שתף קטע נבחר

המשבר בקואליציה לשיא: "יממה דרמטית לעתיד הממשלה"

ראש הממשלה יכריע אם הקואליציה השברירית תתפרק. את עיקר המאמצים מפנה בניסיון לפייס את שר הביטחון ליברמן. ברקע דברי נתניהו בכנסת, שלפיהם "ממשלה שנשענת על חודו של קול לא יכולה לתפקד". גורם בקואליציה נחרץ: "זה נראה בלתי-נמנע"

 

ראשי סיעות הקואליציה (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, רויטרס) (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, רויטרס)
ראשי סיעות הקואליציה(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, רויטרס)

מערכת בחירות או שמירה על המשך דרכה של הקואליציה השברירית? היום (ג') יובא החוק לפטור מגיוס להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת. במקביל, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אישר להעלות להצבעה היום גם את החוק לפיזור הכנסת שהגישו חברי האופוזיציה. הצעת החוק קובעת כי הבחירות לכנסת ה-21 יתקיימו מרגע אישורה בתוך 90 יום.

 

בצהריים תנחת בנמל התעופה בן גוריון שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר (ישראל ביתנו), שנעדרה מהארץ בימים האחרונים. בוועדת השרים לחקיקה היא תנמק מדוע הגישה ערר על אישור חוק הפטור מגיוס שיזם ח"כ יואב בן צור (ש"ס). אמש נעשו מאמצים לערוך פגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

 

בליכוד השקיעו אתמול מאמץ אחרון לשכנע את שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן להתיישר עם הקו של הקואליציה ולהסכים לחוק של ח"כ בן צור, לצד עריכת תיקונים והתאמות שיתבססו על הערות נציג משרד הביטחון מטעמו של ליברמן. יש הטוענים בליכוד כי לליברמן הובהר כי הליכה לבחירות לא תבטיח לו את תיק הביטחון גם בממשלה הבאה. יחד עם זאת, בכירים בקואליציה אמרו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא נרתם למציאת פתרון למשבר בכל כוחו.

 

בישיבת סיעת ישראל ביתנו בכנסת שנערכה אתמול בצהריים אמר ליברמן בנוגע לחוק הפטור מגיוס: "החזירו לנו ספר טלפונים בדמות חוק ומצפים שישראל ביתנו תתמוך בחוק הזה? זה אבסורד. זה 'פייק חוק'. כולנו כולל השרה סופה לנדבר נצביע נגד החוק המוצע. החוק הזה הוא בגידה בחיילים".

 

ליברמן הבהיר גם כי אין בכוונתו לפרוש מהממשלה לפחות עד אשר החוק יעבור בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. "אני לא מתנדב לעזוב את הממשלה עד שהחוק יעבור סופית. אם יעבור, נסיק את המסקנות", אמר השר.

 

הפגישות של נתניהו 

שר הביטחון אמור להיפגש עם ראש הממשלה נתניהו על מנת למצוא בכל זאת פשרה, אולם לפי שעה נראה כי ליברמן מתבצר בעמדתו. בשל כך, יש הטוענים כי הרכבת של הבחירות כבר עזבה את התחנה, ולכן חזרה של המוני ישראל לקלפיות היא רק שאלה של זמן. נתניהו קיים אמש פגישה ארוכה עם יו"ר הכנסת אדלשטיין, שבה נכח גם שר התיירות יריב לוין, המקשר בין הכנסת לממשלה.

 

ייתכן שהכנסת ה-20 תתפזר כבר השבוע וקיימת אפשרות אחרת שהמהלך של פיזור הכנסת ידחה לאחרי פגרת החגים. "כך או כך", אמר גורם בקואליציה, "זה נראה בלתי-נמנע". ברקע המשבר הגדול ביותר שידעה ממשלת נתניהו הרביעית הבהירו בליכוד: "זו יממה דרמטית מבחינת עתידה של הממשלה".

 

ברקע האווירה הטעונה, שטמנה בחובה ממדים גדלים והולכים של המשבר, הבינו בזירה הפוליטית כי במתכונת הנוכחית לא ניתן להמשיך לאורך זמן. לכן, בכנסת התקיימו אתמול שיחות נמרצות על אודות תאריך אפשרי לקיום בחירות.

 

נתניהו מצדו מעוניין לקיים הליך בזק, שבמסגרתו ייערכו הבחירות כבר בחודש יוני. ואולם, בקרב שותפיו לקואליציה יש מי שמעוניינים בדחיית מועד הבחירות ככל שניתן. בין היתר תולים אותם גורמים את רצונם בעובדה שבנובמבר צפויות להיערך הבחירות לרשויות המקומיות ולכן יש לתכנן את לוח הזמנים בהתאם.

 

על מנת לגבש רוב סביב מועד מוסכם לבחירות יש צורך בכינוס נציגי כל הסיעות בכנסת למפגש תיאום בלשכת יו"ר הכנסת. כל נציג מפלגה שמצביע בעד תאריך מסוים, משקף את מספר המנדטים שיש למפלגתו בכנסת. רוב של 61 חברי כנסת בעד תאריך ספציפי - יקבע למעשה את התאריך הסופי לשליפת פתקי ההצבעה והכנסתם למעטפות ומשם לקלפיות.

קלפי בבחירות לכנסת ה-20 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קלפי בבחירות לכנסת ה-20(צילום: רויטרס)

ברקע המתיחות הפוליטית אמר אתמול ראש הממשלה נתניהו בדיון בכנסת כי ייעשה הלילה מאמץ לשמור על שלמות הממשלה, חרף המשבר החמור והאפשרות לבחירות מוקדמות. "השעה מאוחרת אבל לא מאוחרת מדי. צריך לעשות מאמץ עליון אחרון כדי לשמור על הממשלה בהרכבה הנוכחי לאורך זמן", אמר נתניהו בדיון "40 חתימות", שכינסה האופוזיציה על רקע חקירותיו והמלצות המשטרה להעמידו לדין בגין שוחד.

 

"דווקא בגלל האתגרים הגדולים שעומדים לפנינו, אני קורא לחבריי ובראשם שר הביטחון אביגדור ליברמן וראשי הסיעות החרדיות ואני אומר לכם - צריכים לפעול באחריות. המדינה זקוקה לממשלה יציבה, איתנה, רחבה, שמתפקדת לאורך זמן. היא זקוקה לממשלה שלנו", הדגיש נתניהו. "בשעה מאוחרת זו, צריך לעשות דבר אחד - לרדת מצמרות העצים אל קרקע האחריות. לעשות מאמץ עליון כדי להשאיר את הממשלה הטובה הזו על כנה לאורך זמן. את המאמץ הזה צריך לעשות הלילה - כאן ועכשיו ונעשה אותו".

 

בתחילת דבריו התייחס נתניהו לאפשרות של הקדמת הבחירות: "היום הוא יום מטלטל בפוליטיקה הישראלית. אינני חושב שהיינו צריכים להגיע בכלל למצב הזה כי הממשלה שלנו היא ממשלה מצוינת. היא מתנהלת באחריות, בשיקול דעת, ביציבות, וזו ממשלה שמביאה הישגים גדולים למדינת ישראל. אזרחי ישראל יודעים להעריך את מה שאנחנו עושים לטובתם. אני אומר זאת לא מפני שאני חושש מבחירות - להפך. הציבור רואה את ההישגים האדירים שלנו. אם יהיו בחירות - נתמודד בהן וגם ננצח. אבל אנחנו עוד לא שם".

 

נתניהו התייחס עוד בדבריו לאפשרות שסיעת ישראל ביתנו בהנהגתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן תפרוש מהקואליציה: "השעה מאוחרת אבל לא מאוחרת מדי. צריך לעשות מאמץ עליון אחרון כדי לשמור על הממשלה בהרכבה הנוכחי לאורך זמן. אתם יודעים למה? ממשלה שנשענת על חודו של קול פשוט לא יכולה לתפקד. היינו בסרט הזה, ראינו אותו. משום כך הרחבנו את הממשלה, ואכן הממשלה הנוכחית מתפקדת היטב וצריך לעשות את אותו מאמץ לשמר אותה".

"נתמודד וננצח". נתניהו בכנסת, אתמול (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
"נתמודד וננצח". נתניהו בכנסת, אתמול(צילום: אלכס קולומויסקי)

"אנחנו לא מפחדים מבחירות". ח"כ הרצוג (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
"אנחנו לא מפחדים מבחירות". ח"כ הרצוג(צילום: אלכס קולומויסקי)

אחרי נתניהו עלה לנאום יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג מהמחנה הציוני. "אני חושב שאתה פטריוט ישראלי ואוהב את המדינה, אני חושב שבגלל זה אתה צריך להתפטר. תם הטקס. אתה צריך לראות את זה כך, אי אפשר לגרור את המדינה בסערות לסאגה בלתי נגמרת של שנים על שנים כי צריך לנהל פה מדינה. בשעות האחרונות פה במליאה, שרים מהמפלגה שלך ניגשו אלינו ואמרו 'צריך בחירות ביוני' כי שלחת אותם להגיד לנו 'בחירות ביוני'. אנחנו נעשה מה שנכון וצודק למדינה. אנחנו לא מפחדים מבחירות, אנחנו לא פראיירים.

 

"לכן, הפרישה שלך ותום הכהונה שלך מתקרבים. בין אם זה יהיה בצורה זו או אחרת. כשאתה עומד במטוס ואומר לעיתונאים כמה אתה בעצם מזלזל בעובדי המדינה, באלה שאתה משלם להם, אתה המדינה משלם להם משכורת כדי לשמור על החוק, כדי לחנך אותם בבוקר במערכת החינוך, לטוהר המידות ובערב מה? מה תסביר? ולכן אני אומר לך, זו מוזיקה וזה התנהגות שמובילה לפגיעה אנושה בדמוקרטיה כפי שראינו במשטרים אפלים".

 

ראשונת הדוברים הייתה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני). "אדוני ראש הממשלה", אמרה לבני. "אתה רוצה בחירות לפני שהציבור יידע את האמת על השחיתות האישית שלך, לפני שאנשים שמכירים אותך יספרו את האמת והם אלה שדוברי אמת. כדי להסתיר אמת אתה תשלוף שוב את השנאה ואת הרדיפה מהכיס הקבוע שממנו אתה משסה איש באחיו. אתה ניזון מהשנאה שאתה זורה".

 

לבני אמרה עוד: "אדוני ראש הממשלה, הכהונה שלך תסתיים מתישהו. אני לא יודעת מתי זה יקרה, אני מקווה שזה יהיה מהר. השאלה היחידה שנשארת פתוחה היא עד כמה תהרוס עד אז את היסודות שעליהם הוקמה מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית. אני יודעת שאתה רוצה שייכתב בספרי ההיסטוריה שאתה מגן ישראל, אני מניחה שתדבר כמו תמיד על כמה ישראל מדינה חזקה בזכותך וזה לא. ריקבון השחיתות שלך זה מה שהורס אותנו מבפנים".


פורסם לראשונה 12/03/2018 22:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים