מתקדמת מאוד ולקראת הוצאת הפיגוע אל הפועל. סיכול הפיגוע הביא להצלה של עשרות רבות של חפים מפשע והמחיש את היותה של יחידה 8200 שחקן במאבק המודיעיני נגד המדינה האיסלאמית".  

אילוסטרציה. 8200 הביאה למעצר המחבלים לפני הפיגוע (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
אילוסטרציה. 8200 הביאה למעצר המחבלים לפני הפיגוע(צילום: דובר צה"ל)

המקרה אירע ביולי אשתקד. לפי כתבי האישום שהוגשו נגדם, שני גברים אוסטרלים ניסו לפוצץ מטוס של חברת התעופה איתיחאד ולהרעיל את נוסעיו בגז. לפי הדיווחים אז, מפקד בכיר של דאעש בסוריה שלח אליהם חלקים, כולל מטעני נפץ, באמצעות מטען אווירי מטורקיה, במטרה לבנות מתקן נפץ מאולתר. תוכנית אחרת כללה הפצת גז רעיל במקום ציבורי. התוכנית סוכלה כיוון שהמעורבים לא הצליחו לייצר את הגז הקטלני.

 

"זו אחת התוכניות המתוחכמות אי פעם לפיגוע על אדמת אוסטרליה", אמרו אז במשטרת אוסטרליה. הם ציינו כי השניים הרכיבו את המטען על סמך הוראות שנתן להם בכיר דאעש בסוריה. הוא אף היה אמור לשלוח להם רכיבים נוספים לצורך זה מטורקיה. המטען נמצא במזוודתו של אחיו של אחד הנאשמים לפני שעלה לטיסת איתיחאד שיצאה מסידני ב-15 ביולי. האח לא היה מודע לתוכנית, וגורמי הביטחון בשדה התעופה איתרו את המטען. המשטרה תיארה את המטען כבעל דרגת נפץ גבוהה אך הניסיון להרכיבו לא עלה יפה.

 

הפשיטה באוסטרליה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפשיטה באוסטרליה(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

אז פנו השניים לתכנן מכשיר הרעלה כימית, שמבוסס על מימן גופרתי. על פי האישום, לחברי החוליה לא הייתה תוכנית קונקרטית לגבי ההרעלה. עם זאת, הם הזכירו שטחים צפופים וסגורים כמו למשל כאלה שמשמשים תחבורה ציבורית. מימן גופרתי הוא רעיל מאוד, ולעתים קרובות הופך קטלני למי שנחשפו אליו. 

 

הערב אמר על ראש הממשלה בנימין נתניהו: "זרועות המודיעין של ישראל מנעו הפלה של מטוס אוסטרלי והרג בל ישוער. הדבר הזה היה גורם לתקלה עצומה בתחבורה האווירית העולמית. זה רק אחד מעשרות פיגועים שאנחנו סיכלנו מסביב לעולם. כל הכבוד למודיעין הישראלי שמגן לא רק על ישראל, אלא על אזרחים רבים מעולם".

 

 

המעורבות של צה"ל במאבק של מדינות מערביות נגד דאעש החלה עוד בשלבים מוקדמים יחסית של מלחמת האזרחים בסוריה. כבר ב-2014 הודה קצין בכיר בצה"ל בשיחה עם כתבים שאמ"ן מספק מודיעין על מטרות דאעש לגורמים הבינלאומיים שנלחמים בו.

 

בראיון ל-ynet, בתקופה המקבילה לסיכול הפיגוע, אמר הרמטכ"ל גדי איזנקוט: "מאחר שיכולות המודיעין שלנו הן הטובות במרחב, ובוודאי במעגל הראשון של מדינת ישראל, אנחנו תורמים למאמץ להביס את דאעש ואת ארגון חזית אל-נוסרה. אנו עושים זאת עם בני הברית שלנו ומחלקים מידע מודיעיני. אנחנו מעבירים מידע למדינות כאשר אנחנו יודעים שהולך לקרות משהו. יש לקהילת המודיעין תרומה רחבה מאוד, גם במזרח התיכון וגם במקומות אחרים בגלובוס, בסיכול פיגועים".

ארכיון (צילום: AP) (צילום: AP)
ארכיון(צילום: AP)

לצד אלה לקח אמ"ן חלק גם בניסיונות שכשלו לסכל פיגועים של דאעש בעולם. "אנחנו לא יוצאים למסעות פילנתרופיה בעולם", הסביר אתמול קצין בכיר באמ"ן. "אז, וגם היום, לא ברור אם החליפות תובס".

 

בצה"ל לא ממהרים להספיד את דאעש, אף שנהדף מסוריה ומעיראק וספג מפלה בשאיפתו להקים ולבסס חליפות איסלמית גיאוגרפית. חלק מפעיליו נמלטו מסוריה למקומות אחרים, מה שגרם להגדלת כוח האדם המודיעיני הישראלי שעוקב אחר דאעש. נגד איומים אחרים, כמו איראן, מפעילה יחידת המודיעין בעוצמה את חרב הסייבר ההתקפי בסנכרון עם חטיבת ההגנה בסייבר שבאגף התקשוב.

 

במסגרת זו מפרסם צה"ל שהתנהלה תקיפת סייבר איראנית נגד גופים פרטיים וציבוריים בישראל – מהלך שזוהה וסוכל. מצה"ל נמסר: "הסיכול התאפשר בזכות מעקב הדוק אחר פעולות המערך האיראני וזיהוי מוקדם של ניסיונות תקיפה בישראל. יחידה 8200 בהובלת אגף התקשוב פועלת באופן אקטיבי על מנת לזהות את האיום ולהביא לנטרול אפקטיבי שלו".

 

קצין בכיר ביחידה אמר: "חלק מ-8200 עוסק בפעילות מבצעית מעבר לקווים. אנחנו עוסקים במשימות כמו שילוב ממשי של הסייבר ככלי התקפי, לצד ההגנה בסייבר. הסייבר הפך לכלי להשגת יעדים צבאיים ומדיניים, כאשר כיום זה לא רק להגיע לזירות כמו סוריה ואיראן".

 

הוא חשף שטכנולוגיות שפותחו ביחידה אפשרו בשנה האחרונה לסכל עשרות פיגועי טרור ביהודה ושומרון, בעיקר על ידי מפגעים בודדים: "אנחנו מריצים אלגוריטמיקה מפותחת במכונה טכנולוגית שלומדת כל הזמן ומתפתחת ככל שאתה מזין לה יותר נתונים".

 

8200 היא מהיחידות הגדולות בצבא: אלפים משרתים בה, וממוצע הגיל הוא 23. במקצועות המודיעין יש רוב של 56% לנשים, ובמקצועות טכנולוגיים הרוב הוא של משרתים. לפי הקצין הבכיר, "אלה אנשים רעבים, שלא נכשלו עוד בחייהם, נועזים יותר ועם מידת ציניות נמוכה".

 

כדי להגביר את כמות המשרתות בתפקידים טכנולוגיים יחלו בקרוב כניסוי ביחידה להכשיר למקצועות טכנולוגיים נשים בכיתות מגדריות בלבד. זאת בשל מחקר שנערך במכון לחינוך סייבר של קרן רש"י, שהצביע על כך שתלמידות במקצועות אלה חשות ביטחון רב יותר ותחושת מסוגלות כאשר בכיתתן יושבות בנות מינן בלבד.

פורסם לראשונה 21/02/2018 16:55

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מטוס של חברת איתיחאד
צילום: shutterstock
מומלצים