שתף קטע נבחר

השרה שקד: "זה פייק-משבר, השמאל עלול לעלות לשלטון"

נמשך המשבר שמטלטל את ממשלת נתניהו סביב איום החרדים לא להצביע בעד התקציב עד אישור חוק הפטור מגיוס. בהיעדר הסכמות, צפוי החוק לפיזור הכנסת לעלות להצבעה כבר בשבוע הבא. השרה שקד: "אין כל סיבה לתת לשמאל את התענוג של הפלת ממשלת ימין"

 

 

 

שבועיים - זהו פרק הזמן שנותר כדי לנסות ולפתור את המשבר הקואליציוני שמאיים על ממשלתו של בנימין נתניהו. חרף הצהרות חוזרות ונשנות מצד המפלגות השותפות לפיהן הן אינן מעוניינות בבחירות, נראה כי אם לא יימצא פיתרון יצירתי סביב חוק הפטור מגיוס והעברת התקציב, המערכת הפוליטית תדהר ישירות למערכת בחירות ובתוך זמן קצר צפויה הכנסת ה-20 להתפזר. שרת המשפטים איילת שקד אמרה אמש (א') בוועידת השדולה היהודית בוושינגטון, איפא"ק: "משבר הגיוס הוא פייק קרייסס (משבר). יהיה זה חוסר אחריות ש'המשבר' יוביל לבחירות ולהפלת ממשלת ימין. צריך לעבוד עם השותפות הקואליציוניות על נוסח פשרה שכולם יוכלו לחיות איתו".

 

שקד הוסיפה: "הממשלה הנוכחית טובה ועושה דברים חשובים בביטחון, בכלכלה, במשפט ובחינוך. אין כל סיבה לתת לשמאל את התענוג של הפלת ממשלת ימין. אף אחד לא יכול להתחייב שהשמאל לא יעלה לשלטון".

"פייק משבר". איילת שקד  (צילום: אייפאק) (צילום: אייפאק)
"פייק משבר". איילת שקד (צילום: אייפאק)

 

המפתח - אצל נתניהו / פרשנות

 

בכנסת מעריכים כי אם גמלה בלבו של ראש הממשלה ההחלטה לצאת לבחירות, לוח הזמנים לשם כך צפוף מאוד. ההערכה היא שאם נתניהו ייצא לבחירות, החוק לפיזור הכנסת יעלה להצבעה כבר בשבוע הבא ומערכת הבחירות תתקיים ככל הנראה לקראת סוף חודש יוני. יש לציין כי במסגרת החוק לפיזור הכנסת מועד הבחירות ייקבע מינימום שלושה חודשים מיום ההצבעה על הפיזור. 

לחצים מכיוון ליצמן וכחלון. ההכרעה לנתניהו (צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי) (צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי)
לחצים מכיוון ליצמן וכחלון. ההכרעה לנתניהו(צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי)

 

במצב הנוכחי, ואם הצדדים ימשיכו להתבצר בעמדותיהם - החרדים בהתעקשותם לחוקק חוקי גיוס שיעניקו פטור לתלמידי ישיבות שתורתם אומנותם, ומולם השותפות בהתעקשותן שלא לאשר את החוקים טרם אישור התקציב - הכנסת עשויה להתפזר רגע לפני היציאה לפגרת החגים.  

 

תוכניתו המקורית של ראש הממשלה נתניהו הייתה להעביר את תקציב 2019 כבר בשבוע הבא (התאריכים ששוריינו לטובת ההצבעות הם ה-15-13 במרס) - מהלך שאם יצלח אמור לסייע לממשלה הנוכחית להשלים את ימיה ולמשוך קדנציה ארוכה ויציבה עד נובמבר 2019.

 

אלא שאז זיהו החרדים שתקציב המדינה האחרון לקדנציה הנוכחית, המהווה גם את מנוף הלחץ האחרון על מנת להתמודד מול פסיקת בג"ץ המחייבת חוק גיוס חדש, עשוי לחמוק להם מהידיים - ובהתייעצות עם מועצת גדולי התורה התקבלה ההחלטה שככל הנראה תקצר את ימיה של הממשלה הנוכחית.

 

ביקור בוושינגטון, בעיצומו של המשבר. נתניהו ורעייתו שרה (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
ביקור בוושינגטון, בעיצומו של המשבר. נתניהו ורעייתו שרה(צילום: חיים צח, לע"מ)

 

נתניהו אמר לפני שהמריא לביקור מדיני בן חמישה ימים בארה"ב כי אין סיבה שמשבר חוק הפטור מגיוס יוביל לבחירות מוקדמות. "אין סיבה שזה יקרה, ועם רצון טוב - זה גם לא יקרה. לי יש רצון טוב, אני מקווה שגם לשותפים האחרים שלנו", אמר טרם עלייתו למטוס.

 

חוק הגיוס - על מה מדובר?

אינספור דיונים קיימה הכנסת בשנים האחרונות סביב מתווה גיוס החרדים לצה"ל, ו-ועדות קמו והתפזרו, לעיתים לפני שהצליחו לגבש מתווה מוסכם, ולעיתים אחרי. אלא שאז התערב בג"ץ בסוגיה הכי נפיצה מבחינתה של כל ממשלה שבה שותפות הסיעות החרדיות, בדיוק בנושא המוגדר ציפור נפשן, וחייב את הכנסת להעביר חוק גיוס שוויוני עד ספטמבר 2018.

 

בסיעות החרדיות גיבשו מתווה שינסה לעקוף את בג"ץ. ראשית הודיעו ראשי המפלגות כי בכוונתם לחוקק חוק יסוד חדש עבור לומדי התורה, שיגדיר לראשונה את לימוד התורה בחוק. במקביל, מעמדם של לומדי התורה יוכר כשם שמעמדם של המתגייסים לצבא מוכר.

בג"ץ חייב: חוק גיוס שוויוני עד ספטמבר 2018 (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
בג"ץ חייב: חוק גיוס שוויוני עד ספטמבר 2018(צילום: יובל חן)
 

בנוסף, מבקשים החרדים לקדם מתווה גיוס משלהם שיאפשר למעשה לכל מי שחפץ בלימוד תורה בישיבה, ללמוד מבלי שהמדינה תתערב בסוגיה. כך לדוגמה, מציעים החרדים להקל בסנקציות שנקבעו במתווים קודמים כך שבטרם יופעלו על ישיבות ינתנו מספר אפשרויות אחרות. 

 

החרדים מציעים לקבוע יעדי גיוס נמוכים יחסית, ולאפשר לממשלה לקבל החלטה לפיה מכסת הגיוסים תקטן (ככל שאלה לא יעמדו ביעד על מנת שלא להפעיל סנקציות).

 

בסיעות החרדיות חוזרים ואומרים כי הם אינם מעוניינים בבחירות. גורמים פוליטיים אף מספרים כי חלק מחברי יהדות התורה אף נותרו המומים נוכח המשבר שנוצר והאיום הממשי בבחירות, אולם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מסביר כי ידיהם כבולות וכי אינם יכולים לקבל כל החלטה שתסטה מההחלטה המפורשת שקיבלו הרבנים.

 

ליצמן אף הבהיר את הדברים בפני נתניהו באומרו שלא תהיה כל נסיגה מהעמדה המקורית, שכן אין לחרדים מרחב תמרון בכל הנוגע לסוגיית הגיוס. "אם אין חוק גיוס, אז אין זכות קיום לממשלה", אמר בריאיון לאולפן ynet.


פורסם לראשונה 04/03/2018 22:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אייפאק
השרה איילת שקד
צילום: אייפאק
מומלצים