שתף קטע נבחר

"הומופובים ומיזוגנים": זעם בבריטניה נגד סמינר חרדי

ספרי הלימוד הבריטיים הרשמיים צונזרו: כל איזכור להומוסקסואליות או הפלות נמחק, פרד אסטר וג'ינג'ר רוג'רס כוסו במדבקה - ותמונות של נשים נצבעו בטוש שחור. בסמינר החרדי בלונדון טוענים: "אנחנו מגינים על בנותינו מתכנים מיניים" - אך הרשויות הודיעו: "פתחנו בבדיקה. לא נהסס לפעול אם נחשוש שבית ספר כשל בהשגת ערכי היסוד הבריטיים"

הרגליים והמחשופים כוסו בטוש (צילום: humanism.org.uk) (צילום: humanism.org.uk)
הרגליים והמחשופים כוסו בטוש(צילום: humanism.org.uk)

 

בבריטניה מנסים להבין: בית ספר תיכון חרדי לבנות מחק אזכורים מספרי הלימוד הנוגעים להומוסקסואלים והפלות - וכן צינזר תמונות של נשים. אל מול הזעם מגיבים בבית הספר כי "הדבר נעשה כדי להגן על הבנות מפני תכנים מיניים".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

בבית הספר החרדיים בישראל, יש להניח, כל זה לא היה קורה. ספרי הלימוד המיועדים למגזר החרדי מופקים בצורה נפרדת שמונעת מראש היתקלויות עם חומרים מעוררי מחלוקת (בעין חרדית). אבל באנגליה הסיפור שונה: ספרי הלימוד של תוכנית הלימודים הרשמית משמשים את כלל בתי הספר בממלכה המאוחדת, ולא עברו "התאמה" מגזרית.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

כך מצאה עצמה התקשורת הבריטית משתוממת נוכח צנזורה שהתגלתה בספרי הלימוד של התיכון החרדי המקומי, "יסודי התורה", בסטמפורד היל. על פי הדיווחים והתמונות המופצות ברשת, קטעי טקסט שלמים נמחקו בטוש שחור מספרי הלימוד, חלק מהתמונות מכוסות – ובאחרות "הולבשו" הנשים בתמונות בעזרת טוש שחור.

 

בלי הפלות, בלי אלכוהול

למרבה האירוניה, אחד הספרים המצונזרים עונה לכותר "להבין את העולם המודרני" (Understanding the Modern World). כך, למשל, בספר היסטוריה צונזרה ההתייחסות הנאצית כלפי הומוסקסואלים וכן רדיפות ומדיניות גזעית כלפיהם. עוד זכו לצנזור, אזכורים על נשים שותות אלכוהול בפומבי או נוהגות לצד גברים, כחלק מהפרק "הבנת העולם המודרני" בספר לימוד היסטוריה של AQA GCSE שממנו נלמד החומר לבחינות הרשמיות במדינה.

 

כל הקטע על המאבק בעליון בעד הזכות להפיל - נמחק (צילום: humanism.org.uk) (צילום: humanism.org.uk)
כל הקטע על המאבק בעליון בעד הזכות להפיל - נמחק(צילום: humanism.org.uk)

 

צינזורים אלה נערכו לצד מחיקת קטעים המדברים על פסיקת בית המשפט העליון בארצות הברית בנוגע להפלות. גם תמונה של גי'נג'ר רוג'רס רוקדת עם פרד אסטר כוסתה. ב"גארדיאן" הבריטי דיווחו עוד כי בפרק אודות מעמד הנשים בחברה האמריקנית המודרנית, נמחקו אזכורים לנשים מעשנות, שותות אלכוהול או נוסעות עם גברים.

 

ה"אינדיפנדנט" מדווח כי הספרים המצונזרים הגיעו לידי קבוצת ההומינסטים הבריטים על ידי "חברי קהילה מודאגים", שתיארו את הסמינר החרדי כ"מצנזר, הומופובי ומיזוגני". ועם זאת, בית הספר המדובר - המשרת את המשפחות החרדיות הצפון-לונדוניות של האקני - דורג על ידי הפיקוח הבריטי "אופסטד" כ"טוב", מה שעורר עוד יותר את חמתם של הבריטים השואפים לקדם את ערכי ההומניזם בחינוך המקומי.

 

"זה פשוט לא מקובל שבית ספר הממומן מכספי המדינה ינקוט עמדה מצנזרת, הומופובית ומיזוגינית כלפי השכלה", אמר ג'יי הרמן, ראש הקבוצה ההומניסטית. "זה לא מקובל גם שבתי ספר כאלה יוגדרו כ'טובים'. פעם נוספת ראינו את התוצאות של נתינת חופש פעולה דתי במערכת ההשכלה שלנו", מציין הרמן, וקובע כי "לילדים מגיע כל כך הרבה יותר טוב מזה". הוא ציין כי הוא מצפה להתערבות הפיקוח לחקירת הנושא ונקיטת פעולה מיידית.

 

המפקחים הבריטים הגיעו לבית הספר

אין זו הפעם הראשונה שבית הספר המדובר מוצא את עצמו תחת ביקורת הקשורה לצנזורה. ה"ניוז 18" מדווח כי כבר בשנת 2014 נתגלה כי שאלות הנוגעות לאבולוציה כוסו בטופס הבחינה שהוגש לבנות בית הספר, ובכך נמנע מהן לענות על שאלות אלו במסגרת הבחינות הרשמיות.

 

 (צילום: humanism.org.uk) (צילום: humanism.org.uk)
(צילום: humanism.org.uk)

 

בסמינר "יסודי התורה" מסרבים בינתיים להתרגש מהסערה. בהודעה ששחרר דובר בית הספר לעיתונות נכתב: "חדשות ישנות. זה ידוע לכל שאנחנו מצנזרים את ספרי הלימוד שלנו ודווח על כך שוב ושוב, כפי שזה מתועד לחלוטין בידי כל הרשויות הרלוונטיות".

 

הדובר מדגיש ומציין כי "למדיניות זו אין קשר עם הומופוביה או מיזוגיניה", וכי היא "נועדה כדי להגן על הבנות מפני תכנים מיניים, ועולה בקנה אחד עם רצונות ההורים ואמונתם הדתית".

 

סמינר "יסודי התורה". לא השערורייה החינוכית הראשונה (צילום: google maps) (צילום: google maps)
סמינר "יסודי התורה". לא השערורייה החינוכית הראשונה(צילום: google maps)

 

מ"אופסטד" - הגוף האחראי מטעם הממשל הבריטי על הפיקוח בבתי הספר - נמסר כי, "ברור שלכל בתי הספר יש מחויבות לקדם באופן פעיל ערכי יסוד בריטיים. אלה כוללים כבוד הדדי וסובלנות כלפי מי שערכיהם שונים משלהם".

 

הוא הוסיף כי "לא נהסס לפעול אם נחשוש שבית ספר כשל בהשגת ערכים אלה וכדי לוודא שהתלמידים יהיו מוכנים כיאות לחיים בבריטניה המודרנית. מפקחים ביקרו לאחרונה בבית הספר והממצאים צפויים להתפרסם בקרוב".

 

מקור המקורב לבית הספר מסר ל"ג'ואיש כרוניקל" כי המפקחים התעכבו שעה ארוכה על ספרי הלימוד שמהם לומדות התלמידות במוסד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: humanism.org.uk
קטעים מצונזרים
צילום: humanism.org.uk
מומלצים