שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  6 מיליון ש' פיצויים: "המוניטור לא צפצף - והיולדת נשארה צמח"

  בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע שבית החולים אסף הרופא יפצה את בעלה של יולדת ואת בנה בסכום של 6 מיליון שקלים בעקבות רשלנות רפואית. המקרה, שאירע לפני כחמש שנים, הותיר את היולדת עם פגיעה מוחית קשה ומאז לא חל שינוי במצבה

  לאחר מאבק משפטי ארוך, נקבעו פיצויים על סך 6 מיליון שקלים לבנה ובעלה של יולדת בת 27 בהסכם פשרה על רשלנות רפואית. היולדת שוכבת מזה חמש שנים בבית החולים הסיעודי רעות כשהיא מוגדרת במצב של "צמח" בעקבות מחדל בהתנהלות צוות בית החולים אסף הרופא, שעל פי כתב התביעה לא התייחס להתראת המוניטור במשך זמן רב והחמיץ אירוע של דום לב שעברה הצעירה.

   

  היולדת שוכבת במצב של צמח כבר כחמש שנים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  היולדת שוכבת במצב של צמח כבר כחמש שנים(צילום: shutterstock)

   

  המקרה אירע לפני כחמש שנים בבית החולים אסף הרופא. הצעירה הגיעה לבית החולים עם אבחנה של שפעת ותנועות עובר מופחתות. הלידה עברה בשלום והתינוק נולד בריא ושלם, אך לאחר הלידה החל מצבה של היולדת להידרדר. היא הועברה מיד לחדר טיפול נמרץ עם אבחנה של שפעת חזירים.

   

  במשך שבועיים נלחמו הרופאים על חייה של הצעירה, שבדיוק סיימה תואר שני במשפטים ותכננה להתחיל לעבוד כעורכת דין מיד לאחר חופשת הלידה, והצליחו לייצב את מצבה. אבל דווקא אז, כך על פי כתב התביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, החל מצבה להידרדר בשנית, והיא שכבה זמן רב ללא דופק וללא נשימה מכיוון שצוות בית החולים לא שמע את צפצוף מכשיר המוניטור אליו הייתה מחוברת.

   

  "מישהו הוריד בכוונה את עוצמת הקול של המוניטור"

  פעולות ההחייאה שבוצעו בצעירה לא הועילו, והכרתה לא שבה אליה מאז. ועדת בדיקה שמונתה על ידי משרד הבריאות לאחר המקרה קבעה כי כבר לקראת השעה 00:03 החלה ירידה ברמת החמצן בדמה של היולדת, והגיעה לדרגה 0 בשעה 00:29 - 26 דקות ארוכות לפני שהיולדת נמצאה במיטתה ללא דופק וללא נשימה.

   

  עוד על פי הוועדה, דום הנשימה אירע ככל הנראה בשעה 00:38, אך פעולות ההחייאה החלו רק סמוך לשעה 00:53. הוועדה קבעה גם כי לא נמצא כל ליקוי במכשירי הניטור, כך שלא נמצאה סיבה מכשירנית לאי הפעלת האזעקה עם ירידתם המסוכנת של מדדי החיים.

   

  אחת האפשרויות שהעלתה התביעה היא שמישהו מהצוות הרפואי הוריד את עוצמת הקול של המוניטור בכוונה תחילה כדי שהצפצוף לא יטריד ולא יעשה רעש בחדר, מתוך הנחה כי אם יקרה משהו הם כבר יבחינו בכך גם ללא הצפצוף.

   

  בחמש השנים האחרונות, מאז המקרה, שוכבת כמאמור האישה בבית החולים הסיעודי ללא כל שינוי דרמטי במצבה.

   

  יש לציין כי מאז הוגשה התביעה, באמצעות עורכת הדין רות ערן ממשרד פרויליך פרחי לפני שנתיים, הוויכוח לא התנהל על עצם הרשלנות או החובה לפצות את המשפחה, אלא רק על גובה הפיצוי.

   

  תגובת אסף הרופא, עם הגשת התביעה: "מדובר במקרה של יולדת צעירה שלאחר הלידה מצבה הידרדר למצב אנוש, ממנו התאוששה בעקבות טיפול מסור ומקצועי של הצוות ביחידה לטיפול נמרץ. לצערנו הרב, עקב צבר נדיר של אירועים במהלך משמרת הלילה בעת טיפול בחולה אחר, הצוות המופקד על היולדת זיהה בעיכוב של מספר דקות מצב של דום לב אצל היולדת ונכנס למצב של החייאה. היולדת התאוששה, אך נותרה פגיעה מוחית. אין לתאר את צערו של הצוות המטפל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  "הצוות לא שם לב - והגיע באיחור"
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים