שתף קטע נבחר

כשהילד מתעצבן ומחליט לחפש בית אחר

ילדים קטנים אומרים לפעמים שהם רוצים לעזוב את הבית או לגור עם משפחה אחרת. זו אחת הדרכים שלהם להראות עד כמה הם כועסים. לפני שאתם נלחצים או נעלבים נסו להבין את המסר ולהגיב בהתאם

הילד אומר שהוא רוצה משפחה אחרת? כך תגיבו:

 


הורים רבים מספרים על הילדה או הילד שלהם, בדרך כלל באזור גיל ארבע או חמש, כשפתאום בשעת כעס, ריב או חוסר שביעות רצון - הילד מודיע: "אני עוזב את הבית!", "אני הולך לחפש לי משפחה אחרת", "אני לא רוצה לגור פה יותר".

 

יש הורים שאומרים לילדים שלהם משפטים כמו: "לך תחפש בית אחר" או "לא תמצא משפחה יותר טובה מאיתנו" ויש הורים שאומרים "בוא, אני אעזור לך לארוז את התיק" כדי להראות לילד שהם לא נלחצים. יש כאלו שמתעלמים לגמרי מהאמירה, מאפשרים לילד לצאת מהדלת ולעשות את שלו ויש הורים שנשארים חסרי אונים ופשוט לא יודעים מה לעשות.

 

קראו עוד:

פעולות שיחזקו את הקשר עם סבא וסבתא

"כשאמרו לי מה יש לבני פתחתי גוגל וחשכו עיניי"

מחקר: כיצד האח הצעיר תורם למשפחה

 

כשילד כועס, עצוב או עצבני הוא צריך להביע את הרגשות הללו בדרך כלשהי. לרוב, הילדים מוצאים את הדרך הזאת יעילה, כדי להראות לנו עד כמה הם כועסים.

 

 (איור ועריכה: ג'ני צופן) (איור ועריכה: ג'ני צופן)
(איור ועריכה: ג'ני צופן)

 

הרעיון הוא שהילדים שלכם ירגישו שאתם בחיים לא מוותרים עליהם, שאין להם משפחה אחרת, שאתם אוהבים אותם יותר מהכול ושאתם ורק אתם - המשפחה שלהם.

 

אז בפעם הבאה כשהילד שלכם אומר לכם שהוא יוצא לחפש בית אחר או משפחה אחרת, אמרו לו את מה שאתם באמת מרגישים וחושבים: "אני בחיים לא אוותר עליך, אתה הילד שלי ורק שלי", "אתה חלק מהמשפחה שלנו ולא נחלוק אותך עם הורים אחרים". זאת כדי שהילד יידע שאוהבים אותו ולא מוותרים עליו אפילו כשהוא כועס, עצוב, צועק, משתולל או עצבני. שמקבלים אותו בדיוק כפי שהוא.

 

בדרך זו ירגיש הילד שלכם תחושה אמיתית ומבוססת בה הוא אומר לעצמו: "לא מוותרים עליי. רוצים אותי! זה המקום שלי, כאן זה הבית שלי, המשפחה שלי", וזו הרי המטרה החשובה לנו, יותר מהכול.


הכותבת היא מנחת הורים, מוסמכת מכון אדלר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איור ועריכה: ג'ני צופן
העבירו את המסר שהילד הוא חלק חשוב במשפחה
איור ועריכה: ג'ני צופן
מומלצים