שתף קטע נבחר

התנאים של נתניהו: ליברמן וכחלון יאפשרו להעביר חוק פטור מגיוס ויישארו בממשלה

בתום פגישה עם ראשי הסיעות החרדיות שנמשכה עד חצות הבהיר ראש הממשלה את תנאיו לסיום המשבר: טיוטה לחוק הפטור מגיוס שתהיה מוסכמת על היועץ המשפטי לממשלה, התחייבות פומבית של ליברמן ושל שאר הסיעות לאפשר את המהלך ולהמשיך לשבת בממשלה לאורך זמן

 

כחלון, נתניהו, ליצמן ודרעי (צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ', אוהד צויגנברג) (צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ', אוהד צויגנברג)
כחלון, נתניהו, ליצמן ודרעי(צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ', אוהד צויגנברג)

 

בתום פגישה שנמשכה שעתיים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין ראשי הסיעות החרדיות נמסרו הלילה (יום א') תנאיו של נתניהו לסיום המשבר המאיים לפרק את הממשלה. טיוטה לחוק הפטור מגיוס שתהיה מוסכמת על כל המפלגות החרדיות ועל היועץ המשפטי לממשלה. כמו כן דורש נתניהו ששר האוצר משה כחלון וכל סיעתו יתחייבו לתמוך בחוק זה בשלוש קריאות. עוד דרש ששר הביטחון אביגדור ליברמן, כמו של שאר הסיעות, יאפשרו את המהלך הזה וימשיכו בשותפות בממשלה לאורך זמן.

 

התאריכים ששוריינו בלוח הזמנים להעברת תקציב במליאת הכנסת הם 13 עד 15 במרץ. כלומר, השבוע. המהלך יתבצע תוך יומיים של הצבעות ודיונים את תוך הלילה במליאה. באשר לפגרת החגים, הכנסת תצא ב-18 בחודש לפגרה ולמרות שלל יוזמות שעלו בעבר להאריך את מושב החורף, המהלך לא ייצא אל הפועל לבסוף. כך שלמעשה שעון החול הולך ואוזל.  

 

לפיכך, גם בתום הפגישה השנייה שניהל נתניהו סביב המשבר, אין שורה תחתונה ואין פתרון למשבר. החרדים יגבשו נוסח משלהם וזה יובא לגיבוש הסכמות עם שאר מרכיבי הקואליציה. ליברמן הקשיח את עמדתו בימים האחרונים ואמש צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "בחיים יש רגעים שבהם צריך ללכת עם מה שאתה מאמין ולא עם מה שכדאי או משתלם. זהו בדיוק הרגע".

 

בימים האחרונים הבהיר שר האוצר משה כחלון כי אין בכוונתו להתפשר על העברת תקציב המדינה. "לא אוכל להמשיך לכהן כשר אוצר אם התקציב לא יעבור עד סוף המושב. אין קשר בין הגיוס לתקציב המדינה ואין שום היגיון לכרוך את הגיוס לתקציב המדינה", אמר והזהיר: "עם ישראל יישב לליל הסדר עם תקציב או בלי שר אוצר. על מנת לתת אוכלוסיות שהוזנחו שנים נאלצנו להקדים כסף מ-2019, ולכן המשמעות של אי העברת התקציב בסוף המושב הזה, בסוף הכנס הזה, אנחנו עוצרים ופוגעים באוכלוסיות פגועות - אותם לא מעניין חוק הגיוס. אני קורא פעם נוספת לחבריי - תתעשתו. אם עד לפני פסח לא יעבור התקציב - אני באופן אישי אמליץ לחברי לממשלה לפרוש מהממשלה".

גיבשה מתווה פשרה. השרה איילת שקד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גיבשה מתווה פשרה. השרה איילת שקד(צילום: מוטי קמחי)

הבהיר שלא ייכנס לממשלה. יאיר לפיד (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
הבהיר שלא ייכנס לממשלה. יאיר לפיד(צילום: אלכס קולומויסקי)
  

בשבוע שעבר נועדו אנשי ליצמן ואנשי כחלון שביקשו לבדוק אם ניתן לקבוע לוחות זמנים שיאפשרו לחוקק גם את חוק הפטור מגיוס וגם את העברת תקציב. הדיונים הללו הסתיימו בלי פריצת דרך. מושב החורף של הכנסת יינעל בעוד שבוע בדיוק ובימים הקרובים יובהר אם ישראל הולכת לבחירות. לפי הערכות שונות, במקרה של אי-הסכמה ינסה נתניהו להוביל לבחירות בזק במהלך חודש יוני, אולם גורמים בכירים בקואליציה מתנגדים לכך ויסכימו לבחירות רק בסוף השנה. בכך אותתו לראש הממשלה כי הם רוצים להיות שותפים לקביעת המועד.

 

הצעת החוק שאולי תוביל להסכמה נוסחה על ידי שרת המשפטים איילת שקד והשר לשעבר מש"ס אריאל אטיאס ועברה לאישור מועצת גדולה התורה. בפשרה שהוגשה לא נכלל חוק יסוד לימוד תורה, שרוב סיעות הקואליציה מסרבות בתוקף לחוקק ואילו בחוק הגיוס רוככה ההגדרה "סנקציות" בכל הנוגע לאי עמידה ביעדים, דבר שמבחינת הרבנים, הוא הבעייתי מכל.

 

ביהדות התורה מסבירים כי אם הרבנים יתעקשו על חקיקה בשלוש קריאות, המשמעות היא למעשה שהם דוחים את הצעת הפשרה ומכוונים לבחירות. אם תתקבל החלטה הערב או מחר, שלפיה ניתן להסתפק בקריאה טרומית או קריאה ראשונה, המשמעות היא שהפשרה מקובלת עליהם. בשעה שהמרוץ נגד השעון נמשך, הודיעה השרה שקד כי ישיבת ועדת השרים לחקיקה תידחה מהיום למחר בשעה 9:00 מתוך מטרה להגיע במהלך היום להסכמות בנושא חוק הגיוס.

  

הבוקר הבהיר יו"ר יש עתיד יאיר לפיד כי לא יישב בממשלת נתניהו, אם יוגש נגדו כתב אישום: "למי שלא הבין ובעיקר למי שהתעקש לא להבין: יש עתיד לא תשב בשום ממשלה שבה לראש הממשלה יש כתב אישום. בשום תנאי", צייץ בטוויטר. בכך הגיב למתקפה מצד המחנה הציוני בעקבות סירובו של יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, להתחייב שלא יישבו בעתיד בממשלת נתניהו.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: AFP
מומלצים