שתף קטע נבחר

בש"ס מאשימים את נתניהו: "בחר את העץ הכי גבוה, הוא רוצה בחירות"

לראשונה ביקורת פומבית של חברים במפלגה על ראש הממשלה ואחריותו למשבר הקואליציוני. הדובר אשר מדינה, מקורבו של אריה דרעי, העלה צייץ עקיצה נגד נתניהו. ח"כ יצחק וקנין התראיין לאולפן ynet ושלח איום מרומז: "אתה יודע איך אתה נכנס לבחירות, אבל אתה לא יודע איך אתה יוצא"

 

 

המשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס וחקירות ראש הממשלה: המאמצים לפתרון נמשכים מאז הבוקר (יום א'), אבל ריח הבחירות שבאוויר משפיע על השותפות החרדיות הקרובות ביותר לבנימין נתניהו, שרומזות כי הוא האשם העיקרי במצב שאליו נקלעה ממשלתו. אשר מדינה, מהדמויות הבולטות בש"ס, מתח בצהריים ביקורת פומבית יוצאת דופן על ראש הממשלה, ובפרפראזה על דברים שאמר נתניהו עצמו בשבוע שעבר בוושינגטון נגד התבצרות המפלגות בעמדותיהן, צייץ בטוויטר: ‏"בסוף, בחורשת האקליפטוס הממשלתית, ביבי בחר את העץ הכי גבוה".

 

מדינה הוא דובר ש"ס לתקשורת החרדית, מזכיר הסיעה בכנסת, עורך בטאון התנועה "הדרך" ומקורבו של היו"ר אריה דרעי. מדובר בהתבטאות חריגה מצד בכיר במפלגות החרדיות, שעד עתה נמנעו מלתקוף את נתניהו וכיוונו את האש אל עבר שופטי בג"ץ, שפסלו את חוק הגיוס קודם, ונגד אביגדור ליברמן, המתנגד לתיקונו.

 

  

במקביל, ח"כ יצחק וקנין מש"ס אמר הבוקר למשדר המיוחד באולפן ynet שנראה נתניהו מעוניין לפרק את הקואליציה וללכת לבחירות. על נושא הגיוס אמר ח"כ וקנין: "הנושא פתיר, לא על זה צריך ללכת לבחירות. אבל אם זה מה שראש הממשלה רוצה... אתה יודע איך אתה נכנס למערכת בחירות, אתה לא יודע איך אתה יוצא. אם הייתי מגדיר את זה כפי שמופיע במאמרי חז"ל – אז יש ספק וודאי. הוודאי שהוא ראש הממשלה כרגע. הספק הוא שלא בטוח מה יקרה אחרי הבחירות ואם הוא אכן ימשיך להיות ראש הממשלה. כל הדבר הזה תלוי באוויר וראש הממשלה צריך לעשות את החשבון".

 

- אתה רומז לו משהו?

"אני לא רומז כלום, אני אומר לו –היום הוא בטוח ראש ממשלה, הוא לא בטוח שהוא יהיה ראש ממשלה".

ח"כ יצחק וקנין (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
ח"כ יצחק וקנין(צילום: עפר מאיר)

בצל המשבר: הנצים התכנסו לישיבת ממשלה (צילום: מרק ישראל סלם) (צילום: מרק ישראל סלם)
בצל המשבר: הנצים התכנסו לישיבת ממשלה(צילום: מרק ישראל סלם)

- תבואו איתו חשבון על העובדה שהוא למעשה גורר אתכם למערכת בחירות?

"כל אחד יעשה את החשבונות שלו. אני לא במקום של לאיים. אני חושב שזה יהיה שיקול דעת מאוד חשוב בהרכבת הממשלה הבאה".

 

- אם יתברר שראש הממשלה, נאמר את זה בשפה פשוטה, "לא סופר אתכם", ועושה את השיקולים שלו, נשאלת השאלה אם בבחירות הבאות ישיבה משותפת עם לפיד או עם גבאי היא דבר שבא בחשבון לאור כל מה שאנחנו רואים עכשיו?

"אני מעולם לא פסלתי אף גורם ומי שפוסל זה משחק מילים. אף אחד מאיתנו לא יודע מה יקרה אחרי הבחירות הללו. לכן אני לא פוסל שום מפלגה".

 

- כלומר, אתה לא פוסל שתשבו עם לפיד בסיטואציה מסוימת?

"אני פוסל ישיבה באופוזיציה כי אני חושב שזה מדבר ואין מה לחפש שם. אם את שואלת אותי מה עדיף לי – עדיף לי ממשלה. אני לא פוסל אף אחד, אבל ברור לנו שעדיף לנו להיות בממשלה ימנית. אנחנו עם הליכוד, ואני חושב שזה לא יהיה נכון מצד ראש הממשלה לפגוע בחברים שלו".

משחקי הקולאיציה. מי יפרק את הממשלה? (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, רויטרס) (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, רויטרס)
משחקי הקולאיציה. מי יפרק את הממשלה?(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, רויטרס)

 

 

 

מאז שעות הבוקר מתקוטטים חברי הקואליציה אלה עם אלה סביב השאלה מי אחראי למשבר. נפתלי בנט והבית היהודי הפנו אצבע מאשימה כלפי נתניהו שדוחק לבחירות מ"ממניעים פרסונליים", ומנגד טען נתניהו - כביכול בתגובה רשמית של "הליכוד" - שבנט חותר נגדו. הסיעות החרדיות וישראל ביתנו מאשימות זו את זו ביצירת המשבר על רקע חוק הגיוס.

 

בשיחה עם ynet תקף בנט את ראש הממשלה: "אם נתניהו יכפה על אזרחי ישראל בחירות מטעמים אישיים לא ענייניים - הציבור יבוא איתו חשבון וגם אנחנו נשקול התמודדות ראש בראש על ראשות הממשלה. אם ראש הממשלה חושב שהוא יגיד לכל המדינה 'אחריי לבחירות', הוא יגלה שהוא לבד על הגבעה ומאבד את המדינה. שמונה מיליון אזרחי ישראל הם צעצוע? לוקחים אותם לבחירות שנה וחצי לפני הזמן?".

 

ב"ליכוד" ענו לו: "בנט חותר להפיל את ראש הממשלה נתניהו ולדאוג לעצמו לסידור עבודה". 

 

 

 

השרה מירי רגב ענתה לבנט בטוויטר: "נפתלי בנט, חבל שחזרת לירות בתוך הנגמ"ש ושכחת מהי אחוות לוחמים". מהבית היהודי נמסר בתגובה: "כאשר מירי רגב דיבררה בחגיגיות את גירוש 8,000 תושבי גוש קטיף - היא זכרה מה זו אחוות לוחמים?".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר בפגישה עם מתגייסי גולני וגבעתי בבקו"ם לחובת הגיוס ולאיומים על שלום הקואליציה. כשנשאל לגבי ההתבטאות של בנט, שלפיה נתניהו גורר את המדינה לבחירות בגלל החקירות, ענה: "אני חושב שיש גבול לכל השטויות וכל המלל וההשמצות שאפשר לשמוע ואפשר לצפות מחבר הקואליציה. אבל כמו שאמרתי כנראה יש מישהו אחר שהדברים האחרים כנראה מניעים אותו".

 

קודם לכן התייחס נתניהו בישיבת שרי הליכוד לאפשרות שישראל ביתנו תפרוש מהממשלה, ותשאיר את הקואליציה עם 61 חברי כנסת: "דבר אחד ברור: בממשלת 61 אי אפשר להחזיק. זה ברור לכולם. כבר הבוקר הבנו שאפילו חברים בליכוד מתנים הצבעות תמורת כל מיני דברים. 61 זה לא אופציה. אנחנו פועלים למען ממשלה יציבה שתפעל עד תום הקדנציה בנובמבר 2019. אנחנו עובדים כדי לנסות להשיג את זה".

 

בינתיים הולך שעון החול הפוליטי לפתרון המשבר ואוזל. התאריכים ששוריינו בלוח הזמנים להעברת התקציב במליאת הכנסת הם 13 עד 15 במרס - כלומר, השבוע. המהלך יתבצע תוך יומיים של הצבעות ודיונים את תוך הלילה במליאה. באשר לפגרת החגים, הכנסת תצא בעוד שבוע בדיוק לפגרה, ולמרות שלל יוזמות שעלו בעבר להאריך את מושב החורף, המהלך לא ייצא אל הפועל לבסוף

 

אלכסנדרה לוקש וניר (שוקו) כהן השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עפר מאיר
ח"כ יצחק וקנין
צילום: עפר מאיר
מומלצים