שתף קטע נבחר

למ"ס: מדד מחירי הדירות ירד ב-1%

הלמ"ס פרסמה את מדד מחירי הדירות לחודשים דצמבר 2017-ינואר 2018, לפיו בכל המחוזות נרשמו ירידות מחירים, כשמחוז ירושלים מוביל עם ירידה של כ-3%. עם זאת בשנה האחרונה עלו המחירים ב-1.2%. כחלון: "חודש רביעי ברציפות של ירידה במחירי הדירות - שיא של 12 שנים"

חודש רביעי ברציפות של ירידה במדד מחירי הדירות: מחירי הדירות ירדו בחודשים דצמבר 2017-ינואר 2018 בשיעור של 1% לעומת נובמבר-דצמבר 2017 - כך פרסמה היום (ה') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).

 

במשך השנה כולה (בתקופה שבין דצמבר 2016-ינואר 2017 לבין דצמבר 2017-ינואר 2018) עלו מחירי הדירות בשיעור של 1.2%. זוהי עלייה שנתית מתונה יותר לעומת העלייה השנתית עליה דיווחה הלמ"ס בחודש שעבר - של 2%.

 

מדד מחירי הדירות הוא מדד ארצי הכולל דירות חדשות ויד שנייה, ושאינו חלק ממדד המחירים לצרכן. כאמור זוהי ירידה רביעית ברציפות, לאחר שבחודשים ספטמבר-אוקטובר נרשמה ירידה של 0.3%, באוקטובר-נובמבר של 0.1%, בנובמבר-דצמבר של 0.7%, וכעת בדצמבר-ינואר - של 1%. שלושת הנתונים האחרונים הם אירעיים, ועשויים להתעדכן מחדש על סמך עסקאות נוספות שדווחו.

 

החודש נרשמו ירידות בכל המחוזות. בירושלים נרשמה הירידה החדה ביותר - בשיעור של 3.1%. כמו כן ירדו מחירי הדירות בצפון בשיעור של 1.6%, בחיפה ב-0.4%, במרכז ב-0.3%, בתל אביב ב-0.8% ובדרום ב-0.3%.

 

מהנתונים עולה עוד כי מחירי הדירות החדשות ירד ב-2.1% בדצמבר-ינואר, בהשוואה לנובמבר-דצמבר. נתון הדירות החדשות אמנם רשם ירידה חדה יותר מהנתון הכללי, אולם הוא מושפע הרבה יותר מהדירות הנמכרות בהנחה במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן".

 

לפי הלמ"ס, שיעור העסקאות המוזלות "בתמיכה ממשלתית" שנכלל במדד הדירות החדשות עמד בתקופה זו על 19.8%. בחודש הקודם היוו העסקאות המוזלות אפילו נתח גדול יותר מכלל הדירות החדשות - 25.1%. עם זאת, נתוני העסקאות בתמיכה ממשלתית עדיין אינם סופיים. 

 

בעקבות הנתונים, שר האוצר, משה כחלון צייץ הערב בחשבון הטוויטר שלו: "‏חודש רביעי ברציפות של ירידה במחירי הדירות - שיא של 12 שנים. המשימה טרם הושלמה, ממשיכים בכל הכח".

 

ציוץ של שר האוצר משה כחלון בעקבות נתוני למ
הציוץ של משה כחלון

 

 

"תוכנית מחיר למשתכן משבשת את הנתונים"

השמאי אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, לא התרשם מהנתונים. "ארעיות הנתונים ועיוותי מחיר למשתכן הופכים את מדדי הלמ"ס ללא רלוונטיים", אמר ל-ynet.
 
"בחודש ינואר נמכרו לפי הלמ״ס 1,780 דירות חדשות, שמתוכן 356 דירות היו במחיר למשתכן (כ-20%). אם הדירות הללו נמכרו במחירים הנמוכים בכ-20% ממחיר השוק, הרי שמרבית הדירות החדשות שנמכרו בינואר לציבור הרחב, נמכרו במחירים גבוהים יותר, שאחרת אין דרך להסביר 'ירידה' זמנית במדד מחירי דירות חדשות של 2.1% בלבד.
 

גם נתוני הירידה במכירת דירות חדשות שהתפרסמו מוקדם יותר היום אינם מרשימים לדבריו. "גם כאן, תוכנית מחיר למשתכן, על עשרות אלפי זוכיה שלא מוזמנים עדיין לבחור את דירתם ולחתום על עסקה שתדווח, משבשים את נתוני הביקוש ומורידים אותם. רצון הציבור לרכוש דירות לא רק שלא פחת בחודשים האחרונים אלא אף עלה. הקיפאון בשוק הנדל"ן נמשך". 

   (צילום: מחיר למשתכן) (צילום: מחיר למשתכן)
(צילום: מחיר למשתכן)
 

מנתונים שפרסם האוצר מוקדם יותר השבוע עולה כי הקיפאון בשוק הנדל"ן נמשך בחודש ינואר. סך הדירות החדשות שנרכשו במחירי שוק (ללא מחיר למשתכן) עמד על 1,900. נתון זה דומה לנתוני חודש דצמבר, אך מהווה ירידה של 15% לעומת ינואר אשתקד. 

בסך הכל נרכשו בחודש זה 9,000 דירות, מהן כ-500 במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. בניכוי מכירות מחיר למשתכן מדובר בירידה של 10% בעסקאות לעומת השנה שעברה, אך בהשוואה לדצמבר מדובר בעלייה של 10%. בסקירה צוין כי העלייה מתרכזת בעיקר בפלח השוק של דירות יד שנייה, על רקע האצה במכירות המשקיעים.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
שר האוצר משה כחלון. "המשימה טרם הושלמה"
צילום: יאיר שגיא
מומלצים