שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ההכחשה, המגעים החשאיים והאישור מהמשפחה. כך חתם ניר חפץ על ההסכם
  עורך דינו שייצג אותו במהלך השבועיים שבהם שהה במעצר ואף ביקש לשחררו, לא היה מודע למשא ומתן עם החוקרים על הסכם עד מדינה. עו"ד אילן סופר, שצבר ניסיון עם מיקי גנור בפרשת הצוללות, סייע לחפץ לחתום על הסכם עד מדינה: "כאשר הציבור הישראלי ייחשף לדברים במלואם, הוא יתמוך בהחלטתו של ניר חפץ"

   

  ניר חפץ והסנגורים שהוחלפו (צילום: AP, מוטי קמחי, יריב כץ) (צילום: AP, מוטי קמחי, יריב כץ)
  ניר חפץ והסנגורים שהוחלפו(צילום: AP, מוטי קמחי, יריב כץ)


  מכבש הלחצים על ניר חפץ במטרה להחתימו על הסכם עד מדינה, כפי שנחשף ב-ynet, החל בשבוע שעבר והגיע לשיאו ביום חמישי. הוא נמשך אל תוך הלילה לקראת חקירתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה. אף שעורך דינו, ירון קוסטליץ, ייצג אותו במהלך מעצרו בבית המשפט וביקש לשחררו, במקביל פעל להחתימו על הסכם עד המדינה עו"ד אילן סופר ממשרד גולדפרב-זליגמן, שכבר צבר ניסיון בעניין זה עם מיקי גנור, עד המדינה בפרשת הצוללות.

   

  לאחר החתמתו על ההסכם, הודיע עו"ד קוסטליץ כי לא ייצג עוד את חפץ. קוסטליץ לא ייצג את מרשו מול החוקרים על חתימת הסכם עד מדינה, אך ידע על ההתייעצויות עם עו"ד סופר, אך מנגד לא ידע לטענתו על המגעים להסכם עד מדינה. חפץ הוקפץ אתמול למשרדי להב 433 בלוד ונפגש עם חוקרי המשטרה וחוקרי רשות ניירות ערך, פחות מיממה לאחר ששוחרר למעצר בית.

   

   

  ראש הממשלה ורעייתו בוושינגטון בשעה שבישראל נמשכת דרמת החתימה על הסכם עד מדינה עם יועצם לשעבר, ניר חפץ (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
  ראש הממשלה ורעייתו בוושינגטון בשעה שבישראל נמשכת דרמת החתימה על הסכם עד מדינה עם יועצם לשעבר, ניר חפץ(צילום: חיים צח, לע"מ)

  מימין לשמאל: עו"ד אילן סופר ועו"ד אלי זהר בכניסה ליחידה להב 433 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  מימין לשמאל: עו"ד אילן סופר ועו"ד אלי זהר בכניסה ליחידה להב 433(צילום: מוטי קמחי)

  יועץ התקשורת לשעבר של משפחת נתניהו היה עצור שבועיים בתיק 4000, תיק בזק, והכחיש את כל החשדות נגדו. לאורך כל הפרשה, כאמור, ייצג אותו קוסטליץ. הוא אף הופיע שלשום בבית המשפט וסיכם עם נציגי המשטרה ורשות ניירות ערך על שחרורו של חפץ למעצר בית. חפץ התייעץ עם בני משפחתו במהלך ימי המעצר - הליך שאינו מקובל - בנוגע לחתימה על הסכם עד המדינה.

   

  הסנגור קוסטליץ היה זה שגם ייצג את חפץ בדיונים השונים, ואף הגיש ערעור על הארכת מעצרו של חפץ בבית המשפט המחוזי. במהלך דיוני הארכת המעצר לחפץ, נשאל עו"ד קוסטליץ על-ידי עיתונאים כמה פעמים אם מרשו מתכוון לחתום על הסכם עד מדינה - אך הוא הכחיש זאת בתוקף.

   

  אלא שבינתיים היחידה הכלכלית ורשות ניירות ערך פעלו בערוץ חשאי ומקביל להליך הפלילי. באמצע השבוע שעבר הוקפץ ללהב 433 עו"ד אילן סופר, שמחזיק שם בקשרים מצוינים, והיה כאמור אדריכל הסכם עד המדינה שהצליח להשיג למיקי גנור בפרשת הצוללות. הוא נפגש בשמו של חפץ כמה פעמים בשבוע שעבר עם בכירים בלהב ודן איתם על התנאים. עו"ד סופר אמר: "אני מאמין שבבוא היום, כאשר הציבור הישראלי יוכל להיחשף לדברים במלואם, כל מי שאכפת לו מהמדינה, מכל קצוות הקשת, יתמוך בהחלטתו של ניר חפץ". הבוקר הגיע למשרדי להב 433 גם עו"ד אלי זהר מצוות ההגנה.

   

  בשנים האחרונות נחשב חפץ לאחד מאנשי האמון של ראש הממשלה ורעייתו שרה, ולא אחת התייצב להגן על המשפחה בתקריות שונות בתקשורת. הוא שימש בשנים 2014‑2017 יועץ התקשורת של משפחת נתניהו, ובעיקר של רעיית ראש הממשלה.

    

  ביום שישי האחרון היה חפץ אחד מששת הבכירים שנחקרו בו זמנית בפרשת בזק, יחד עם ראש הממשלה נתניהו ורעייתו, בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' ורעייתו איריס וכן איתן צפריר, לשעבר בכיר במשרד התקשורת. חפץ שוחרר שלשום למעצר בית והורחק למשך 45 ימים ממשרדי ממשלה. בנוסף הוטל עליו צו עיכוב יציאה מהארץ למשך חצי שנה ואיסור יצירת קשר עם המעורבים למשך שלושה חודשים.

   

  בעדותו מסר חפץ: "ההחלטות שמתקבלות בבית ראש הממשלה הן הזויות. הדרגים הביטחוניים היו מקבלים החלטה, אבל אז יאיר היה צורח עליו ושרה הייתה עושה סצינות והוא היה נכנע". כך תיאר ניר חפץ לחוקרים את תהליך קבלת ההחלטות שהתקיים בבית משפחת ראש הממשלה בנוגע לאירועים ביטחוניים.

   

  "ביבי, בהשראת הבן יאיר ובהשפעתו, גילה חוסר אחריות לאומית וקיבל החלטות שפגעו באינטרסים הלאומיים של ישראל ובביטחון המדינה", סיפר חפץ למקורביו. "יאיר גם גרם נזקים לאביו ולמדינה. זו הסיבה שעזבתי שם (באוקטובר 2017). הוא פשוט לא עומד בלחץ המשפחה שלו. הבנתי שעידן ביבי הסתיים. שיהיה נגדו כתב אישום איתי או בלעדיי". על פי הערכות, האירועים הביטחוניים שעליהם מדבר חפץ הם משבר הצבת המגנומטרים בהר הבית והמשבר שפרץ מול ירדן בעקבות תקרית הירי בשגרירות. שניהם התרחשו בשלהי יולי 2017, חודשים ספורים לפני שחפץ עזב את תפקידו כדובר משפחת נתניהו. 

   

  מטעמו של ראש הממשלה נמסר אמש בתגובה לטענות חפץ כי: "הדברים שיוחסו לניר חפץ ביחס לשרה ויאיר נתניהו הם שטויות. כבר למעלה משבע שנים שניר חפץ ממודר לחלוטין ממידע מודיעיני, מדיני או ביטחוני, ומקבלת החלטות בתחומים אלה. לכן הדברים שיוחסו לו משוללים כל יסוד". מקורבי נתניהו הוסיפו: "התדרוך המודיעיני הבכיר שניר חפץ היה שותף לו זה המידע הבריאותי על קאיה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים