שתף קטע נבחר

שר המשפטים לשעבר פרידמן: "בית המשפט הפך לסניף התביעה"

פרופ' דניאל פרידמן אומר בריאיון לאולפן ynet כי פרשת המסרונים חשפה את החיבור בין התביעה לבית המשפט, שהפך לדבריו "חותמת גומי לבקשת מעצרים". פרידמן מצביע עם על כך שעל אף שנמצא כי השופטת פגעה באמון הציבור, יש יחס מאוד מקל על המערכת

 

 

"הפרשה הזו חושפת דבר שאנחנו יודעים והוא שבית המשפט הפך פחות או יותר לסניף של התביעה". שר המשפטים לשעבר, פרופסור דניאל פרידמן, התייחס בריאיון לאולפן ynet לפרשת המסרונים בין השופטת רונית פוזננסקי-כץ לנציג רשות ניירות ערך, עו"ד ערן שחם-שביט.

 

שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות הודיעו הבוקר כי הן מאמצות את המלצת נציב תלונות הציבור על שופטים, אליעזר ריבלין, להעמיד לדין משמעתי את פוזננסקי-כץ והשעייתה עד לכינוס בית הדין המשמעתי שידון בעניינה. 

 

"המקרה הזה מעיד קודם כל על איזשהו חיבור בין התביעה לבית המשפט", אמר פרופ' פרידמן בריאיון. "למעשה, בית המשפט הוא כמעט חותמת גומי לבקשות המעצרים. הדבר המעיק והמכביד ביותר הוא שמערכת המשפט צריכה להיות עצמאית מהתביעה. זה שהתובע מתאם ושיש לו קשר ישיר עם השופטת ולבחור את השופט זה אחד הדברים המדהימים".

שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן(צילום: גיל יוחנן)

השופטת פוזננסקי-כץ (צילום: אתר בתי המשפט) (צילום: אתר בתי המשפט)
השופטת פוזננסקי-כץ(צילום: אתר בתי המשפט)

פרידמן מצביע על שורש הבעיה לטענתו. "הרבה מאוד שופטים באים מהפרקליטות ומהתביעה, ולאחר מכן התיקים מגיעים לשופטים האלה וכשיש לנו עורך דין פרטי שהתמנה ממשרד פרטי ואז מביאים לו תיקים של המשרד אז הוא פסול, הוא לא ידון בהם, אבל כשמביאים מישהו מהפרקליטות זה שונה לחלוטין. הוא יכול לדון מיד למחרת המינוי בתיקים שבאים אליו מהפרקליטות", הסביר פרידמן.

 

שר המשפטים לשעבר טוען גם ליחס מקל על השופטים. "בולט כאן יחס מקל בצורה יוצאת דופן כלפי אנשים שהם מתוך המערכת. גם הפעם הקודמת שהייתה פרשה שונה לחלוטין של שופטת אחרת, של הילה כהן (שהורשעה בזיוף פרוטוקולים), שוב מצד המערכת, היחס היה מקל לחלוטין וזה תואם יחס מקל באופן כללי של תקלות. לפעמים זה תקלות, לפעמים זה רשלנות, לפעמים זה הרבה יותר מזה, גם מצד מערכת השופטים כלפי השופטים במערכת התביעה".

 

לסיכום קובע פרידמן: "הנציב ריבלין קבע כי השופטת פגעה באמון הציבור. יש כאן מקום לחקור אם יש פה עבירה שאני מתעב והיא הפרת אמונים, אבל בעבירה הזו נוהגים לנפנף יפה מאוד כלפי אנשים שהם מחוץ למערכת. הבעיה הכללית היא שאין בקרה למערכת הזאת ואין הפרדה מתאימה בין התביעה לבית המשפט. בית המשפט לא מפקח בצורה נאותה על המעצרים ולא ברור למה יש צורך במעצרים הארוכים האלה. מה שזועק כאן לשמיים זה המצב של זכויות אדם במשפט הפלילי ובחקירות זכויות שהן נרמסות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
דניאל פרידמן
צילום: ירון ברנר
מומלצים