שתף קטע נבחר

בנט: אם נתניהו יכפה בחירות, אשקול להתמודד על ראשות הממשלה

יו"ר הבית היהודי שדחף בימים האחרונים לפשרה במשבר חוק הפטור מגיוס, משנה כיוון הבוקר ותוקף את ראש הממשלה. בשיחה עם ynet אמר כי "יכול להיות שהוא גורר לבחירות בגלל החקירות. לא נעבוד אצל ראש ממשלה שפועל ממניעים פרסונליים. נשקול התמודדות ראש בראש"

 

בנימין נתניהו ונפתלי בנט  (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
בנימין נתניהו ונפתלי בנט (צילום: אלכס קולומויסקי)

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, עולה למתקפה. אחרי ניסיונות להוביל לפשרה במשבר חוק הפטור מגיוס, אמר הבוקר (יום א') בשיחה עם ynet כי "אם נתניהו יכפה על אזרחי ישראל בחירות מטעמים אישיים לא ענייניים - הציבור יבוא איתו חשבון וגם אנחנו נשקול התמודדות ראש בראש על ראשות הממשלה".

 

שעות ספורות לפני פגישת ראשי סיעות הקואליציה עם נתניהו, תקף בנט: "אם ראש הממשלה חושב שהוא יגיד לכל המדינה 'אחריי לבחירות', הוא יגלה שהוא לבד על הגבעה ומאבד את המדינה. שמונה מיליון אזרחי ישראל הם צעצוע? לוקחים אותם לבחירות שנה וחצי לפני הזמן?".

 

לדברי בנט, "לאף אחד אין כרגע רצון בבחירות, זה רע למדינה ולתושבים. בחירות עולות מיליונים לקופת המדינה, והן צריכות להתקיים במועדן. אנחנו לא מדינת עולם שלישי. הציבור צריך לדעת - המשבר הזה אינו משבר, הוא מזויף ומיותר. גם כשכבר הגענו לפשרה והצגנו מתווה, אתמול נוספו תנאים נוספים. אמרתי בשבוע שעבר ואני אומר שוב - מדובר במשבר מזויף, ראש הממשלה יכול היה לפתור אותו תוך כמה דקות. לא ברור מה בדיוק הוא רוצה ולאן הוא מוביל".

נתניהו, כחלון, ליצמן, דרעי (צילום: AFP, אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ', גיל יוחנן) (צילום: AFP, אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ', גיל יוחנן)
נתניהו, כחלון, ליצמן, דרעי(צילום: AFP, אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ', גיל יוחנן)
 

הוא הבהיר כי הוא "מגבה את ראש הממשלה כי אני חושב שהוא מנהל את ענייני המדינה בצורה לא רעה למיטב שיפוטו", אך הוסיף באותה הנשימה: "אם ביבי יהיה ראש ממשלה אחרי שניהל את הדברים בצורה טובה ואחראית, נגבה אותו. בפעם הבאה, אני אהיה שר ביטחון בממשלתו ולא אתמודד מולו. למרות שאמרתי שלא אתמודד מולו, אם יתברר שהוא גורר את המדינה לבחירות מיותרות, אני אשקול מחדש את הכול".

 

נתניהו מציב תנאים

בתום פגישה שנמשכה שעתיים בין ראש הממשלה לבין ראשי הסיעות החרדיות, נמסרו הלילה תנאיו של נתניהו לסיום המשבר המאיים לפרק את הממשלה: טיוטה לחוק הפטור מגיוס שתהיה מוסכמת על כל המפלגות החרדיות ועל היועץ המשפטי לממשלה. כמו כן דורש נתניהו ששר האוצר משה כחלון וכל סיעתו יתחייבו לתמוך בחוק זה בשלוש קריאות; ששר הביטחון אביגדור ליברמן, כמו של שאר הסיעות, יאפשרו את המהלך הזה וימשיכו בשותפות בממשלה לאורך זמן.

  

שעון החול הפוליטי לפתרון המשבר הולך ואוזל. התאריכים ששוריינו בלוח הזמנים להעברת התקציב במליאת הכנסת הם 13 עד 15 במרס. כלומר, השבוע. המהלך יתבצע תוך יומיים של הצבעות ודיונים את תוך הלילה במליאה. באשר לפגרת החגים, הכנסת תצא בעוד שבוע בדיוק לפגרה ולמרות שלל יוזמות שעלו בעבר להאריך את מושב החורף, המהלך לא ייצא אל הפועל לבסוף.

 

 

לפיכך, גם בתום הפגישה השנייה שניהל נתניהו סביב המשבר, אין שורה תחתונה ואין פתרון למשבר. החרדים יגבשו נוסח משלהם וזה יובא לגיבוש הסכמות עם שאר מרכיבי הקואליציה. ליברמן הקשיח את עמדתו בימים האחרונים ואמש צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "בחיים יש רגעים שבהם צריך ללכת עם מה שאתה מאמין ולא עם מה שכדאי או משתלם. זהו בדיוק הרגע".

 

בימים האחרונים הבהיר שר האוצר כי אין בכוונתו להתפשר על העברת תקציב המדינה. "לא אוכל להמשיך לכהן כשר אוצר אם התקציב לא יעבור עד סוף המושב. אין קשר בין הגיוס לתקציב המדינה ואין שום היגיון לכרוך את הגיוס לתקציב המדינה", אמר והזהיר: "עם ישראל יישב לליל הסדר עם תקציב או בלי שר אוצר. על מנת לתת אוכלוסיות שהוזנחו שנים נאלצנו להקדים כסף מ-2019, ולכן המשמעות של אי העברת התקציב בסוף המושב הזה, בסוף הכנס הזה, אנחנו עוצרים ופוגעים באוכלוסיות פגועות - אותם לא מעניין חוק הגיוס. אני קורא פעם נוספת לחבריי - תתעשתו. אם עד לפני פסח לא יעבור התקציב - אני באופן אישי אמליץ לחברי לממשלה לפרוש מהממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו ובנט
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים