שתף קטע נבחר

האוצר: נמשך הקיפאון בשוק הדירות החדשות

עלייה של 10% ברכישת דירות נרשמה בחודש ינואר השנה בהשוואה לחודש שקדם לו. עם זאת, העלייה מתרכזת בעיקר בדירות יד שנייה. בחודש זה נמכרו 1,900 דירות חדשות בלבד בדומה לדצמבר. ירידות חדות ברכישת דירות חדשות באזורים תל אביב, ירושלים חיפה ובאר שבע

הקיפאון בשוק הנדל"ן נמשך בחודש ינואר 2018, בפרט בפלח השוק של הדירות החדשות. כך עולה מסקירה שפרסם היום (א') משרד האוצר, המתמקדת בענף הנדל"ן למגורים.

 

תוכנית "מחיר למשתפר" יוצאת לדרך

הלמ"ס: מחירי הדירות ירדו ב-0.7%

מחירי הדירות יורדים או עולים? תלוי איך בודקים

 

בחודש זה נרכשו 9,000 דירות, מהן כ-500 במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. בניכוי מכירות מחיר למשתכן מדובר בירידה של 10% לעומת השנה שעברה, אך בהשוואה לחודש דצמבר מדובר בעלייה של 10%. בסקירה מצוין כי העלייה מתרכזת בעיקר בפלח השוק של דירות יד שנייה, על רקע האצה במכירות המשקיעים.

 

סך הדירות החדשות שנרכשו במחירי שוק (ללא מחיר למשתכן) עמד בדומה לחודש דצמבר על 1,900, ירידה של 15% לעומת ינואר אשתקד. ברכישת דירות חדשות בולטות ירידות חדות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, בשיעורים שבין 30% ל-50% באזורים תל אביב, ירושלים חיפה ובאר שבע.

 

מנגד, אזור המרכז בולט עם גידול משמעותי בבני ברק ובקריית אונו, אך בסקירה מצוין כי סך הרכישות בקריית אונו מוטה כלפי מעלה מכיוון שחלק גדול מהרכישות התבצעו במסגרת פרוייקט פינוי-בינוי ורק תוספת הדירות בפרוייקט נמכרה בשוק החופשי.

   (צילום: מחיר למשתכן) (צילום: מחיר למשתכן)
(צילום: מחיר למשתכן)

סך משקל המשקיעים ברכישות עמד על 1%, גבוה ב-0.1% בהשוואה לדצמבר וכן לינואר אשתקד. גידול זה מוסבר באוצר בעיקר בגל המכירות של המשקיעים, שבחלקם הקטן נרכש על ידי משקיעים אחרים. סך מלאי הדירות המוחזק בידי משקיעים ירד ב-650 דירות, פי 6 לעומת ירידת מלאי זה בחודש דצמבר.

 

בסקירה מצוין, כי בפלח השוק של דירות יד שנייה חלה התאוששות על רקע גידול חד בשיעור של 40% במכירות המשקיעים, עם תום תקופת "החסימה" למכירת דירות בשיטת החישוב הלינארי, המעניקה הטבת מס משמעותית.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים