שתף קטע נבחר

עוד מכשול: בכירים בקואליציה נגד בחירות ביוני

עוד לפני הפגישה המכרעת הערב על חוק הפטור מגיוס, שותפים בכירים הבהירו כי יסכימו לבחירות רק בסוף השנה אם המשבר לא ייפתר. רבני הזרם הליטאי של ח"כ גפני אישרו להסתפק בהעברת החוק בקריאה טרומית בלבד, אך סגן השר ליצמן צפוי להתנגד. אנשי נתניהו הבהירו לחרדים: לא להעלות חוקים של דת ומדינה עד נובמבר 2019

 

 

ראשי מפלגות הקואליציה (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, רויטרס) (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, רויטרס)
ראשי מפלגות הקואליציה(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, רויטרס)

 הישורת האחרונה לקראת ההכרעה: נציגי הזרם הליטאי של דגל התורה ממפלגת יהדות התורה, חברי הכנסת משה גפני, אורי מקלב ויעקב אשר, נועדו עם הרבנים הבכירים במחנה שלהם לקראת הפגישה הערב (שבת) בלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על חוק הפטור מגיוס, שמאיים על עתידה של הממשלה.

 

שלושת הח"כים נועדו בבני ברק עם הרב חיים קנייבסקי והרב גרשון אדלשטיין, המקבלים את ההכרעות הפוליטיות המשמעותיות מאז פטירת הרב אהרן לייב שטיינמן. גפני הניח בפניהם את מתווה הפשרה לחוק הגיוס המתוקן וביקש הנחיות כיצד לפעול בעניין.

 

הוא עצמו המליץ להסתפק באישור ההצעה השבוע בקריאה טרומית בכנסת תוך התחייבות הקואליציה להשלים את החקיקה במושב הקיץ והרבנים נתנו לו אור ירוק. עם זאת, נציג הזרם החסידי, סגן השר יעקב ליצמן, מתנגד ודורש את אישורו הסופי של החוק לפני יציאת הכנסת לפגרת הפסח. מלבד ההתייעצות הדרמטית הערב, בזרם של ליצמן המזוהה עם חסידות גור יקיימו התייעצות מחר.

 

נציגי דגל התורה עם הרב קנייבסקי בבני ברק, הערב ()
נציגי דגל התורה עם הרב קנייבסקי בבני ברק, הערב

 

כעת ממתינים להכרעה של מועצת גדולי התורה החסידית בנשיאות האדמו"ר מגור. הוא זה שהתעקש על אישור הסופי של החוק לפני יציאת הכנסת לפגרה כתנאי לתמיכה בתקציב, ולכן הוא שנדרש כעת להכריע האם לסגת מהדרישה. בשישי שיגרה לשכת ליצמן את נוסח הפשרה למזכירות המועצה. הערכה היא שהכרעת האדמו"רים לא תיפול לפני פגישת הנציגים הפוליטיים הערב עם נתניהו אלא תתקבל רק מחר.

 

הצעת החוק המהווה פשרה נוסחה על ידי שרת המשפטים איילת שקד והשר לשעבר מש"ס אריאל אטיאס עברה לאישור מועצת גדולה התורה אתמול. בפשרה שהוגשה לא נכלל חוק יסוד לימוד תורה, שרוב סיעות הקואליציה מסרבות בתוקף לחוקק ואילו בחוק הגיוס רוככה ההגדרה "סנקציות" בכל הנוגע לאי עמידה ביעדים, דבר שמבחינת הרבנים, הוא הבעייתי מכל.

 

ביהדות התורה מסבירים כי אם הרבנים יתעקשו על חקיקה בשלוש קריאות, המשמעות היא למעשה שהם דוחים את הצעת הפשרה ומכוונים לבחירות. אם תתקבל החלטה הערב או מחר, שלפיה ניתן להסתפק בקריאה טרומית או קריאה ראשונה, המשמעות היא שהפשרה מקובלת עליהם.

 

נתניהו, השבוע בוועידת איפא"ק. ישוחח מחר עם השותפות הקואליציוניות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו, השבוע בוועידת איפא"ק. ישוחח מחר עם השותפות הקואליציוניות(צילום: AFP)
 

כך או כך, אתמול לפני כניסת השבת אנשי נתניהו הבהירו לחרדים, כי אם ייפתר המשבר, החרדים  יתחייבו שלא להעלות כל נושא הנוגע לדת ומדינה עד נובמבר 2019, מועד הבחירות המקורי. אלא שכאן לא מסתיימות הצרות של נתניהו. בכירים בקואליציה הבהירו הערב כי לא יסכימו לבחירות בחודש יוני אלא רק בסוף השנה ושאין שום סיבה ללכת לבחירות. בכך מאותתים הבכירים לראש הממשלה כי הם רוצים להיות שותפים לקביעת המועד.

 

בתוך כך, יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי אתמול טלפונית עם נשיא מועצת חכמי התורה הרב שלום כהן השוהה במקסיקו וקיבל את הנחייתו כיצד לפעול בפגישה הערב עם רה"מ. במקביל, הורה השר דרעי ליו"ר הסיעה, ח"כ יואב בן צור, לקיים סבב שיחות עם שאר חברי מועצת חכמי התורה.

 

עוד לפני הפגישה, יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון אביגדור ליברמן, צייץ הערב בחשבון הטוויטר שלו: "בחיים יש רגעים שבהם צריך ללכת עם מה שאתה מאמין ולא עם מה שכדאי או משתלם. זהו בדיוק הרגע". ליברמן הקשיח את עמדתו בימים האחרונים ובדבריו הערב ייתכן ששולח מסר כי אין בכוונתו לסגת מדרישתו לחוקק את חוק הגיוס החדש במעורבות של מערכת הביטחון וצה"ל.

 

נתניהו ייפגש מחר בצהריים עם כל ראשי סיעות הקואליציה. בסביבתו אומרים כי "ההעדפה של ראש הממשלה היא להמשיך את פעילות הממשלה עד סוף תקופת כהונתה בנובמבר 2019 ולשם כך דרושה הסכמה של השותפות הקואליציוניות, שאיתן הוא ייפגש הערב ומחר".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ', גיל יוחנן
המשבר ייפתר?
צילום: AFP, אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ', גיל יוחנן
מומלצים