שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כך הצליחה אוסטרליה כמעט להעלים את סרטן צוואר הרחם

  מומחים באוסטרליה מדווחים כי חלה ירידה משמעותית בשיעור הנשים שנדבקו בווירוס הפפילומה הגורם לסרטן צוואר הרחם. לדעת מומחים, במידה שתימשך ההתחסנות – סרטן צוואר הרחם ייעלם מהמדינה תוך כמה עשורים

   

  האם החיסון נגד וירוס הפפילומה בטוח?

   

   

  הוכחה נוספת לכך שהחיסונים מצילי חיים: מומחים באוסטרליה מדווחים כי חלה צניחה משמעותית בשיעור ההדבקה בנגיף הפפילומה הגורם לסרטן צוואר הרחם. לדעת המומחים הסרטן עשוי להיעלם מהמדינה תוך 40 שנה, במידה שתימשך מגמת ההתחסנות.

   

  מידע שפורסם על ידי החברה הבינלאומית לנגיף הפפילומה, בהובלת רופאים במלבורן, הראו ירידה דרמטית בשיעור הנשים שנדבקו בנגיף הפפילומה HPV, עד גיל 24. הנתונים הראו כי הזיהום צנח מ-24% לאחוז אחד בלבד בעשור האחרון.

   

  לדברי החוקרים, הצניחה היא הודות לתוכנית החיסונים הלאומית שהחלה במדינה בשנת 2007, בה מתחסנים בנים ובנות.

   

  אוסטרליה מובילה בתחום בזכות תוכנית החיסונים בבתי הספר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אוסטרליה מובילה בתחום בזכות תוכנית החיסונים בבתי הספר(צילום: shutterstock)

   

  פרופ' סוזן גרלנד, ראש המרכז למחלות זיהומיות בנשים בבית החולים Royal Women’s, צופה כי מגמת הירידה בשיעור ההדבקות תימשך: "אוסטרליה מובילה בתחום בזכות תוכנית החיסונים בבתי הספר, ואנו רואים לא רק ירידה בשיעור מקרי הסרטן, אלא גם צניחה של 90% בשיעור ההדבקה ביבלות ויראליות להן גורם הנגיף".

   

  וירוס הפפילומה גורם למחלת המין השכיחה ביותר. מרבית הזיהומים לא גורמים לתסמינים כלשהם, ונעלמים מאליהם. אולם הנגיף עלול לגרום לסרטן הגרון, פי הטבעת, הפין, צוואר הרחם יחד עם יבלות ויראליות ונגעים במערכת הנשימה.

   

  בעשור האחרון חלה עלייה בשכיחות ההידבקות בפפילומה בכ-1,000 אחוזים. מדובר כאמור במחלת המין הנפוצה בעולם. מחקרים הראו כי הנגיף נפוץ אצל כ-30% מהנשים ובשליש מהמקרים הוא עלול להתפתח לכדי גידול סרטני. עד היום זוהו כ-200 זנים של הנגיף.

   

  על פי נתוני משרד הבריאות בישראל, מאובחנות מדי שנה כאלפיים נשים עם שינויים טרום ממאירים בצוואר הרחם, מדי שנה מאובחנות כ-200 נשים בסרטן צוואר הרחם וכמאה נשים מתות מדי שנה מסרטן זה.

   

  אין עדיין נתונים לגבי שיעור ההדבקה בגברים בישראל, אולם ההערכות הן שחלק נרחב מהנשים נדבקות מהגברים, הנושאים את הנגיף בעצמם. מכאן חשיבותו הגדולה של החיסון אצל הבנים.

   

  נגיף הפפילומה אינו מראה כל תסמינים וכך, רבים מאלה שנדבקים בו כלל אינם יודעים על כך. הנגיף פולש לתאים גם מבלי לגרום לסימפטומים משך שנים רבות, עד שמערכת החיסון אינה מתגברת עליו והוא יוצר את היבלות האופייניות. גם עישון מגביר את הסיכון להופעת היבלות, ככל הנראה, משום שתוצרי הפירוק של הניקוטין תוקפים את מרכיבי מערכת החיסון באיברי המין.

   

  כאמור, הנגיף מתפשט באמצעות מגע מיני כאשר בן או בת הזוג נושאים את הנגיף. היבלות אופייניות בחלק מהמקרים, מופיעות לרוב בתוך שלושה חודשים מרגע המגע המיני. עם זאת, לעתים כלל לא מופיעות יבלות, ובחלק מהמקרים גורמת המחלה לסרטן של איברי המין פי הטבעת או חלל הפה, בגברים ובנשים, גם שנים אחרי ההדבקה הראשונית.

   

  האבחון נעשה באמצעות בדיקה של הנגעים בביופסיה. קולפוסקופית (בדיקה מיקרוסקופית של הרקמות). אבחון סופי לנוכחות הנגיף ולסוגו נעשה בבדיקת שכפול גנטי. זו בדיקה חדשנית שקובעת אם הנגיף עדיין נמצא, ואם הוא שפיר או בעל יכולת מסרטנת.

   

  הטיפול ביבלות הפפילומה, אם הופיעו, מתחלק לשלוש קטגוריות:

  משחות מקומיות ההורסות את רקמת היבלת

  הסרה כירורגית באמצעות לייזר או חיתוך ניתוחי

  תרופות ביולוגיות התוקפות את הנגיף.

   

  עם זאת במידה שהנגיף עדיין מצוי בסביבה, גם לאחר הסרת היבלת הוא ישוב ויצור נגעים באיזור.

   

  קיימים נסיונות בארצות הברית להזריק לאיזור היבלת את החומר אלפא-אינטרפרון, המהווה מרכיב חשוב של מערכת החיסון ומסייע לתקוף את הנגיף. עם זאת מדובר בטיפול יקר, שאינו מפחית את הסיכוי לחזרת היבלת.

   

  במקרה שהביופסיה אישרה כי מדובר בגידול סרטני, מתבצע ניתוח לכריתת הגידול, בשילוב כימותרפיה והקרנות.

   

  שימוש בקונדום לא נמצא כמסייע באופן ניכר במניעת התפשטות הנגיף. דרך המניעה הטובה ביותר היא באמצעות החיסון שכבר נכנס לשגרת החיסונים של בתי הספר לבנים ובנות בכיתה ח', ולהומואים עד גיל 26. על פי הנחיות משרד הבריאות, גברים אינם חייבים להעיד על אופי פעילותם המינית, אלא להצהיר בפני רופא המשפחה שהם מצויים בקבוצת סיכון, ובכך זכאים לקבלו.

   

  החיסון יעיל ל-15 שנים לפחות, שזה משך הזמן מאז החל השימוש בו. מחקרים מראים כי לנשים שחוסנו לפני 15 שנים יש עדיין רמת נוגדנים מגינה נגד הנגיף. המומחים צופים שהחיסון יעניק הגנה לשנים רבות נוספות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  בזכות החיסון. הנגיף ייעלם
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים