שתף קטע נבחר

מקורבי נתניהו: "התדרוך המודיעיני של חפץ היה על קאיה"

בסביבתו של ראש הממשלה הגיבו בלעג להסכם עד המדינה שנחתם עם ניר חפץ ונחשף ב-ynet: "כשיש משהו אמיתי לא צריך עדי מדינה". נתניהו עצמו סירב להתייחס להסכם אחרי שנפגש עם נשיא ארה"ב. על משבר הפטור מגיוס אמר רה"מ: "אני מקווה שנצליח"

 

נתניהו וחפץ (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו וחפץ(צילום: אלכס קולומויסקי)

בסביבת נתניהו תוקפים חזיתית את עד המדינה החדש: אחרי הפגישה עם נשיא ארה"ב טראמפ, התייחסו אמש (יום ב') מקורבי ראש הממשלה בנימין נתניהו לפרסומים מתוך עדותו של ניר חפץ, שלפיהם אמר כי בנו ורעייתו של נתניהו, יאיר ושרה, השפיעו על שיקול דעתו גם בנושאים ביטחוניים. "התדרוך המודיעיני הבכיר שניר חפץ היה שותף לו זה מצבה הבריאותי על קאיה", אמרו. ראש הממשלה עצמו סירב להתייחס לחפץ, אך בסביבתו הוסיפו: "כשיש משהו אמיתי - לא צריך עדי מדינה. כשאין, גם אלף עדים לא יעזרו. המירוץ אחרי עדי מדינה מוכיח שאין פה כלום וגם לא יהיה פה כלום".

 

"ההחלטות שמתקבלות שם (בבית ראש הממשלה - א.א) הן הזויות", אמר חפץ בעדותו, לפי פרסומים. "בניגוד לדעות של דרגים ביטחוניים הוא (נתניהו - א.א) היה מגיע הביתה - ויאיר ושרה היו משנים את דעתו". עוד הוסיפו: "הוא באמת יודע מה היה שם? זה אבסורד". נתניהו עצמו סירב להתייחס לחקירות המשטרה בעניינו.

 

מטעמו של ראש הממשלה נמסר: "הדברים שיוחסו לניר חפץ ביחס לשרה ויאיר נתניהו הם שטויות. כבר יותר משבע שנים שניר חפץ ממודר לחלוטין ממידע מודיעיני, מדיני או ביטחוני, ומקבלת החלטות בתחומים אלה. לכן הדברים שיוחסו לו משוללים כל יסוד".

 

 
"שרה ויאיר השפיעו על רה"מ" (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
"שרה ויאיר השפיעו על רה"מ"(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
אבל לא רק החקירות עמדו במרכז התדרוך לעיתונאים בוושינגטון. נתניהו התייחס למשבר הפוליטי בעקבות המחלוקת על חוק הפטור מגיוס ואמר: "אני מקווה שנצליח. יש כל מיני גורמים שלא מאפשרים זאת". נתניהו אמר כי העברת חוק הגיוס בקריאה שלישית לפני העברת תקציב 2019, כפי שמתעקש שר הבריאות יעקב ליצמן, לא צפויה לקרום עור וגידים. כשנשאל האם הליכה לבחירות תיטיב עמו בעת הזו - השיב בשלילה. ראש הממשלה הוסיף כי הוא מעוניין להגיע לפשרה בנושא חוק הגיוס, שתאפשר לממשלה לכהן עד נובמבר 2019, אך הדגיש כי "כרגע אני לא יכול לבשר שאני רואה הסדר שיביא לכך".
 
בתדרוך התייחס נתניהו גם להסכם השלום של טראמפ, ואמר כי לא הוצגה בפניו טיוטה. "הבית הלבן הוא שיחליט מתי להציג את היוזמה הזו", אמר - והוסיף כי האפשרות של סיפוח הגדה המערבית לא עלתה במהלך הפגישה עם הנשיא האמריקני וכי השניים שוחחו על הנושא "בסך הכול 15 דקות". לגבי הסכם הגרעין עם איראן אמר ראש הממשלה, כי ציין בפני טראמפ כי "יש לתקן אותו לגמרי - או לסלק אותו לחלוטין". 
 

טראמפ: "ייתכן שאגיע לפתיחת השגרירות בירושלים"

נתניהו נמצא בארה"ב עם רעייתו שרה במסגרת ביקור בן חמישה ימים, שבמהלכו גם יישא דברים בוועידת איפא"ק. במהלך הפגישה בין נתניהו לטראמפ, אמר האחרון כי ייתכן שיגיע לפתיחת השגרירות בירושלים. לדבריו, "אנחנו שוקלים את זה, אם אוכל - אבוא. אבל עוד אהיה שם שוב, ישראל מאוד מיוחדת בשבילי, מדינה מיוחדת, עם מיוחד".

 

בפתח הפגישה, שבה נכח גם חתנו של טראמפ ג׳ראד קושנר, אמר נשיא ארה"ב לנתניהו כי "אלה היחסים הכי טובים שהיו אי פעם בין ישראל לארה"ב. ההחלטה על ירושלים היא דבר נפלא ואני יודע שזה מוערך בחלקים גדולים בעולם ולא רק בישראל". עם זאת, סוגיית הורדת הסיווג הביטחוני של קושנר, שליחו של טראמפ למזרח התיכון, לא עלתה.

  

"היחסים הכי טובים אי פעם". פגישת נתניהו וטראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"היחסים הכי טובים אי פעם". פגישת נתניהו וטראמפ(צילום: רויטרס)

הזוג טראמפ מקבלים את הזוג נתניהו בבית הלבן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הזוג טראמפ מקבלים את הזוג נתניהו בבית הלבן(צילום: רויטרס)

 

נתניהו אמר לטראמפ כי "זו פעם ראשונה שאני מגיע לבירת ארה"ב מבירתה של ישראל, אחרי שהצהרת עליה ככזאת. ההחלטה שלך להעביר את השגרירות לירושלים הייתה חשובה מאוד. אני רוצה לומר לך שאנחנו נזכור את ההחלטה הזאת. נזכור שאתם הייתם המדינה הראשונה להכיר במדינת ישראל, ואתה היית הראשון להכיר בירושלים כבירת ישראל. אתה זה שתיזכר לנצח על כך. הרבה הבטיחו, אבל אתה קיימת".

 

בהמשך התייחס טראמפ לבניית השגרירות בירושלים: "התחילו בבניה, ויבנו את זה מהר, אנחנו נעשה את זה מהר ובעלות לא גבוהה. הניחו על שולחני בשבוע שעבר הצעה של מיליארד דולר. אמרתי 'מילארד? למה זה? אנחנו לא נבנה שגרירות במיליארד דולר'. אנחנו עושים את זה ב-250 אלף דולר בערך. זה זמני, אבל זה יהיה קרוב לזה". טראמפ פנה לנתניהו ושאל אותו: "250 אלף מול מיליארד? זה טוב?", ונתניהו השיב "כן".

 

טראמפ ונתניהו (צילום: MCT) (צילום: MCT)
טראמפ ונתניהו(צילום: MCT)

טראמפ: הפלסטינים לא ישובו למשא ומתן? אז לא יהיה שלום"

טראמפ אמר עוד כי "אנחנו מאוד קרובים ביחסי מסחר, בשיתופי פעולה צבאיים וביטחוניים". הוא הוסיף בהמשך כי "אנחנו בקשר גם עם הפלסטינים ועם הישראלים, ועובדים קשה כדי להוציא לפועל את תוכנית השלום. אני חושב שיש לנו סיכוי טוב. הקושי הכי גדול שהיה בנושא, ב-25 שנים האחרונות, אף אחד לא הצליח להתגבר על: מספר אחד, ירושלים. ואנחנו הורדנו את זה מהשולחן. אז זה נותן לנו הזדמנות אמיתית להשיג שלום. נראה איך זה מתקדם, עם הפלסטינים, אני חושב שהם רוצים מאוד לחזור לשולחן המשא ומתן".

 

נשיא ארה"ב נשאל מה אם הם לא יחזרו, והשיב: "אם לא, אז לא יהיה שלום. גם זאת אפשרות. אני לא אומר שזה הולך לקרות. כולם אמרו שזו העסקה שהכי קשה להשיג. גם בעסקים, כשיש עסקה שקשה לעשות, אומרים 'זה קשה כמו בין ישראל לפלסטינים'. זה שנים על גבי שנים של יריבות ושנאה. הרבה דברים מעורבים בזה חוץ מהאדמה. אם נוכל לעשות שלום בין ישראל לפלסטינים זה יהיה דבר נהדר לעולם, למדינה הזאת ולכולם".

 

הפך לעד מדינה תמורת חסינות מלאה. ניר חפץ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפך לעד מדינה תמורת חסינות מלאה. ניר חפץ(צילום: רויטרס)

 

בצל החקירות והסכמי עדי המדינה: נתניהו מבקר בארה"ב

נתניהו יצא לארה"ב בצל חקירות המשטרה בתיקי 1000, 2000 ו-4000 שלפחות האחרון שבהם הולך וסוגר עליו ועל רעייתו. אתמול פורסם כי יועץ התקשורת לשעבר של הזוג נתניהו, ניר חפץ, חתם על הסכם עד מדינה. נתניהו ניסה עד כה לשדר עסקים כרגיל, ובסביבתו אמרו כי החקירות לא השפיעו בשום צורה על ההכנות המורכבות לקראת הביקור בארה"ב

 

 

כפי שנחשף ב-ynet, ניר חפץ חתם על הסכם עד מדינה בפרשת בזק והוא מצטרף בכך לשני עדי מדינה קודמים מהכוורת של ראש הממשלה - ארי הרו ושלמה פילבר. חפץ קיבל חסינות מלאה - הוא לא יישלח לכלא ולא ישלם קנס. בין היתר הוא יעביר למשטרה מסרונים שברשותו.

 

כחלק מתהליך החתימה מסר חפץ "עדות ניקיון". כלומר, מדובר במסירת כל המידע שבידיו, מבלי שהדבר יכול לשמש כחומר מפליל נגדו. במסגרת ההסכם שנחתם עמו יפליל חפץ את נתניהו בתיקים שבהם נחקר ראש הממשלה. לנוכח ההתפתחויות, הודיע עו"ד ירון קוסטליץ, שייצג את חפץ, על התפטרותו.


פורסם לראשונה 05/03/2018 23:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח, לע"מ
נתניהו לפני המראתו לארה"ב
צילום: חיים צח, לע"מ
מומלצים