שתף קטע נבחר

משבר חוק הפטור מגיוס: "אם החרדים לא יתפשרו - הולכים לבחירות"

אם החרדים יעמדו על כך שחוק הגיוס בנוסח שגיבשו יאושר עוד לפני אישור התקציב - מעריכים גורמים פוליטיים כי הכנסת תתפזר. הח"כים החרדים יסבירו למועצת גדולי התורה את ההשלכות של ההתעקשות בנושא. כחלון שיגר אולטימטום: אם התקציב לא יאושר תוך שבועיים - אפרק את הממשלה

 

רה"מ נתניהו, ח"כ ליצמן, גפני ודרעי (צילום: רויטרס, יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי) (צילום: רויטרס, יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי)
רה"מ נתניהו, ח"כ ליצמן, גפני ודרעי(צילום: רויטרס, יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי)
 

למרות הניסיונות להגיע לפשרה שתאפשר את אישור חוק הפטור מגיוס ולמנוע משבר בקואליציה, גורמים פוליטיים מעריכים הערב (שבת) כי התעקשותם של החרדים בנוגע לחוק הגיוס תוביל לפיזור הכנסת. המערכת הפוליטית תיכנס לתקופת בחירות, אם החרדים יעמדו על כך שחוק הגיוס בנוסח שגיבשו בשלוש קריאות יאושר עוד לפני אישור התקציב.

 

בקרב הסיעות החרדיות צפויים לערוך התייעצות עם מועצת גדולי התורה. אנשיה הנחו את הסיעה בכנסת שלא לתמוך בתקציב עד שיאושר חוק גיוס חדש. הח"כים החרדים יסבירו להם שהתעקשות על החוק במתכונת שגובשה ובלוחות הזמנים שנקבעו, תוביל לבחירות.

הפגנות חרדים נגד הגיוס בירושלים. ארכיון (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הפגנות חרדים נגד הגיוס בירושלים. ארכיון(צילום: אוהד צויגנברג)

כחלון הציב אולטימטום (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
כחלון הציב אולטימטום(צילום: אלכס קולומויסקי)
בכך אולי יאשרו הרבנים לחברי הכנסת מיהדות התורה להגיע לפשרה שתביא לסיום המשבר. הערב החלו שוב תיאומים על מנת לקבוע פגישת המשך ולדון על נוסח החוק. מועד סופי לפגישה טרם נקבע.  

 

גורם בכיר במפלגות החרדיות אמר כי המשבר אמיתי ורציני: "כולם ידעו שתיקון חוק גיוס הוא הדבר הכי חשוב לנו. גיבינו את ביבי בכל משבריו, אנו לא רוצים בחירות אבל זה נושא בוער והכי קריטי לנו". לדבריו, הערכת החרדים היא שהזמן הקרוב הוא ההזדמנות האחרונה בקואליציה הנוכחית לאשר את החוק החדש (במקום זה שבג"ץ פסל), ולכן הם מתנים בכך את תמיכתם בתקציב המדינה. "זה הכוח היחיד שיש לנו, אמר, "לנתניהו יש שתי אפשרויות: או לרסן את איווט ולגמור כבר עם הגיוס, או לקבוע לכחלון עובדות ולדחות את אישור התקציב".

 

הגורם הזכיר כי יו"ר כולנו מחויב לתמיכה בתיקון החוק גם באמצעות פסקת התגברות על בג"ץ, ורמז כי אפשרות זו עדיין על השולחן. "הוא לא יוכל להתנגד גם לדחיית התקציב וגם לפסקת ההתגברות". הוא הבהיר כי החרדים לא חוששים שבחירות יקטינו את הסיכוי לאישור חוק גיוס חדש המקובל עליהם: "כל מי שירצה אותנו בקואליציה יצטרך לתת תמיכה בחוק שלנו"

 

האולטימטום של כחלון

נכון ליום חמישי בלילה, לאחר הפגישה בין הצדדים וגם בשישי עד כניסת השבת, הפערים היו גדולים מאוד. גם בנוגע לנוסח החוק וגם בנוגע ללוחות הזמנים שהציבו החרדים על מנת לחוקק אותו. במהלך הפגישה ולקראת כניסת השבת הבהירו נציגי החרדים כי נושא הגיוס הוא ציפור נפשם והם לא יוכלו לוותר על החוק. בעיקר לאור פסיקת בג"ץ שביטלה את המצב הקיים ודורשת מהכנסת לחוקק חוק גיוס שוויוני.

 

בליכוד לעומת זאת, העבירו מסר ברור לפיו לא ניתן יהיה לחוקק את חוק הגיוס במתכונת שמבקשים החרדים והציעו להם להתייעץ עם הרבנים ולשרטט בפניהם את הנוסחה שלפיה התעקשות על החוק בלוח הזמנים שהציגו, משמעותה פיזור הכנסת והליכה לבחירות.

 

ביום חמישי שוחח שר האוצר, משה כחלון, עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושיגר אולטימטום. לדבריו, אם תקציב המדינה לשנת 2019 לא יאושר תוך שבועיים, הוא יפרק בעצמו את הממשלה ללא קשר לחרדים.

 

בתוך כך ועוד לפני שנמצא פתרון, ייצא הלילה ראש הממשלה לביקור מדיני בארה"ב ויפגוש גם את נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ.

 

ברקע ייאלץ לסייע במציאת פשרה בהקדם היות שביום שני הבא כבר יתקיים במליאת הכנסת דיון 40 חתימות שכינסה האופוזיציה ואמורה גם להתקיים הצבעה על התקציב בקריאה ראשונה. נכון לרגע זה, מועד ההצבעה שנקבע להצבעה על התקציב בקריאה שנייה ושלישית הוא בין 13 ל-15 במרס. ב-18 בחודש כבר אמורה לצאת הכנסת לפגרת חג הפסח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, אלכס קולומויסקי
דרעי, נתניהו וליצמן. ארכיון
צילום: AP, אלכס קולומויסקי
מומלצים