שתף קטע נבחר

נפגע פדופיליה במגזר החרדי: "זו שואת ילדים"

20 שנה אחרי שהרב שהעריץ פגע בו ובחברים נוספים, אבישלום פון שילוח מצא את האומץ לספר את סיפורו בפוסט שעורר תהודה ברשת. לאולפן ynet הוא מספר על הסיבה שהביאה אותו להיחשף - ועל קשר השתיקה שמתחיל להיפרם

 

 

"הוא לא רק לימד את חומש ויקרא. הוא היה השוחט. ואנו, הילדים שלא טעמו טעם חטא, היינו הקורבנות... גם אלף מקוואות לא יכולים לטהר את הזוהמה שטינף השטן הזה בנשמה של ילד. וזה לא היה סוד. הילדים בכיתה ידעו, וגם ההנהלה ידעה. אבל אף אחד לא עצר את הזוועה. אפילו אלוהים לא היה שם לצעוק: אל תשלח ידך אל הנער".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>  

 

אבישלום פון שילוח גדל בבני ברק, בן למשפחה חסידית. את לימודיו עשה ב"חיידר" מוכר לבנים במגזר החרדי. בפוסט שפרסם השבוע גולל במילים קשות את הפגיעה המינית שעבר בילדותו מידיו של אחד המלמדים במוסד.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

זה קרה לפני עשרים שנה, והודחק במשך השנים שחלפו. פון שילוח הספיק להינשא, להוליד ילד (כיום בן שש), להתגרש ולעזוב את החברה החרדית. עכשיו הכול צף בהשפעת קבוצת פייסבוק של יוצאים בשאלה, שפתחה בקמפיין האשטג "זו ילדותי" בסגנון #METOO.

 

"בחרתי להוציא את זה החוצה בדף האישי שלי בעיקר בגלל שיש לי ילד שאני מאוד אוהב ועדיין גדל בעולם החרדי", הוא מספר. "החשש שיום אחד אולי מישהו גם יפגע בו לא מניח לי בלילות, ואני מקווה שהצעקה הזו תגיע גם לעולם החרדי בפנים - ושהתופעות האלו ייפסקו".

 

"תופעה בקנה מידה רחב מאוד"

"זהו סיפורה של שואת ילדים בקנה מידה נוראי. זהו סיפורם של אלפי ילדים, תינוקות של בית רבן, שנעקדו על מזבח הקדושה החרדית", הוא חותם את הפוסט, ומספר בראיון לאולפן ynet: "עברתי פגיעה מינית בילדות ב'חדר' חסידי מאוד מוכר בבני ברק, מצד מורה שפגע בהמון ילדים בכיתה שלי ובכיתות אחרות. כילד סיפרתי את זה להנהלה. הם ידעו ואף אחד לא נקף אצבע לעצור את הזוועה הזאת. לא הרחיקו אותו וגם לא טיפלו בילדים. פשוט לא התייחסו לזה".

 

אבישלום פון שילוח אז - והיום ()
אבישלום פון שילוח אז - והיום

 

פון שילוח מספר כי לפוסט שלו, שזכה לתהודה רבה, הגיבו לפחות ארבעה תלמידים שעברו תחת ידיו של אותו מורה, וכבר לא משתייכים יותר למגזר. "מי יודע כמה נוספים יש, שפשוט לא יכולים לכתוב בפייסבוק על זה.

 

"רק אתמול קיבלתי תגובה על ההודעה מ'אנוס' - מישהו שחי כחרדי כלפי חוץ - והוא אמר לי: תודה שאתה צועק וכותב על התופעה הזו, כי אנחנו אלה שעדיין בפנים. אין לו אפשרות להביע קול בכלל. רק אחרי שאתה יוצא בשאלה זה ייתכן - וגם אז זה קשה, אבל לפחות יש את האפשרות. כל עוד אתה בתוך החברה החרדית אין בכלל את אפשרות הביטוי ואת היכולת לצעוק.

 

"זה שיצאתי בשאלה ושיש לי דף פייסבוק פעיל נותן לי את האפשרות ואת הבמה להביע את הצעקה הזאת. ואני גם יודע שהדברים האלה גם מחלחלים פנימה. אני מאוד מקווה שתהיה לזה השפעה גם בפנים, בתוך מערכת החינוך החרדית".

 

התופעה הזו לא נעצרה שם, לפני 20 שנה?

"ממש לא, למרות שבשנים האחרונות יש קצת יותר מודעות בחברה החרדית. אבל עדיין לא נעשו שינויים מהותיים בנושא, ותופעת הפדופיליה היא בקנה מידה רחב מאוד".

 

"כדי שהבן שלי לא יעבור את זה"

פון שילוח אומר כי קשה להעריך את תופעת הפדופיליה בנתונים מדויקים בשל מה שהוא מכנה "השתקה של עשרות שנים. לא פונים למשטרה, יש אפס תיעוד סטטיסטי של המקרים האלה. מתוך ההיכרות האישית שלי כמי שגדל שם, ומתוך היכרות עם חברים וחברות שגדלו שם וחלקם עדיין שם, אני יודע על מאות מקרים, על כיתות שלמות, על מחזורים שלמים, על מורים שהיו במערכת החינוך עשרות שנים ופגעו בתלמידים.

 

מתוך הפוסט ()
מתוך הפוסט

 

"אני מעריך את התופעה הזו באלפי ילדים ללא שמץ של הגזמה", הוא קובע, ותולה את זה בתופעת ההפרדה בין המינים. "את המחיר הזה משלמים הילדים. הם הטרף הקל, בגלל שאין נשים בסביבה ויש הפרדה כל כך טוטאלית וקיצונית, כל ההדחקה המינית הזאת מתפרצת ותובעת את המחיר אצל הילדים".

 

פון שילוח מחדד כי בהיעדר הסברה וחינוך מיני בחברה החרדית - "לא בבית, לא בבתי ספר, לא בישיבה" - מתאפשרות הפגיעות. "הנושא מיני כולו הוא טאבו מוחלט עד החתונה. זה מה שמאפשר את הפגיעות וגם מונע טיפול בשלב שעוד אפשר לטפל בזה... אני עושה כל מה שאני יכול שהבן שלי לא יעבור את מה שאני עברתי".

 

מנהל החיידר המדובר מסר בתגובה: "ראיתי את מה שכתב אבישלום (מ.י.פ.) לדבריו, מדובר במקרה שקרה לפני מעל עשרים שנה טרום כניסתי לתפקידי כמנהל. כמו כן, כמעט כל הצוות שעבד בזמנו במוסד, לא עובד היום במוסד. מבירור שערכתי עם חלק מהצוות שעדיין עובדים אצלנו וזוכרים אותו, אמרו שמעולם לא קיבלו עליו שום תלונה לא מהמתלונן ולא מאף אדם אחר בעניין זה או בדומה לזה. האמירה שכביכול ההנהלה ידעה ושתקה הינה עלילה מרושעת ושקר גס. אין ספק שלו היו מקבלים תלונה בעניין, היו מטפלים בתלונה בכל חומרת הדין. בברכת והשיב לב בנים על אבות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים