שתף קטע נבחר

התקשורת החרדית במסר לנתניהו: "אל תדחקו את עולם התורה לפינה"

אחרי הפגישה עם ראש הממשלה בניסיון לפתור את המשבר הקואליציוני, מעבירים ראשי יהדות התורה מסרים דרך העיתונים שלהם. "יתד נאמן" של גפני הזהיר: "לא תתקבל פשרה בגיוס, היממה הקרובה מכרעת". "המודיע" של ליצמן מנמיך פרופיל, אבל סגן השר פרוש מתעקש: "מתנגד לפשרה"

 

דרעי, ליצמן וגפני (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן) (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)
דרעי, ליצמן וגפני(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)

 

"היממה הקרובה מכרעת; הכדור בידי נתניהו": שעות לאחר הפגישה בין יו"ר ש"ס אריה דרעי וראשי יהדות התורה יעקב ליצמן ומשה גפני, לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, ממשיכים מנהיגי המפלגות החרדיות לשגר דרך העיתון את המסרים הפוליטיים המשמעותיים של היום ברקע המשבר הקואליציוני. הביטאונים הרשמיים של יהדות התורה שרטטו הבוקר (יום א') את הקו האדום העדכני מבחינתם במשבר חוק הגיוס, כשהם מכוונים בעיקר למנוי מרחוב בלפור. הדרישה: קיום ההסכם הקואליציוני לשמירת מעמדם של בני הישיבות.


 

לאחר שרבני הזרם הליטאי הובילו את ריכוך העמדות במפלגה החרדית האשכנזית, ואישרו נוסח חלופי לחוק ולוחות זמנים מרווחים יותר לאישורו, שופרם "יתד נאמן" מבהיר כי בכל מקרה יש להמשיך את הסטטוס-קוו "כפי שהיה עשרות בשנים".

 

במקום "גיוס" - מילה מגונה אצל החרדים - דיווחו בעיתון על "חוק הדיחוי", והדגישו כי לא תתקבל שום פשרה הכוללת שירות חובה של לומדי תורה. "היממה הקרובה מכרעת, ובה תתקבל ההחלטה האם הממשלה מסיימת את ימיה או לא", נכתב. "הכדור נמצא עדיין בידיו של ראש הממשלה".

 

"המודיע" של ליצמן, מחולל המשבר הנוכחי, המשיך במגמת הנמכת הפרופיל מהימים האחרונים, והיה המאופק ביותר הבוקר מבין העיתונים החרדים. הכותרת המרכזית בעמוד השער "פגישה מפתיעה והרת גורל" התייחסה רק להתקרבות בין דונלד טראמפ לקים ג'ונג און, כאשר לישיבה הלילית אמש אצל ראש הממשלה כלל אין זכר בעמודי החדשות.

משחק הקואליציה. מי מוביל לבחירות? (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, רויטרס) (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, רויטרס)
משחק הקואליציה. מי מוביל לבחירות?(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, רויטרס)

נושא חוק הגיוס הוזכר במאמר המערכת בלבד, שם הדגיש היומון החסידי שוב כי "נציגינו מחויבים להחלטת מועצת גדולי התורה", ולכן הרבנים - ובראשם האדמו"ר מגור - הם שיכריעו אם להסכים לפשרה, שכן מדובר בעניין שהוא "מהותי, חיוני וקיומי בעינינו".

 

עוד נכתב כי: "בכל מקרה, איננו מעלים בדעתנו שיצליחו, חלילה, לפגוע בישיבות הקדושות ובתלמידיהן שתורתם אומנותם. אנו מאמינים באמונה שלמה שלא קם ולא יקום הכוח שבעולם שיוכל לנתק יהודים מתורתם וממורשת אבותם... זהו 'קו אדום' שלא נחצה ואנו מתפללים שלא ייחצה". במסר לראשי הקואליציה נמסר: "אל תדחקו את עולם התורה לפינה. אל תגרמו לקטרוג, חלילה, על עם ישראל".

 

מי שתופס כעת את מקומו של ליצמן כסמן הקשוח במשבר הנוכחי הוא סגן השר מאיר פרוש, גם הוא מהאגף החסידי במפלגה, שהיה ממנסחי ההצעות לתיקון חוק הגיוס וככזה יש לו השפעה על החלטת מועצת גדולי התורה בנושא. בעיתונו "המבשר" הבהיר כי הוא מתנגד לנוסח הפשרה המוצע, שכן הוא כולל אפשרות של ביטול החוק ושירות חובה לכל תלמידי הישיבות, במקרה שלא יעמדו ביעדי הגיוס.

 

"איננו יכולים לחיות עם חוק האומר שבמצב מסוים לא יתנו דיחוי מהצבא ללומדי תורה", אמר פרוש והוסיף כי זו "העמדה הידועה שממנה לא ניתן לזוז".

 

הוא הסביר כי על פי החוק הקיים כיום (זה שנפסל בבג"ץ ותוקפו יפוג בספטמבר 2018), לשר הביטחון יש סמכות לדחות את שירותם של תלמידי הישיבות גם במקרה של אי-עמידה ביעדים, לעומת הפשרה המוצעת כעת שאינה מאפשרת זאת.

 

עיני הפוליטיקאים החרדים נשואות הבוקר אל מועצת גדולי התורה החסידית, שאמורה להכריע אם להתפשר על נוסח החוק ולסגת מהדרישה לאישורו הסופי לפני פגרת הפסח של הכנסת. בעוד שהרבנים הליטאים קיבלו אתמול החלטה מהירה בנושא, הרי שהאדמו"ר מגור, רבו של ליצמן ונשיא המועצה, מתמהמה: הפרטים הונחו בפניו כבר שלשום, אך הוראה לפוליטיקאים טרם ניתנה.

 

ההערכה היא כי הרבנים החסידיים (ליצמן) נוטים לרכך את עמדתם המקורית וליישר קו עם הליטאים (גפני) ועם ש"ס, וכדי שלא להיתפס כפשרנים, הם ממתינים תחילה לראות מה יעלה בפגישת נתניהו היום עם ראשי הקואליציה. פיצוץ המגעים שם והכרזה על בחירות ייתרו את הצורך בהכרעת מועצת גדולי התורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
השר ליצמן וח"כ גפני
צילום: מוטי קמחי
מומלצים