שתף קטע נבחר

מחכים להכרעת מועצת גדולי התורה: "לא מפחדים מבחירות, כחלון צריך לחשוש"

התעקשותם של החרדים לאשר את חוק הפטור מגיוס לפני אישור התקציב עלולה לגרור את פיזור הכנסת, ואולם אנשיהם מתעקשים: "הלחץ של כחלון לא ברור". לדבריהם, בחירות לא מהוות איום מבחינתם. השרה מירי רגב השוותה את "שומרי הסף" לבגתן ותרש שזממו לתלות את אחשוורוש וניתלו

כחלון, נתניהו, ליצמן, דרעי (צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ', אוהד צויגנברג) (צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ', אוהד צויגנברג)
כחלון, נתניהו, ליצמן, דרעי(צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ', אוהד צויגנברג)

ביומיים הקרובים תיערך התייעצות קריטית של יהדות התורה עם מועצת גדולי התורה בניסיון אחרון למנוע מערכת בחירות. אמש (שבת) אמרו החרדים כי לצד זאת הם מצפים משר האוצר, משה כחלון, לסגת מהאולטימטום שלו לאישור תקציב 2019 ובכך לאפשר לקואליציה עוד מרחב נשימה.

 

במוקד המחלוקת: חוק הפטור מגיוס, שהחרדים מתעקשים לאשר. גורמים פוליטיים העריכו כי אם ימשיכו לעמוד על כך שהחוק יעבור לפני אישור התקציב, הכנסת צפויה להתפזר. 

 

 

מנגד הבהיר שר האוצר משה כחלון כי בכוונתו "להילחם" על מנת שהתקציב יעבור בשלוש קריאות בכנסת. בחשבון הטוויטר שלו כתב: "אלחם עד הסוף על תקציב 2019". שר האוצר הוסיף כי "התקציב הוא למען חיילי צה"ל, למען הילדים, למען מערכת הבריאות, למען ניצולי השואה, למען הנכים, למען התעסוקה, למען הזוגות הצעירים, למען צמיחת המשק, למען כלכלה חזקה ולמען המשך הירידה במחירי הדיור".  

 

ביום חמישי שוחח כחלון עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושיגר אולטימטום. לדבריו, אם תקציב המדינה לשנת 2019 לא יאושר תוך שבועיים, הוא יפרק בעצמו את הממשלה ללא קשר לחרדים.

 

נציגי החרדים אמרו: "ברור שלא יספרו אותנו אחרי התקציב. צריך לזכור שיש לנו דד-ליין של בג"ץ". לדבריהם, "הלחץ של כחלון לא ברור. מה הדחיפות בתקציב? כחלון לא הסכים לתת לנו את פסקת ההתגברות כדי לעקוף את בג"ץ. מה התירוץ עכשיו?".  

 

רגב השוותה את "שומרי הסף" לבגתן ותרש שניתלו

שרת התרבות והספורט מירי רגב, המקורבת לראש הממשלה בנימין נתניהו, שיגרה מסר לשותפים בקואליציה על רקע משבר חוק הפטור מגיוס, והזהירה: "אם תכפו עלינו בחירות אני אומרת לכם - יש רק מפלגה אחת בקואליציה שאין לה כל סיבה לחשוש מבחירות. קוראים לה הליכוד". בסיעות החרדיות השיבו לה: "אנחנו לא מפחדים מבחירות. לא רוצים בחירות אבל חוק הגיוס בנפשנו. בכל הסקרים אנחנו שבעה מנדטים. מי שצריך לחשוש מבחירות זה כחלון".

 

רגב תקפה את מערכת אכיפת החוק בהקשר לחקירות נתניהו המסתעפות: "חשבתם שדמוקרטיה היא שלטון העם?! שהעם בוחר מי ינהיג אותו ואיזה ערכים יובילו אותו?! הפוך - הם מלמדים אותנו - אם אתה מעז לייצג את הבוחרים שלך, אתה לא דמוקרט! מה פתאום? אם אתה פועל לפי האמונות של הבוחרים שלך, ואם הם מהליכוד אז בכלל זה איסור חמור! אנחנו נבחרנו על ידי העם, אבל יש יועצים ופקידים שהם התרגלו להחליט מה נכון ומה לא נכון - קוראים להם היום 'שומרי הסף'", אמרה רגב.

 

היא השוותה בין שומרי הסף לבגתן ותרש שזממו לרצוח את המלך אחשוורוש, ובסופו של דבר נתלו לאחר שמרדכי גילה את המזימה שלהם: "כמו שקראנו השבוע במגילת אסתר, גם שם היו שומרי סף. בגתן ותרש. צמד חמד. הם נראו ממלכתיים, הקפידו על שלטון החוק, דאגו למנהל תקין, אבל מסתבר שעמוק בכיס הם החזיקו גיליוטינה, הסתבר שברגע שהם לא הזדהו עם המלך, לא הסכימו עם הדרך שלו בניהול הממלכה, כל הכללים נעלמו, הממלכתיות התפוגגה כלא הייתה, שלטון החוק הפך לפחות קריטי, אם היו להם אז ניידים, הם בטח היו מסמסים אחד לשני, 'מה אתה אומר בגתן ניתן לו עוד יומיים, אולי שלושה', ו'חשוב שתיראה מופתע תרש, כן?'".


פורסם לראשונה 03/03/2018 23:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
כחלון ונתניהו. ארכיון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים