שתף קטע נבחר

הרב הראשי נגד מערכת המשפט: אסור להתדיין שם. זו עבירה דתית

בתי המשפט - גרועים מ"ערכאות של גויים", פנייה אליהם - "בעיטה בדברי אלוקים חיים" ועל אהרן ברק - "היה כלא היה". הראשון לציון יצחק יוסף יצא בדברים חריפים בעקבות התבטאויותיו של נשיא העליון לשעבר נגד הצעת החוק המבקשת להתיר לבתי הדין הרבניים, שבנשיאות הרב יוסף, לתפקד גם כבוררים

 

 

הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, תוקף את נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט בדימוס אהרן ברק, וטוען כי יש להיאבק בו וברעיונותיו כפי שהיהדות השמרנית נאבקה בתנועת ההשכלה במאות ה-18 וה-19. בנאום בפני דיינים בכינוס בתי הדין הרבניים טען הרב יוסף כי יש להתייחס אל ברק בביטול "כחרס הנשבר", ואל ההתדיינות בפני בתי המשפט האזרחיים - כעבירה דתית חמורה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

קצפו של הראשון לציון יצא על דברים שאמר נשיא העליון לשעבר בראיון למוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות, בסוף השבוע, שם התבטא נגד הצעת החוק המבקשת להתיר לבתי הדין הרבניים הממלכתיים, שבנשיאות הרב יוסף, לתפקד גם כבוררים, ולדון בסכסוכים ממוניים על פי דין התורה בהסכמת הצדדים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 • חרדיות בפנים גלויות: "שנים התרגלנו להיעלם"

   

  "ברק ממשיך את המלחמה שלו", טען הרב יוסף בפני הדיינים. "זה דברים מאוד מוזרים: שני יהודים יראי שמים רוצים לדון בפני הדיינים. זו כפייה אנטי-דתית! אתה כופה אותם שלא ידונו בפניהם, שילכו לבית משפט... דנים פה להתיר אשת איש לעלמא (לעולם), נותנים גטים, מתירים ממזרות וכל הדברים האלה. (גם) דיני ממונות - למה שלא ידונו? יש בוררות. למה לכפות אותם שילכו לבית משפט?"

   

  "לבטל את כל דבריו"

  הרב הראשי הוסיף כי הערכאות השיפוטיות החילוניות בישראל גרועות מ"ערכאות של גויים", שההלכה אוסרת להתדיין בפניהן, וציטט רבנים בכירים בעבר שקבעו כי העושה כן הוא "כבועט בתורת אלוקים חיים" והגדירו את המצב בבתי המשפט האזרחיים "מחפיר ומביש". הוא קרא לחבריו בהנהלת בתי הדין ולחברי הכנסת להמשיך לקדם את הצעת החוק השנויה במחלוקת.

   

  מלחמה. הרב הראשי יצחק יוסף נגד אהרן ברק (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
  מלחמה. הרב הראשי יצחק יוסף נגד אהרן ברק(צילום: אלכס קולומויסקי)

   

  "זה המשך המאבקים שהיו עוד בהשכלה לפני 200 שנה", סיכם הרב הראשי. "אנחנו לא צריכים להתחשב בכל מה שמדבר זה אהרון ברק, לא להתחשב בו, היה כלא היה. אני מוחה על הדברים ואנחנו מבטלים את הדברים שלו וכל הדיינים מסתמא (מן הסתם) מצטרפים איתי לבטל ביטול כחרס הנשבר את כל דבריו של אהרן ברק".

   

  בראיון לידיעות אחרונות אמר השופט בדימוס ברק על ההצעה כי "בית המשפט העליון פסק נגדה וקבע שבוררות כזאת היא בניגוד לחוק הקיים", והוסיף כי "גם אם יתקנו את החוק, זה יהיה לא טוב". לדבריו, "לא עולה על הדעת להפוך שופטים מחוזיים, שופטי שלום או שופטים של בית המשפט העליון לבוררים, אז למה שלשופטי בית הדין הרבני כן יאפשרו את זה?"

   

  ברק הטעים עוד: "כשישנם שני ברי פלוגתא דתיים, מי שחלש יותר לא תהיה לו ברירה אלא ללכת לשם, משום שאם לא, יוציאו עליו 'פתשגן' (יטילו עליו חרם – ק"נ)... גם ככה המעמד של האישה החרדית קשה ביותר... צריך להגן עליה כמיעוט... מתפתח כאן משפט ישראלי אזרחי-דתי מקביל למשפט האזרחי. זה יכניס קרע לחברה, קרע מיותר, קרע מסוכן שאינו נחוץ".
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מלחמה. הרב יוסף נגד אהרן ברק
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים