שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שפעת קטלנית: זינוק במס' החולים שמתו השנה מהמחלה

  זינוק במספר החולים שמתו השנה משפעת. במשרד הבריאות מעריכים כי רוב הישראלים נדבקו משפעת מזן B שבדרך כלל נחשב לפחות אלים, אבל הופיע השנה בעוצמה חזקה מהמשוער. עלייה של 10 אחוזים לעומת אשתקד במספר ימי המחלה למטופלים

  פרסום ראשון: אף על פי שהחורף השנה היה פחות מורגש מבחינת מזג האוויר, בכל הקשור לתחלואה משפעת — מדובר באחת השנים הקשות ביותר מבחינת תחלואה והקטלנית ביותר מאז החורף של שנת 2010-2009, כך עולה מנתוני משרד הבריאות.

   

  על פי הנתונים המתפרסמים כאן לראשונה — החורף דווח על 78 בני אדם שמתו כתוצאה מהמחלה, בשנה שעברה נפטרו 57, ובשנה לפניה 60 בני אדם. הממוצע השנתי מאז תחילת העשור עומד על 40 נפטרים בשנה. החורף הקטלני ביותר שהיה בישראל בשנים האחרונות נרשם בעונת 2010-2009 אז נפטרו 96 בני אדם.

    

  גם מבחינת תחלואה השנה נרשמה עלייה בהשוואה לשנה שעבר. השנה מספר החולים הקשים עמד על 198 בני אדם, בהשוואה ל־124 חולים בשנה שעברה. בעונת החורף 2016-2015 עמד מספר החולים על 300.

    

  שיעור המתחסנים השנה נמצא בירידה בהשוואה לשנים הקודמות. על פי נתוני משרד הבריאות נכון לשבוע שעבר כיסוי החיסונים הארצי נגד שפעת היה 19.5% מכלל האוכלוסייה. בעונה הקודמת ההיענות עמדה על 20.7% ושנה לפני כן על 20.9%.

   

   ( )

  ההערכה במשרד הבריאות היא שרוב הישראלים נדבקו משפעת מזן B שבאופן כללי נחשב לפחות מסוכן ואלים. השנה בחלק מקופות החולים נתנו חיסון שאינו כולל הגנה מפני הזן הזה. "החיסון היה יעיל נגד זן A שהוא נחשב לזן העיקרי והקשה", אומרים גורמים במשרד הבריאות, "לעומת זאת זן B הוא זן פחות משמעותי ואלים בדרך כלל. השנה הוא הופיע בעוצמה הרבה יותר חזקה מהמשוער. העובדה שחלק מהאנשים קיבלו חיסון ללא זן B יכולה במידה מסוימת להסביר את העלייה בתחלואה ובתמותה לעומת שנים קודמות".

    

  הנתונים של משרד הבריאות תואמים גם את הדיווחים של קופות החולים. כך, למשל, קופת חולים כללית, המבטחת כמחצית מהאוכלוסייה, דיווחה שבשנת 2017 כולה ניתנו כ־4,270,000 אישורי מחלה. במהלך שנת 2017 ניתנו בממוצע כ־3.1 אישורי מחלה למטופל, והממוצע החודשי עומד על כ־355,270 אישורי מחלה. על פי הדיווח בין החודשים אוקטובר 2017 לינואר 2018 הוצאו 1,700,439 אישורי מחלה — עלייה של 10% בהשוואה לאותה תקופה אשתקד.

    

  על פי דו"חות הניטור של המרכז הלאומי לבקרת מחלות במשרד הבריאות, חלה ירידה משמעותית בשלושת השבועות האחרונים בתחלואה בשפעת.

   

  בארצות־הברית מתו החורף יותר מ־80 ילדים משפעת. על פי הדיווח של המרכז לחקר מחלות ומניעתן האמריקאי מדובר באחד החורפים הקשים ביותר שידעה ארצות־הברית. אף שגם אצלנו נרשם חורף קשה, במשרד הבריאות מסבירים שמדובר בסיבות שונות לחלוטין. "בארצות־הברית הופיעה השנה שפעת מסוג H3N2 שנחשבת לסוג קשה ואלים במיוחד", מסביר גורם במשרד הבריאות. "לעומת זאת אצלנו הסיבה הייתה חיסון שנתן מענה חלקי לזן שבדרך כלל לא נחשב לאלים ומסוכן במיוחד".

    

  בתוך כך הודיע בסוף השבוע שעבר המרכז לבקרת מחלות בארצות־הברית שחיסון נגד השפעת בתרסיס ללא זריקה, פלומיסט, חוזר לאחר שנתיים מחוץ לשוק. חברת התרופות שמפתחת את התרופות "אסטרזניקה" שינתה את המרכיבים של החיסון, והוועדה לחיסונים החליטה לאשר מחדש את החיסון בתרסיס לשוק האמריקאי. ההחלטה נעשתה על בסיס תוצאות מחקר יעילות של המרכיבים החדשים ובמטרה לעודד יותר אנשים להתחסן נגד המחלה המידבקת.

    

  ניתן להעריך שבעקבות ההחלטה, כבר בעונת החורף הבאה, יחזירו קופות החולים את החיסון גם לישראל.

  אם חליתם כך לא תדביקו עמיתים לעבודה:

   


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אחת השנים הקטלניות בשפעת
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים