שתף קטע נבחר

מחאת יהודי אתיופיה: "כל יום אצלם זה שביתת רעב"

לאחר שאיימו לפתוח בשביתת רעב, שרת הקליטה לנדבר הבטיחה לסייע בהבאת בני הפלשמורה באתיופיה לארץ: "לשים סוף לסאגה", אמרה באולפן ynet. יונתן צ'קול, שקרוביו חיים באתיופיה, סיפר כי הם רעבים לאוכל על בסיס יומי והאשים: "השרים מזניחים את הנושא"

 

אלפים מבני הפלשמורה שנותרו באתיופיה איימו אמש (ד') לפתוח בשביתת רעב המונית, במחאה על הקיצוץ בהצעת התקציב לסיוע בעלייתם לישראל. שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר הגיבה למחאה בריאיון לאולפן ynet ואמרה כי תפעל להביא אותם לארץ: "ביקשתי מראש הממשלה להעלות את הנושא בדחיפות לסדר היום של הממשלה. אני חושבת שצריכים לשים סוף לסאגה הזאת. לא יכול להיות שחייל משרת כאן כשחלק מהמשפחה שלו נמצא כאן בעוד חלק אחר ממשיך להיות שם".

השרה לנדבר. "לשים סוף לסאגה הזאת" (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
השרה לנדבר. "לשים סוף לסאגה הזאת"(צילום: אלי סגל)

יונתן צ'קול. "כל יום אצלם זה שביתת רעב". (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
יונתן צ'קול. "כל יום אצלם זה שביתת רעב".(צילום: אלי סגל)

לנדבר נשאלה על הסחבת ביישום החלטת הממשלה מ-2015 להעלות את שארית יהודי אתיופיה וענתה: "אישורים לכניסה ולעלייה לארץ לא נותן משרד העלייה, אלא משרד הפנים. אני לא רוצה להאשים אף אחד, אבל מבחינתי יש כרגע 1,500 מיטות פנויות ואני יכולה לקלוט את העולים".

 

יונתן צ'קול, שקרובי משפחתו מתגוררים באתיופיה, סיפר באולפן על מצב בני קהילת הפלשמורה: "כרגע נמצאים שם 8,000 יהודים. יותר משמונים אחוז מהם בעלי קרבה מדרגה ראשונה לאזרחים בארץ ולחיילים שמשרתים בצבא. הם נמצאים בשתי קהילות, בגונדר ובאדיס אבבה. הם לא יכולים להשתלב, מנכרים אותם בלימודים והם נמצאים בקהילות מסוגרות עם תנאים ממש מחפירים. המצב סוציואקונומי שלהם נמוך מאד והם חיים בתנאים של רעב. אין מי שיעזור להם".

צ'קול ביקר את התנהלות הממשלה ואמר: "השרים מזניחים את הנושא הזה. בישיבה שהייתה ביום ראשון הם לא נכנסו לדיון כי לא היה זמן". הוא פנה לשרה לנדבר בבקשה לקדם את הנושא: "אני מאוד מקווה שתיאבקי בכל הכוח ותסיימי את הסאגה הזאת".

"לשים סוף לסאגה הזאת". בני הפלשמורה בגונדר (צילום: נתי מרכוס ) (צילום: נתי מרכוס )
"לשים סוף לסאגה הזאת". בני הפלשמורה בגונדר(צילום: נתי מרכוס )
 

בני הפלשמורה באתיופיה (ארכיון) ()
בני הפלשמורה באתיופיה (ארכיון)

באולפן התראיין בשיחה טלפונית בן דודו של צ'קול, אלצ'או גרמאו, שנמצא באתיופיה. צ'קול תרגם את דבריו מאמהרית: "הוא אומר שהם נמצאים במצב של רעב לאוכל. שביתת רעב זה דבר שקורה אצלם בכל יום. הם כמהים לעלות ולא מבינים במה הם שונים משאר היהודים שנמצאים בצרפת או בארה"ב, וברגע מעלים אותם לפה".

 

צ'קול מסר כי מטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה יפגין בעוד כשבועיים מול בית ראש הממשלה וקרא לאזרחי ישראל להצטרף למחאה: "אני קורא לעם ישראל להצטרף למאבק, להביא לאיחוד המשפחות של החיילים שלוחמים יחד איתם, לאזרחים שעובדים איתם ומנותקים כרגע ממשפחותיהם".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי סגל
צ'קול. "מזניחים את הנושא"
צילום: אלי סגל
מומלצים