שתף קטע נבחר

מטען התפוצץ בגבול עזה, צה"ל השמיד עמדת חמאס

תקרית מטענים חמישית בגבול הרצועה תוך שלושה חודשים: מטען חבלה התפוצץ ליד הגדר, יומיים לאחר המקרה הקודם באותו מרחב. כוחות צה"ל לא היו באזור, ואיש לא נפגע. בתגובה השמידו טנקים של צה"ל עמדת תצפית של חמאס

שוב פיצוץ בגבול עזה: קול נפץ עז נשמע היום (שבת) מעט לאחר השעה 16:00 בחלקו הצפוני של גבול רצועת עזה, באותו המרחב שבו התפוצצו שלשום בבוקר שני מטעני חבלה. מקורות פלסטיניים דיווחו כי זמן קצר לאחר מכן ירה צה"ל כמה פגזי טנק לעבר יעד מזרחית לסג'עייה. מדובר בתקרית השנייה תוך שבוע והחמישית בשלושת החודשים האחרונים.

 

מצה"ל נמסר כי "מטען חבלה התפוצץ ליד גדר המערכת בצפון רצועת עזה. לא היו כוחות באזור האירוע בזמן הפיצוץ. אין נזק ואין נפגעים לכוחותינו". עוד הוסיפו, כי בתגובה השמיד צה"ל באמצעות ירי טנק עמדת תצפית השייכת לחמאס.

 

ביום חמישי האחרון התפוצצו כמה מטענים על גדר המערכת בצפון רצועת עזה כשהם כוונו לכוחות הביטחון. לא היו נפגעים בקרב הכוחות. בתגובה, ביצע צה"ל ירי מהאוויר ומטנק לעבר מטרות טרור של חמאס בעזה מזרחית לג'בליה. לפי מקורות פלסטינים, עוד שתי עמדות תצפית ומוצב בצפון הרצועה הותקפו ולא נמסר על נפגעים בקרב הפלסטינים.

 

לפי הידוע, בין שלושה לארבעה מטענים הופעלו בזירה בזמן שכוח צה"ל סייר באזור - אך היה במרחק רב יחסית מנקודת הפיצוץ. לא נגרם נזק לרכבים הצבאיים שפיטרלו במרחב ולא היו נפגעים.

 

התקרית התרחשה סמוך לנקודה שבה מפגינים מאות פלסטינים על גדר המערכת מדי סוף שבוע, בין שכונת סג'עיה העזתית לקיבוץ נחל עוז. האזור הסמוך לגבול נסגר לצורך טיפול במטענים. בצה"ל בודקים האם גם הפעם הונחו המטענים בחסות הפרות הסדר.

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר על התקרית ביום חמישי, כי "הפרובוקציות של חמאס וארגוני הטרור האחרים עלולות להביא להסלמה. פיצוץ המטענים עלול היה לפגוע במתקן לטיהור שפכים שמשרת 300 אלף עזתים.

 

"אנחנו מציעים לארגוני הטרור לא לבחון אותנו שוב, שכן כל הסלמה והשלכותיה יהיו על כתפיכם ומבהירים שפעולות טרור בקרב תשתיות אזרחיות מסכנת את העזתים, אבל נראה שלחמאס לא אכפת ואין בכך כל חדש".

 

כוחות צה"ל בגבול הרצועה. ארכיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כוחות צה"ל בגבול הרצועה. ארכיון(צילום: AFP)

 

גם בדצמבר: מטען הונח בגבול עזה ופוצץ ע"י קרני לייזר

שעות ספורות לאחר פיצוץ המטענים ביום חמישי, נחשף ב-ynet אירוע דומה נוסף שהתרחש באחרונה ועלול היה לגרום לתוצאה קטלנית: ב-20 בדצמבר זיהה צה"ל הנחת מטען רב-עוצמה, שבוצעה בחסות הפגנות הפלסטינים ליד הגדר, ונטרל אותו ללא נפגעים באמצעות טכנולוגיית לייזר שהביאה לפיצוץ שלו ממרחק.

