שתף קטע נבחר

לפיד ביקש חוות דעת על חוק מילצ'ן. אמסלם: "לחקור אותו"

שר האוצר לשעבר טוען שהפרסום על פעילותו בנושא חוק הטבות המס לתושבים חוזרים - חלק מהחשד נגד נתניהו בתיק 1000 - "מחזק את עדותו שפעל רק לפי דרגי המקצוע". יו"ר הקואליציה מאשים: "אכיפה בררנית היא פשע"

ח"כ יאיר לפיד מגיב היום (ה') לדיווח שלפיו בימיו כשר האוצר ביקש מאגף התקציבים להכין חוות דעל לגבי "חוק מילצ'ן", לפני שדחה את בקשות ראש הממשלה לקדמו. "הפרסום מחזק עוד יותר את עדות לפיד", נמסר מטעמו של יו"ר יש עתיד. "הנה הוכחה נוספת שלפיד פעל רק על פי דרגי המקצוע ונתן להם גיבוי מלא מול הלחץ מלמעלה לקדם את החוק".

 

בעת פרסום המלצות המשטרה בתיקי נתניהו, נחשף כי לפיד התבקש להעיד על לחצים לכאורה מצד ראש הממשלה לקדם את החוק שירחיב את הפטור ממס ומדיווח לתושבים חוזרים - מ-10 ל-20 שנה. זו אחת מהפעולות שבגללן עלה החשד שראש הממשלה היטיב עם המיליארדר ארנון מילצ'ן בתמורה למתנות.

יאיר לפיד. "מקורבי ראש הממשלה שוב מנסים להכפיש" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
יאיר לפיד. "מקורבי ראש הממשלה שוב מנסים להכפיש"(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי לפיד ביקש מאגף התקציבים באוצר לגבש חוות דעת מקצועית על "חוק מילצ'ן" - לפני שדחה את הבקשות לקדמו. כשנשאל על הנושא לנוכח עדויות על קשרים אישיים בינו לבין מילצ'ן, לפיד אמר שדחה את הפניות של מילצ'ן ונתניהו בעניין החוק.

 

"לא קיבלתי ממנו אגורה שחוקה", כתב לפיד בפייסבוק. "ב-2013 כשנכנסתי לתפקידי באוצר, מילאתי הסכם ניגוד עניינים. מובן מאליו שדיווחתי גם על היכרותי עם מילצ'ן (הוא מופיע בקורות החיים שלי, ועל תולדות היכרותנו כתבתי לא פעם). היועץ המשפטי החליט שאין שום ניגוד עניינים ולפיכך אין צורך לכלול את מילצ'ן בהסכם. העובדה שעבדתי אצלו כמה חודשים בשנות התשעים פשוט לא יוצרת ניגוד עניינים שכזה.

 

"אני לא אכנס כרגע למעורבותו של ראש הממשלה בנושא, שכן היא בדיון משפטי, אבל את שלי עשיתי. פשוט אמרתי 'בשום אופן לא' ובזאת נגמר העניין", כתב עוד לגבי חוק הטבות המס לתושבים חוזרים.

 

 

לפי הפרסום הבוקר, באוגוסט 2013 פנתה היועצת הכלכלית של לפיד, רותם רולף, לאגף התקציבים וביקשה חוות דעת בנוגע לחוק. באגף התקציבים הבינו שהנושא עלה בעקבות פגישה שקיים שר האוצר, אך לא ידעו עם מי נפגש. באגף הניחו שאיש עסקים כלשהו מעורב בעניין, שכן החוק היטיב עם בעלי הון. בתוך כמה ימים חובר מסמך של חמישה עמודים, שכלל נימוקים נגד החוק. לאחר שהמסמך גובש כינסה רולף דיון בהשתתפות כמה אנשי מקצוע באוצר, שבו הפנתה אליהם שאלות בנוגע להתנגדותם לחוק. 

  

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם מהליכוד, שכינה את לפיד "שטינקר" עקב עדותו, הגיב לפרסום וטען כי "אכיפה בררנית היא פשע. לא ייתכן שאת ראש הממשלה נתניהו סורקים במסרקות ברזל ופותחים בחקירה על כל צל צילו של חשד בסביבתו, כשמנגד חשדות כבדים לניגוד עניינים בעניינו של יאיר לפיד לא מגיעים אפילו לבדיקה ראשונית. אם זה לא נתניהו, אז לא חוקרים? אמון הציבור במשטרה מוטל על הכף, ולכן על היועמ״ש להורות למשטרה לזמן מייד את יאיר לפיד לחקירה".

 

מלשכת לפיד נמסר בנוסף כי "שוב ושוב מנסים מקורבי ראש הממשלה להכפיש, ובכל פעם מחדש מתברר שראש הממשלה קיבל מיליון שקל ודחף את חוק מילצ׳ן - ולפיד לא קיבל אגורה מאף אחד ועשה הכל כדי לבלום את החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יאיר לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים