שתף קטע נבחר

ירי, מכות בנשק ובעיטות: תיעוד חדש מהרג הפלסטיני ביריחו

אלימות קשה של חיילים כלפי פלסטיני פצוע נחשפת בתיעוד של "בצלם" מהתקרית בשבוע שעבר. החיילים היכו אותו לאחר שניסה לתקוף, גררו אותו בסמטה, ורק לאחר 25 דקות פינו אותו מהזירה. בצה"ל טענו תחילה כי מותו נגרם משאיפת גז, אולם בנתיחת גופתו נקבע כי הוא מת כתוצאה מירי. צה"ל: ממשיכים לתחקר את האירוע

 

 

חיילי צה"ל הכו נמרצות את יאסין סראדיח, מפגין פלסטיני, לאחר שירו בו ביריחו בשבוע שעבר - כך עולה מתיעוד חדש של "בצלם" שהתפרסם היום (ד'). החיילים חשדו כי בכוונתו לבצע פיגוע. התיעוד מספק זוויות שונות של התקרית, שאירעה בעת ניסיון לעצור את סראדיח, אחרי שניסה לתקוף את החיילים ביום חמישי שעבר.

 

בתיעוד של ''בצלם'' מתועד סראדיח בידי מצלמת אבטחה מזווית קרובה יותר וברורה יותר ביחס לתיעוד שהופץ ביום התקרית. סראדיח נצפה אוחז במוט ברזל בעל שלושה בסיסים ורץ לעבר החיילים במטרה לתקוף אותם. מיד אחר כך מגיח אחד החיילים מאחת הפינות, מפתיע את סראדיח ויורה בו כדור אחד. בתיעוד ניתן להבחין בבירור ברשף הירי מרובהו של החייל. סראדיח נפגע מהירי ונופל לקרקע ואז מתועדים החיילים מתנפלים עליו, חלקם מכים אותו באמצעות הנשק ובועטים בו למרות שהוא כבר פצוע ושכוב על הקרקע ללא יכולת ממשית להתנגד.

 

הירי במפגין הפלסטיני (באדיבות ''בצלם'') (באדיבות ''בצלם'')
הירי במפגין הפלסטיני(באדיבות ''בצלם'')

החיילים בועטים בפלסטיני הפצוע (באדיבות ''בצלם'') (באדיבות ''בצלם'')
החיילים בועטים בפלסטיני הפצוע(באדיבות ''בצלם'')

וגוררים אותו (באדיבות ''בצלם'') (באדיבות ''בצלם'')
וגוררים אותו(באדיבות ''בצלם'')

 

החיילים מתועדים כשהם ממשיכים לבעוט בו גם כאשר הוא נגרר לעבר אחת הסמטאות. בשלב זה סראדיח עדיין בחיים והוא מרים את ידו. בצילום שנמשך ממצלמת אבטחה אחרת נראים החיילים גוררים אותו ומשכיבים אותו על הרצפה. בשלב זה הם מאירים על גופו ועל פניו והוא כמעט ולא זז ככל הנראה בשל פציעת הירי.

 

על סמך התיעוד חלפו 25 דקות שבהן הוחזק פצוע בסמטה ורק לאחר מכן החיילים מרימים אותו מידיו ומרגליו ומוציאים אותו אל הג'יפ הצבאי, אחרי שככל הנראה ירה אחד החיילים רימון גז לעבר פתח הסמטה. בשלב זה נראה סראדיח מחוסר הכרה או מת. לא ניתן לקבוע מהתיעוד האם עדיין היה בחיים באותו זמן.

 

דובר צה"ל שינה את גרסתו כמה פעמים לגבי מה שהתרחש באירוע. מניתוח שנעשה לגופתו במכון הפתולוגי באבו כביר יממה אחר כך, נקבע כי הוא מת כתוצאה מירי.

 

 

מ"בצלם" נמסר בתגובה כי אירוע זה הוא אחד החמורים שאירעו בשטחים: "חיילים בועטים בחוזקה בפצוע קשה המוטל על הקרקע ומכים אותו בכלי הנשק שלהם – בראשו, בפלג גופו העליון ובמפשעה. לאחר מכן גררו אותו על הקרקע לאורך הסמטה, משל לא היה בן אדם, ונמנעים מלהעניק לו את הטיפול הרפואי הנדרש במשך למעלה מחצי שעה לאחר שירו בו.

 

"אל מול התנהלות זו, ההתפתלויות של דובר צה"ל בניסיון להצדיק את האירוע כך או אחרת מדאיגות לא פחות, כמו גם שתיקתם הרועמת של גורמים רשמיים בתוך הצבא ומחוצה לו. העדרן של אמירות מפורשות הפוסלות חד משמעית את מעשי החיילים מעניקות להם לגיטימציה ומאפשרות את התרחשותם של אירועים נוספים כאלה בעתיד.

 

"אמנם, לפי פרסומים בתקשורת נפתחה חקירת מצ"ח, ואולם הודעה זו רק נועדה ליצור אשליה כאילו הצבא מטפל ברצינות ובחומרה באירוע זה. מניסיון העבר ניתן להניח שחקירה כזו לא תוביל להעמדה לדין של איש מהאחראים להריגתו ולתקיפתו של א-סראדיח, בוודאי לא של הדרגים הבכירים", הודעת הארגון.

 

חקירת מצ"ח עד כה

סמל ראשון ע', מפקד הכיתה מגדוד לביא הבקעה שירה למוות בחשוד הפלסטיני, נחקר תחת אזהרה במצ"ח. מגרסת החייל עלה כי הוא חש סכנת חיים ממשית ובכל זאת פעל לטענתו באופן מידתי. "אבטחתי את הסמטה ואז לפתע הבחנתי בפלסטיני גדול יחסית בממדיו שרץ לעברי עם חפץ שנראה כמו מוט בידו", סיפר סמ"ר ע' לחוקריו בהתייחסו לתקרית שבה נהרג יאסין סארדיח, תושב יריחו. "הפעלתי נוהל מעצר חשוד וצעקתי לו לעצור. הוא לא עצר והמשיך בריצה לעברי עם מוט באורך של יותר ממטר, ואז יריתי לכיוון פלג גופו התחתון". כך העיד.

  

עוד סיפר החייל כי "בשלב הזה ניגשתי לקחת ממנו את החפץ, אבל הוא התנגד וניסה לחטוף את הנשק מידי. לא ירינו עליו בשלב הזה אלא אזקנו אותו בכוח. בשלב זה התפתחה הפרת סדר מסיבית סמוכה וחזרתי לטפל בה בזמן שיתר הכוח טיפל בפלסטיני. ספגתי גם מהגז. ההיתקלות עצמה הייתה מטווח קצר, אולי של שלושה מטרים".

  

ההערכה השגויה והנתיחה  

כעבור כמה דקות ערכה חובשת-לוחמת מהכוח בדיקה ראשונית ושטחית לפלסטיני, אך היא לא זיהתה על גופו פצע ירי ולא דימום חיצוני. אבחנה דומה עלתה בבדיקה שקיים לפלסטיני הפרמדיק של התאג"ד לאחר מכן בשטח. לכן ההערכה הראשונית בצה"ל הייתה כי הפלסטיני מת משילוב של חנק מהגז ומהכוח הפיזי שהופעל נגדו בעת ההשתלטות עליו.

 

בנתיחה הפתולוגית שנערכה לגופת הפלסטיני ביום שישי במכון לרפואה משפטית באבו כביר נקבע סופית כי אכן, הירי הבודד של סמ"ר ע', הביא למותו. החובשת ומפקד המחלקה של סמ"ר ע' צפויים אף הם למסור עדות במצ"ח. עד כה הלוחם זוכה לגיבוי מלא ממפקדיו, לכל הפחות עד לרמת מפקד חטיבת הבקעה. "אם המ"כ היה פועל לפי הוראות הפתיחה באש, עליו היה לירות בראשו של הפלסטיני החשוד או במרכז המסה של גופו", טענו בסביבתו של סמ"ר ע'. "מגיע לו צל"ש על התנהגותו".

 

יחד עם זאת, הועלתה תהייה על כך שפעמיים לא זוהה בשטח חור הכניסה מהירי במפשעתו, הגם שהפלסטיני הופשט על ידי הכוחות ועל גופו נמצא סכין. תהייה נוספת מהתנהלות צה"ל נוגעת לשקיפות לגבי האירוע: בצבא הסתירו לגמרי את נסיבות התקרית החריגה מהציבור, אף שהיא התרחשה באמצע הלילה והפלסטיני שנהרג היה בידי הכוחות במשך שעות ארוכות. 

 

רק למחרת, בשעת צהריים, היו אלה הפלסטינים שפרסמו את דבר מותו של סארדיח, בליווי סרטון ממצלמות האבטחה שתיעד את האירוע, ובכך ניסו להשתלט על הנרטיב של התקרית. 

 

מדובר צה"ל נמסר כי "בעקבות האירוע, ומכיוון שהמחבל מת בעת שכבר היה נתון במעצר בידי כוחות צה״ל, נפתחה חקירת מצ"ח שבמסגרתה נבחנות נסיבות מותו, וכן בוצעה נתיחה בגופת המחבל. במקביל, נמשך התחקיר המבצעי המלא לאירוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות ''בצלם''
תיעוד חדש מהתקרית
באדיבות ''בצלם''
מומלצים