שתף קטע נבחר

אנחת רווחה בימין: "אין בחירות - האינטרס הלאומי גבר"

בעקבות הפשרה סביב חוק הפטור מגיוס כתב אמר בנט: "השכל הישר ניצח, היינו המבוגר האחראי". ליברמן: "מילה זו מילה, נצביע נגד חוק ההשתמטות". לפיד לנתניהו: "זרקת את חיילי צה"ל מתחת לגלגלים בתמורה לכמה חודשים בשלטון". יו"ר העבודה אבי גבאי: "כואב שבוטלו הבחירות. המצב יורע"

 

 

לאחר השגת הפשרה הערב (יום ג') סביב חוק הפטור מגיוס חרדים, וביטול האפשרות להקדמת הבחירות, משמיעים חברי הקואליציה אנחות רווחה. יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, שבימים האחרונים כמעט הגיע לידי עימות פומבי מול ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע המניעים האמיתיים לדעתו למשבר, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "השכל הישר ניצח. האינטרס הלאומי גבר. אני מברך את חבריי בקואליציה שהיו שותפים לפתרון משבר זה. נמשיך לשרת את ישראל. הרבה עבודה לפנינו".

 

לאחר מכן הוסיף השר בנט למצלמות בכנסת: "לא היה פה יסוד למשבר אמיתי, לפעמים אנחנו צריכים להכנס לתפקיד המבוגר האחראי ושמחים לעשות את זה. ישבנו עם כל מרכיבי הקואליציה וראינו שאפשר ליישב את כל החיכוכים ולפתור את המשבר. לא היינו לבד במאמץ. לגרור את עם ישראל לבחירות שנתיים לפני הזמן, בעלות של מילארדי שקלים, זו שגיאה". 

 

נתניהו ובנט. ממשיכים ביחד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו ובנט. ממשיכים ביחד(צילום: רויטרס)
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן, אחד הגורמים המרכזיים במשבר הקואליציוני של הימים האחרונים, כתב: "מילה זו מילה. המתווה שעליו עמדנו לכל אורך הדרך התקבל במלואו. 1. ישראל ביתנו תצביע נגד חוק ההשתמטות. 2. עד לתחילת מושב הקיץ יגבש הצוות המקצועי במשרד הביטחון את הצעת החוק, שעל בסיסה תגובש הצעת חוק ממשלתית. 3. החקיקה בנושא דת ומדינה תוקפא. נמשיך לעמוד על שמירת הסטטוס קוו".

 

סגנית השר ציפי חוטובלי: "הכי חשוב שיש כאן ממשלה שהציבור בישראל ישמח שהיא תמשיך לכהן. הדבר הטוב ביותר לציבור הוא שלא יהיו מערכות בחירות כל שני וחמישי. המטרה שלנו הייתה לגרום לכך שכל השותפות יתנהגו כמו שותפות אחראיות ולא שכל אחד יעשה לביתו".

 

השרה סופה לנדבר (ישראל ביתנו), שאופן הצבעתה עמד כביכול במוקד המהלכים, אמרה: "אני שמחה שהקואליציה הזאת הבינה שאסור להפיל את ממשלת הימין. אני בטוחה בכך שכולנו מבינים שלמען המדינה ולמען הצבא ולמען הצעירים שלנו - לא מתפשרים".

 

מי שלפי הסקרים היה עשוי להרוויח רבות מבחירות, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, אמר במליאה: "אדוני ראש הממשלה, עלית על הדוכן ואמרת 'החלטנו להמשיך יחד'. היחד הזה כולל גם אנשים שלא מסכימים איתך, בית המשפט ומוסדות השלטון, אפילו האופוזיציה. היחד הזה כולל את חיילי צה"ל שאותם זרקת מתחת לגלגלים של הקואליציה שלך בתמורה לכמה חודשים בשלטון".

השרה סופה לנדבר במליאה, הערב (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
השרה סופה לנדבר במליאה, הערב(צילום: אוהד צויגנברג)

קודם לכן אישרה ועדת השרים לחקיקה פה אחד את מתווה הפשרה: החוק יעבור הערב בקריאה טרומית במליאת הכנסת וכל אחת מסיעות הקואליציה תהנה מחופש הצבעה. כתוצאה מכך, שרת הקליטה והעלייה סופה לנדבר, שהגישה ערר נגד החוק, תוכל להצביע בהתאם לעמדתה - ולפיכך לא תפוטר. בהמשך, תקציב המדינה יעבור בשלוש קריאות וחוק הלאום יעלה עד יום חמישי להצבעה בקריאה ראשונה.

 

אף שבימים האחרונים לא היה ברור לחלוטין מה עמדת מפלגת העבודה לגבי הקדמת הבחירות, בעקבות ההודעה הביע היו"ר אבי גבאי אכזבה: "כואב שבוטלו הבחירות. הבשורה הרעה היא שהמצב לא יישאר כפי שהוא אלא יורע. אני מאמין בלב שלם, גם אם זה ייקח עוד קצת זמן. התקווה תנצח את הפחד, הישרים ינצחו את המושחתים והאמת תנצח את הפוליטיקה הקטנה. אני מאמין בעם שלנו. הוא יביא את הניצחון, ואנחנו נביא את השינוי שכה רבים מייחלים לו".

 

ח"כ יצחק הרצוג מהמחנה הציוני פנה במליאה לנתניהו ואמר: "אתם ממשלה בהפרעה קיצונית, טרללת. הבטחת וטירללת. קשה לך לדעת מה מצבך ומה חושב היועץ המשפטי לממשלה בעניינך? מן הראוי שאנחנו נדע איפה זה עומד. מי שנבחר על ידי העם צריך לשמש מופת לעם וראוי לאמון העם".

גבאי. "בשורה רעה" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גבאי. "בשורה רעה"(צילום: מוטי קמחי)
 

עמיר פרץ הקדיש נאום ל"דנמוקרטיה" ואמר: "בנימין נתניהו שכח כי נבחר רק בזכותך. את הענקת לו את סמכותך. הוא לא מאמין לך כבר, אחוז פחדים, משותק. חרד שתבגדי בו ותעדיפי אדם אחר. ולכן הוא קם עלייך בשצף קצת לערער עלייך, לסכן את קיומך".

 

סגן שר הביטחון, אלי בן דהן מהבית היהודי, אמר ההודעה על אישור המתווה: "אין בחירות ואני חושב שזה הפתרון הנכון והטוב. אנחנו מאמינים בממשלה הזאת, אנחנו יודעים שהיא עובדת טוב. אני מאמין שכולם יגיעו לנוסחה מתאימה הן לחוק הגיוס והן לשאר הדברים שעומדים על הפרק כדי שהממשלה תמשיך להתקיים עד לנובמבר 2019".

 

המתווה שמנע את הקדמת הבחירות

1. ועדת השרים לחקיקה תדון היום בערר של השרה סופה לנדבר ותקבל החלטה לפיה ניתן חופש לכל סיעה להצביע על על הצעת חוק בן צור לפי עמדה שתקבע ע"י יו"ר המפלגה בכפוף לשני תנאים:

א. כל חברי הכנסת מאותה המפלגה יצביעו על פי החלטת יו"ר המפלגה.

ב. יו"ר המפלגה יודיע את החלטתו ליו"ר הקואליציה בתוך חצי שעה מתום ישיבת וועדת השרים.

 

במקרה שלא נמסרה ההודעה - תיחשב הודעת יו"ר המפלגה כמי שהודיע שהחלטתו להצביע בעד החוק.

 

2. עם תחילת מושב הקיץ יגיש שר הביטחון לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק ממשלתית לעניין הגיוס, בהתאם להמלצת הוועדה שהתקיימה במשרד הביטחון, ולא יאוחר מארבעה שבועות אחר תחילת המושב. לאחר שההצעה תאושר בוועדת השרים לחקיקה ותעבור קריאה ראשונה בכנסת היא תמוזג עם הצעת חוק של חבר הכנסת בן צור לצורך הכנתה לקריאה שנייה ושלישית. הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה.

 

3. לא יובאו לוועדת השרים לחקיקה הצעות חוק ממשלתיות או פרטיות או מטעם ועדה בענייני דת ומדינה מטעם מי מחברי הקואליציה ולא תהיה דרישה לקידום הצעות כאלה לרבות הצעות שכבר נדונות בכנסת. האמור בסעיף 3 לעיל לא יחול על נושאים חדשים שיעלו בעקבות פסיקות של בג"ץ שתינתנה לאחר גיבוש הסכם זה.

 

4. ההצבעה על חוק הלאום בקריאה הראשונה תתקיים בתום ההצבעה על התקציב. אם לא ניתן יהיה להעלות לסדר היום את חוק הלאום בתום ההצבעה על התקציב, תתקיים ההצבעה כחוק ראשון ביום הראשון של מושב הקיץ הקרוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו ובנט, הערב במליאה
צילום: רויטרס
מומלצים