 

מפרטי תחקיר התקרית בדצמבר עלה כי ערנות של תצפיתניות מאוגדת עזה הביאה לסיכול מוצלח של ניסיון הפיגוע. בזמן הפגנה הן זיהו בקרבת מקום שני פלסטינים בלבוש אזרחי שניצלו את ההתרחשות והתקרבו על עגלה רתומה לסוס לנקודה אחרת בלגדר המערכת.

 

בשלב מסוים, הבחינה תצפיתנית שאחד מהם הניח דבר מה על רצועת התלתלית (גדר המתכת המסולסלת) שצה"ל הוסיף למכשול בין ישראל לרצועה. המשמעות, המטען הונח כ-30-20 מטר מהגדר שלצידה נעים כוחות הביטחון השוטף של צה"ל.

 

בעקבות הדיווח של התצפיתניות בחמ"ל, בוּדדה הזירה על ידי כוחות של החטיבה הצפונית של אוגדת עזה, ומטען החבלה שהונח נוטרל מרחוק באמצעות מערכת "אש קרה": קרני לייזר שכוונו ממרחק של כ-100 מטרים, חיממו את המטען וגרמו לפיצוץ.

 

עוצמת והדף הפיצוץ העידו שמדובר במטען בגודל חריג, ובסריקה של הזירה לאחר מכן זוהו מאות כדוריות רסס שפגעו בגדר המערכת והגיעו לצידה ישראלי. בצה"ל מעריכים שפיצוץ המטען נגד לוחמים עלול היה להוביל לפגיעות רבות. עדיין לא ידוע מי עמד מאחורי הנחת המטען.

 

 
 

בחודש שעבר: ארבעה חיילים נפצעו, בהם שניים קשה, מפיצוץ מטען באזור הגדר

לפני חודש נפצעו שני חיילים באורח קשה ומצבם של שניים נוספים הוגדר בינוני מפיצוץ מטען על סיור של כוח צה"ל באזור גדר הגבול בדרום רצועת עזה, מול עין השלושה, כשהגיעו לבדוק דגל חשוד על הגדר. כוחות הצלה רבים הוזעקו למקום האירוע והפצועים הוטסו במסוק צבאי לבית החולים סורוקה בבאר שבע. בתגובה, חיל האוויר תקף כמה יעדים ברחבי הרצועה - בהם מוצבי חמאס.

 

המטען, שחובר לדגל פלסטיני, הוצב ליד הגדר בחסות ההפגנות שנערכו במקום. לוחמי גולני וההנדסה הקרבית עסקו בבדיקת כמה נקודות חשודות בשטח ישראל - ואז אירע הפיצוץ.

 

פינוי הפצועים, בחודש שעבר (צילום: חיים הורנשטיין) (צילום: חיים הורנשטיין)
פינוי הפצועים, בחודש שעבר(צילום: חיים הורנשטיין)

מהתחקיר הראשוני עלה כי גששים סרקו ובדקו את מרחב הנקודה. לאחר מכן ניגשו לוחמי ההנדסה הקרבית לטפל בדגל, תחת אבטחת לוחמי גולני, ואז אירע הפיצוץ. בקרב הפצועים היו שני קצינים: קצין הנדסה קרבית שנפצע קשה ומפקד פלוגה מגדוד 13 של חטיבת גולני שנפצע קל. בשבועות האחרונים זיהו בצה"ל הסלמה בהפגנות הגדר שמארגן חמאס, שכללו גם שימוש בנשק חם כמו רימוני רסס. בצה"ל הגדירו את ההפגנות אלה כ"מניפולציות שאינן מקובלות".

 

הפצוע הקשה ביותר הוא מפקד צוות לסילוק פצצות מיחידת ההנדסה המיוחדת יהל"ם. לצידו נפצע קשה לוחם ביחידה. מפקד פלוגה מגדוד 13 של גולני נפצע באורח בינוני ולוחם מצוות החפ"ק שלו נפצע אף הוא באורח בינוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב זיתון
ירי קודם של צה"ל בגבול הרצועה
צילום: יואב זיתון
מומלצים