שתף קטע נבחר

הבחירות של נתניהו

סקרים מחמיאים ואמון מחודש שיעזור מול אישום, ומנגד הפתעות מהחקירות ואובדן השותפות. הסיכוי והסיכון של ראש הממשלה

קשה היה שלא לחייך כשמכל האנשים בעולם דווקא בנימין נתניהו קרא מעל דוכן הכנסת למפלגות הקואליציה לנסות למנוע בחירות. כשמסתכלים על תמונת המצב הפוליטית, כפי שהשתקפה גם בסקרים שפורסמו בערב בערוצי הטלוויזיה, ברור לכולם שמבחירות כעת ירוויח רק זה שקורא לכאורה למנוע אותן.

 

 

בשבועות האחרונים היה ברור שבחירות נחוצות לראש הממשלה כאוויר לנשימה. נתניהו מבין שאל המערכה המשפטית הקשה שעוד צפויה לו - הוא צריך להגיע חזק, עם שעון פוליטי שרק החל לתקתק. במילים פשוטות: קדנציה חדשה.

 

אחרת, הוא עלול למצוא את עצמו בסוף הקדנציה עם כתב אישום ובמצב פוליטי סבוך ביותר. ולא רק זה, אמון הציבור בנתניהו עכשיו, כשהוא שקוע עד צוואר בחקירות, עשוי להפוך מבחינתו את הגשת כתב האישום, אם יוגש, לאירוע קטן יותר.

 

במערכת הפוליטית יש הסוברים שנתניהו וליברמן מתואמים עד תום. זה מגלגל את הכדור לזה, והשני מחזיר לו. ממש כמו בימים הטובים שלהם כשליברמן היה מנכ"ל משרד ראש הממשלה נתניהו בקדנציה הראשונה ב-1996. מצד שני, יש הטוענים שנתניהו, גם עכשיו, עדיין חושש באופן מסוים מבחירות.

 

 

ראשית, חלק משותפותיו (ש"ס למשל) מתנדנדות על גבול אחוז החסימה - מה שיכול לשנות את יחס הגושים בין ימין לשמאל; שנית, תרחישים לא צפויים - כמו איחוד של יאיר לפיד עם אורלי לוי, או הצטרפות של שחקן כמו בוגי יעלון ללפיד - יכולים לחזק את יש עתיד משמעותית.

 

נתניהו גם יודע שחקירות בתקופת בחירות הן לא דבר מלבב. מי יכול לדעת מה יוליד יום, מה יודלף, איזה חומרים מספקים עדי המדינה פילבר וחפץ, אילו הקלטות יכולות לצוץ פתאום. הסיכון של נתניהו בהפסד בחירות – תרחיש שנראה כרגע לא ריאלי כלל – עצום. הוא עלול לעמוד לגורלו המשפטי ללא הדקדוק בכבודו ובכל אות ואות בחקירה כפי שזכאי לה באופן לא רשמי ראש ממשלה נחקר.

 

נתניהו גם לוקח סיכון מסוים בכך שהבחירות לא יתקיימו במועד שמתאים לשותפותיו. זה עלול לעלות לו בפרצוף חמוץ מצידם ביום שאחרי.

 

שעת המבחן של בנט

בגזרת האופוזיציה, הבחירות הללו מסתמנות כלפיד מול נתניהו. גבאי עדיין משתרך מאחור ומתקשה לפי שעה לפרוץ קדימה. עמדתה המגומגמת של מפלגתו בנוגע לתאריך הבחירות לא עשתה עמה חסד. מפלגת אופוזיציה לא יכולה להרשות לעצמה להגיע למצב שראש ממשלה לועג לפחדנותה מבחירות במליאת הכנסת. לגבאי יש מספר שיריונים בכיס שאישר לעצמו מבעוד מועד. השאלה היא אם יש לו שחקנים חזקים לשבץ בהם.

 

שווה יהיה להביט גם על נפתלי בנט בבחירות הקרובות. הוא זועם על ההליכה לבחירות כעת ויצא השבוע לקרב מאסף מול נתניהו באגרופים חשופים. שר החינוך מבין את הסיכון: אם נתניהו יצעק גוועלד לציבור הדתי לאומי, ולבנט כבר יש ניסיון מר, הבוחרים יכולים להיכנס שוב מתחת לאלונקת הליכוד ולהחליש את הבית היהודי. בנט יהיה הנפגע המיידי.

 

השבוע הוא רמז, יהיו שיאמרו איים, שיתמודד לראשות הממשלה אם נתניהו יפיל את הממשלה ללא סיבה. זו גם שעת המבחן שלו: האם הוא מספיק חזק, בוגר ובשל לקרוא תיגר על נתניהו ולהכריז על מועמדות לראשות הממשלה באמת, או שבסופו של דבר יישאר שוב לקוח שבוי בממשלתו הבאה של נתניהו.


פורסם לראשונה 12/03/2018 23:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מורן אזולאי
צילום: ירון ברנר
מומלצים