שתף קטע נבחר

הדתיות יוצאות מהכלים: "אמירות פרימיטיביות של הרב הראשי"

אחרי ששלח אותן לכבס ולבשל, הנשים הדתיות חוזרות בתשובה: "כיצד הרב הראשי של ישראל מתנגד לשרת את המדינה?" שואלת בוגרת אולפנה, המתכוננת לגיוס לצה"ל. הרב אוהד טהרלב ממדרשת לינדנבאום: "אמירות הרב יצחק יוסף נובעות מהשקפת עולם הסבורה שלנשים אין מקום במרחב הציבורי"

 

הרב הראשי קבע כי התפקיד הבכיר ביותר של נשים במלחמה הוא בישול אוכל לחיילים וכיבוס המדים - והמתגייסות הדתיות ורבניהן לא נשארים חייבים. בשיחה עם ynet הם טוענים כי דברי הרב יצחק יוסף בשיעורו השבועי (במוצאי השבת) הם פרמיטיביים, הן מבחינה הלכתית והן ביחס למציאות המודרנית, וקוראים לנשים לצאת ולממש את עצמן - ולא רק במטבח.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

יערה צרויה (18) מגבעת שמואל, בוגרת אולפנה, לומדת כעת בתוכנית הקדם צבאית "הדס" במדרשת לינדנבאום בירושלים, לקראת גיוס באוגוסט 2017. האכזבה הראשונה שלה הייתה נוכח האיסור הגורף שהטיל הרב יוסף על שירות צבאי או לאומי לנשים. "כיצד הרב הראשי של ישראל מתנגד לשרת את המדינה?" תהתה. "זה אבסורדי לדעתי".

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

ואולם הדבר שצרם לה במיוחד הוא הייעוד שאליו הוא מכוון את הבנות. "בתור בחורה דתייה, כואב לשמוע מהרב הראשי של מדינתי אמירות פרימטיביות כאלו", אמרה. "ברוך ה' זכינו לחיות בתקופה של מהפכה וחתירה לשוויון בין גברים לנשים. כיום נשים הן משכילות ומובילות בהמון תחומים. המטבח והכביסות הוא מקומם של הגברים בדיוק כמו של הנשים".

 

לדבריה, גם בציבור החרדי יש בשנים האחרונות תופעה מרשימה של נשים פורצות דרך, ובבתים רבים הן המפרנסות העיקריות – מה שמעצים עוד יותר את הביקורת על הרב יוסף. "נדמה שהוא שכח אפילו מה שקורה בציבור שלו".

 

"דברי הרב רק מחזקים אותי בדרכי"

צרויה וחברותיה שיתגייסו בחודשים הקרובים, מיועדות לשירות ביחידות שונות ומגוונות, בין היתר בחֵילות החינוך, המודיעין והאוויר. היא עצמה שובצה לקורס הו"ד, שבוגריו עוסקים בגיור, בהשלמת 12 שנות לימוד לחיילים, בפיקוד על טירונים בחוות השומר או מחווה אלון, בליווי חיילים מאוכלוסיות מיוחדות או בלימוד עברית.

 

"דברי הרב רק מחזקים אותי בדרך שבחרתי", היא מפתיעה. "כעת אני רוצה להוכיח שאני מסוגלת לממש את עצמי בכל תחום או מסגרת שאראה לנכון עבורי. התורה וההלכה לא מגבילות אותי – להפך! העובדה שאני דתייה מעצימה את משמעות השירות שלי".

 

בעקבות דברי הרב יוסף קוראת צרויה לכל הנשים, ובפרט לבנות דתיות שעומדות לפני שירות לאומי או צבאי: "צאו לממש את הכוחות שבכן, מקומכן מזמן כבר לא במטבח".

 

הרב אוהד טהרלב, ראש התוכניות הישראליות במדרשת לינדנבאום מבית "אור תורה סטון", שם לומדת צרויה - ואחד הגורמים המזוהים עם התופעה הגוברת של גיוס בנות דתיות, טען כי ברמה העקרונית יש דווקא הסכמה בינו לבין הרב יוסף, שכן שניהם תופסים את תפקיד הנשים כתומכות לחימה.

 

אז במה הם חלוקים? טהרלב סבור ש"אם בעבר משמעות הדבר הייתה שהן שימשו כמבשלות וכובסות, היום, בראי הזמן והתקופה, משמעות תפקידן השתנתה, והן נדרשות בתפקידים בחיילות המודיעין, החינוך והאוויר".

 

 

הרב טהרלב הביע תמיהה על חבריו, רבני הציונות הדתית, המיישרים קו עם העמדה המחמירה של הרבנות הראשית השוללת גיוס נשים לצבא, אף שלחלק השני של פסיקתה, האוסר גם שירות לאומי, הם כלל לא מסכימים.

 

"בסופו של יום, אמירות אלו נובעות מעמדות והשקפת עולם הסבורה שלנשים אין מקום להשתלב במרחב הציבורי, ואין אלא להצטער על כך", סיכם. "אולם לא ניתן לכך להרפות את ידינו מלהמשיך לפעול למען המטרה החשובה של שילוב של נשים דתיות במרחב הציבורי בכלל, ובשירות הלאומי והצבאי בפרט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים