שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סגירת כנסיית הקבר: "הפוליטיקאים פוגעים בכולם"

  יום לאחר שראשי כנסיית הקבר סגרו את המקום בשל סכסוך עם עיריית ירושלים על ארנונה, המשבר נראה רחוק מפתרון. מורה דרך ששוחח עם אולפן ynet: "כולם פועלים בטמטום". היועץ המשפטי של הכנסייה: "מנהלים קמפיין נגד הכנסיות". שר התיירות: "לא מקבל את הצעד של סגירה חד-צדדית"

   

  ראשי כנסיית הקבר בירושלים, מהמקומות הקדושים ביותר לנצרות, סגרו אתמול (יום א') את שערי הכנסייה בשל סכסוך על ארנונה עם עיריית ירושלים. הבוקר המשבר נראה עדיין רחוק מפתרון. אופיר עקיבא, מורה דרך שהתראיין ב-ynet, האשים את כל הצדדים: "שוב הפוליטיקאים באים ופוגעים בכולם. יש לפעמים מקרים שכולם צודקים. פה כולם פשוט פועלים בטמטום".

   

  אתה מבין את ההחלטה של ניר ברקת לגבות ארנונה?

  "בגדול כן, מגיע לו לקחת ארנונה מחלקים שהם לא בתי תפילה כי הם עושים כסף טוב מאוד ממסעדות וממלונות ומקומות. אחד הדברים החשובים שעכשיו קורים זה שהאדמות שהם חכרו מקק"ל אמורות לחזור לקק"ל, והחבר'ה מתחילים למכור שם בזול, וזה גם המון פוליטיקה פנימית".

    

  היועץ המשפטי של הכנסייה, עו"ד פריד ג'ובראן, התראיין גם הוא לאולפן ynet ואמר כי "לא רק שהעירייה מעוניינת לגבות ארנונה, הם רוצים לעקל ולבצע פעולות אכיפה. נדהמנו לגלות במנזר הראשי של הכנסייה הקתולית בירושלים מעקלים מטעם העירייה ללא כל התראה, ללא כל מכתב קודם, ומשם העניינים התגלגלו ושמענו על זה גם מהחדשות".

   

  לדבריו, "סגירת כנסיית הקבר, שהיא המקום הכי קדוש לנוצרים בעולם, זה לא דבר של מה בכך. גם ההסכמה של שלוש הקהילות בכנסייה באה כתוצאה מפעולות שאנחנו כינינו אותן 'קמפיין נגד הכנסיות', הן בעניין הארנונה והן בעניין הצעת החוק השערורייתית שעלתה לשולחן ועדת השרים לחקיקה אתמול. בעקבות המהלכים האלה החליטו ראשי הכנסיות שמתחילים לחצות כאן קווים אדומים ושצריך להעביר מסר כלשהו, וזו הדרך שנבחרה".

   

  "הוותיקן גם בסיפור"

  עורך הדין הוסיף ואמר כי "צריך לדעת שמי שקיבל את ההחלטה לסגור את הכנסייה זו הכנסייה היוונית האורתודוקסית וגם הכנסייה הארמנית וגם הקוסטודיה דה טרה סנטה, שהיא נציגתו הרשמית של הוותיקן לשמירת המקומות הקדושים. אז אם שואלים על הוותיקן, בוודאי שהוא בסיפור".

   

  האם אתה חושב שמאחורי הסיפור הזה יש גם ניסיון של ניר ברקת להתבטא ולהתבלט? אנחנו יודעים שברקת שואף להגיע לליכוד ולהתברג גבוה. האם יש פה איזושהי קריצה כזו גם למחנה הפוליטי שלו?

  "אני לא רוצה להיכנס לשיקולים של ניר ברקת, אבל ההרגשה היא שקצת מנהלים פה קמפיין על הגב של הכנסיות. לא יעלה על הדעת ששבועיים לפני שברקת שולח מעקלים - הוא בא לבקר את הכנסיות, להרים כוסית לרגל חג המולד, מאחל איחולי חג המולד ודן בסוגיות שבין הכנסיות ועיריית ירושלים, ולא מעלה את העניין הזה במאומה.

   

  "לא יעלה על הדעת שיש דיאלוג פורה ומתמיד בין העירייה לבין הכנסיות, ואז ביום אחד שולחים מעקלים לכנסיות ומוציאים הודעה לעיתונות שמכפישה את הכנסיות ומציגה אותן כמתחמקות ממיסים בלי לשלוח שום מסר של דיאלוג. אני לא יודע מה השיקולים שלו, אבל מה שלא יהיו השיקולים שלו, לא זו הדרך, לא על גב הכנסיות, ואנחנו רואים את התוצאות".

  דלת הכנסייה הנעולה, הבוקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  דלת הכנסייה הנעולה, הבוקר(צילום: רויטרס)
   

  רחבת הכניסה לכנסיית הקבר, הבוקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  רחבת הכניסה לכנסיית הקבר, הבוקר(צילום: רויטרס)

   

  השר לוין: "לפתור את המשבר בהידברות"

  שר התיירות יריב לוין (ליכוד) התראיין הבוקר לאולפן ynet ודיבר אף הוא על המשבר: "אני חושב שאת המשבר הזה צריך לפתור בהידברות עם הכנסייה. אני לגמרי לא מקבל את הצעד שעשתה הכנסייה, של סגירה חד-צדדית של המקום. חוץ מאשר לפגוע במאמינים הנוצרים שפוקדים את הכנסייה, הדבר הזה לא מועיל לאף אחד. בוודאי שאני לא חושב שנכון לנהל הליך כזה תחת לחץ מהסוג הזה.

   

  "מדינת ישראל מקפידה - ואנחנו מאוד גאים בכך - על חופש פולחן מלא. במסגרת הזו אנחנו גם מאפשרים לבני הדתות השונות לנהל בעצמם את מקומות התפילה שלהם, לכן אנחנו לא יכולים להתערב או לכפות על הכנסייה לפתוח את המקום. אני מקווה שהמקום ייפתח, אני חושב שבמקביל צריך לשבת סביב השולחן ולמצוא נוסחה שכולם יכולים לחיות איתה, אני חושב שהדבר הזה אפשרי".

   

  מצד שני עיריית ירושלים גובה את הארנונה, ובכנסייה טוענים שזו פגיעה חריפה בסטטוס קוו. אתם נותנים לעיריית ירושלים לנהל את המו"מ הזה לבד?

  "הסמכות לגביית ארנונה היא כמובן סמכות עירונית, לא של הממשלה. אני חושב שיש כאן אירוע באמת מורכב שמחייב התדיינות והידברות. משרד החוץ עוסק בנושא הזה, ואני מניח שגם העירייה וגם הכנסייה בסופו של דבר יישבו סביב שולחן, זו בעיה שאפשר לפתור אותה. אני אומר שוב: הסמכות לפתוח או לסגור את הכנסיה נתונה אך ורק בידי אנשי הדת הנוצרית, וכך צריך להיות".

   

  לוין סיכם ואמר: "אין לי ספק שתיירים יגיעו לכאן גם אם הכנסייה תהיה סגורה לאיזשהו פרק זמן, כך שלא זו הסיבה שבגללה צריך לפתור את המשבר ולא זו הדרך בעיניי לנהל אותו".

  שער הכנסייה הנעול, הבוקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  שער הכנסייה הנעול, הבוקר(צילום: רויטרס)
   

  עיריית ירושלים: "איננו מפלים לרעה או לטובה"

  מעיריית ירושלים נמסר כי "כל בתי התפילה של הכנסיות, המסגדים ובתי הכנסת פטורים מארנונה. אין בכך כל שינוי וכך יימשך. אך אין כל סיבה ששטחים מסחריים כמו מלונות, אולמות ועסקים יהיו פטורים מארנונה רק בגלל שהם בבעלות של כנסיות. לצערנו יותר מידי שנים המדינה לא אפשרה לעירייה לגבות את החובות האלה על השטחים המסחריים שהגיעו ל-650 מיליון שקלים באופן לא חוקי ולא הגיוני על חשבון תושבי ירושלים.

   

  "אין בכך כל הפתעה לכנסיות, אשר קיבלו על השטחים המסחריים התראות לכל האורך והם מועדים לחובותיהם. איננו מפלים אותם לא לרעה ולא לטובה. אנחנו נמשיך לקיים קשר טוב ומכבד עם הכנסיות בעיר, אך לא נסכים יותר שתושבי ירושלים יממנו את סכומי העתק האלה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים