שתף קטע נבחר

שיעור בגזענות: הרב הראשי השווה בין "כושי" לקוף

בשיעורו השבועי על ברכת האילנות ביקש הרב הראשי להביא דוגמה מברכת "משנה הבריות", תוך שהוא מסביר על איזה "כושי", כלשונו, צריך לברך: "שאבא שלו ואמא שלו לבנים... יצא להם בן קוף". לשכת הרב בתגובה: "הדברים - ציטוט מהתלמוד הבבלי"

 

 

הרב הראשי בהתבטאות גזענית: בשיעורו השבועי השווה הראשון לציון, יצחק יוסף, בין "כושי", כלשונו - לבין קוף, ואמר בין היתר: "לא כל כושי מברכים... צריך שיהיה כושי שאבא שלו ואמא שלו לבנים... אם אתה יודע, יצא להם בן קוף, יצא להם בן ככה". 

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

 

בשיעור שנשא במוצאי השבת שעברה על פרשות "ויקהל-פקודי", דיבר הרב יוסף על ברכת האילנות שנוהגים לברך בחודש ניסן שהחל בשבת האחרונה. הדיון ההלכתי נסוב סביב השאלה האם מברכים על אילן אחד או שצריך שניים לפחות, ובהקשר הזה הביא הראשון לציון דוגמאות מסוגי ברכות נוספים, למשל ברכת "משנה הבריות" שאותה מברכים כאשר רואים אנשים או בעלי חיים חריגים במראם.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"הרואה בריות משונות, מברך 'משנה הבריות'", אמר הרב. "רואה כושי, מברך עליו 'משנה הבריות'. איזה כושי? שאבא ואימא שלו לבנים והוא יצא כושי". הרב מדגיש כי "לא (על) כל כושי מברכים".

 

הרב הסביר את הסוגיה ההלכתית: "אתה הולך ברחוב באמריקה, כל חמש דקות תראה כושי, תברך עליו 'משנה הבריות'? אלא צריך שיהיה כושי שאבא שלו ואימא שלו לבנים", והוסיף: "אם אתה יודע, יצא להם בן קוף, יצא להם בן ככה - אז תברך עליו 'משנה הבריות'. אז מה תגיד, צריך שיהיה שני כושים? לא, אלא זו דוגמה שהגמרא נתנה, אז (כך) גם כאן באילנות".

 

תגובה: "הרב ציטט מהתלמוד הבבלי"

הרב יוסף כבר קומם עליו בעבר גורמים רבים, בעקבות שיעורים שנשא, ובהם ארגוני הנשים, צה"ל, הציונות הדתית ועוד. את בתי המשפט הגדיר כגרועים יותר מ"ערכאות של גויים... למה מתעסקים בעניינים של הלכה?" וביקר את מדיניות הפתיחה באש של צה"ל: "לא לפחד מכל מיני... שיעשו עליו אחר כך בג"צ או יבוא איזה רמטכ"ל".

 

הרב יצחק יוסף ()
הרב יצחק יוסף

 

את הממשלה הקודמת הוא כינה "ממשלת זדון", ועל כיתות מעורבות אמר: "זה נגד ההלכה, נגד התורה. איך אפשר לחנך ילדים קטנים בני תשע בבית ספר מעורב".

 

מלשכתו של הרב יוסף נמסר בתגובה: "דברי הרב הם ציטוט מתלמוד בבלי במסכת ברכות, שם נאמר: ׳אמר רבי יהושע בן לוי הרואה את הבהקנים אומר ברוך משנה הבריות. מיתיבי (מקשים) ראה את הכושי.... אומר ברוך משנה את הבריות... תנו רבנן (שנו חכמים), הרואה פיל קוף וקפוף אומר ברוך משנה את הבריות׳".

 

"לא נקבל גזענות כזו"

ח"כ פנינה תמנו שטה (יש עתיד) הגיבה להתבטאות בזעם: "אמירותיו של הרב יוסף מבזות את עולם ההלכה היהודי", אמרה. "מצער לראות איך בנו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל שלחם למען יהדות אתיופיה, משווה בין בני אדם כהי עור, 'כושים' כפי שבחר להתבטא - לחיות, לקופים! ואני שואלת את עצמי האם התבלבלה עליו דעתו?"

 

תמנו שטה הוסיפה כי "לא נקבל גזענות קשה כגון זו מאף אדם, ובטח לא ממי שאמור לייצג את עולם התורה ומקבל תשלום מכספי ציבור. אנחנו עדים לתופעות חמורות כגון זו: פעם זה מוהל שהפך תינוקות יוצאי אתיופיה ואחרים לשפני ניסיונות, ופעם זה רב ראשי אחר שמדרג בני אדם לפי צבע עורם. זה לא חופש ביטוי, זה חופש הסתה לגזענות".

 

מנכ"לית עמותת פידל לחינוך ושילוב קהילת יוצאי אתיופיה בישראל, מיכל אברה סמואל, מסרה בתגובה כי "הרב יוסף הוא רב ראשי גדול ומכובד במדינת ישראל, ובבואו לתת דוגמאות להמחשת דבריו ראוי שיזכור כי הם מהדהדים מעבר לחדר הלימוד, ויימנע מביטויים פוגעניים עבור קהילה שלמה, שהיא חלק בלתי נפרד מעם ישראל".

 

לדבריה, "ילדים בני הקהילה האתיופית מתחנכים גם בבתי ספר דתיים שבהם הצוות החינוכי נושא עיניים לרב יוסף, והמילים הקשות הללו מסכלות את מאמצינו הרבים ללמדם כי הם חשובים, נחשבים ושווים".

 

בעמותת "טבקה - צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה" דורשים מהרב הראשי לפרסם הודעה התנצלות "על השימוש במילים הפוגעניות שהוכרו כלשון הרע על ידי בתי המשפט במדינת ישראל", כלשונם. במכתב שהוציאו לרבנות הראשית ולשר לשירותי דת, הביאה מנכ"ל העמותה, פנטהון אספה-דויט, דוגמאות לחקיקה אנטי-גזענית האוסרת על השימוש במילה "כושי".

 

"עמותת 'טבקה' מגנה בתוקף ובחריפות התבטאויות כגון אלו, הבאות באיצטלה של פרסום 'כשר' שהופיע במקורות, ועלול לתת לגיטימציה מסוכנת לציבור הרחב לעשות שימוש במילים חמורות אלו", כתבו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים