שתף קטע נבחר

תמר זנדברג נבחרה ברוב סוחף להנהיג את מרצ: "ממחר נוביל מהפכה"

חברת הכנסת תמר זנדברג נבחרה לראשות מרצ ברוב סוחף של 71.12 אחוזים מהקולות. לאחר ניצחונה הבטיחה: "נפרוץ קדימה למרכז הבמה הפוליטית, אנחנו נוביל את גוש השמאל". אבי בוסקילה קיבל 28.4 אחוזים מהקולות

 

 

ח"כ תמר זנדברג נבחרה אמש (ה') ברוב גדול להנהיג את מרצ, עם 71.12% מהקולות. אבי בוסקילה שהתמודד מול זנדברג השיג 28.48% מהקולות. בסך הכל הצביעו 17,031 חברי מפלגה, שמהווים 54 אחוז. התוצאות הוכרזו בגני התערוכה בתל אביב.

 

לאחר זכייתה אמרה זדנברג: "תודה לכולכם, אני אוהבת את כולכם. זה יום חשוב היום אבל זה לא היום שלי, זה היום של מרצ, זה היום של כולנו. בחודשיים האחרונים קרה פה דבר מדהים, חזרנו להאמין בעצמנו, חזרנו למגרש הפוליטי, חזרנו להיות האלטרנטיבה - מרצ ממחר בבוקר תוביל מהפכה".

תמר זנדברג (צילום: מוטי קמחי)
"ממחר נוביל מהפכה". תמר זנדברג לאחר ניצחונה(צילום: מוטי קמחי)

תמר זנדברג (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

היא הוסיפה כי פגשה לפני נאומה את אבי בוסקילה. "החמאתי לו על קמפיין מכובד והוגן שהוא ניהל. ביחד אני חושבת שתרמנו הרבה לשם הטוב של מרצ, ואני רואה את אבי ואת התומכים שלו חלק בלתי נפרד ממהתחדשות של מרצ. ממחר ביחד אנחנו נסתער על הציבור הישראלי, מהלילה כולנו מחנה אחד.

 

"אני רוצה להודות במיוחד לתומכים של אבי, שהצטרפו למרצ בזכות הקמפיין שלו, ואני רוצה להבטיח לכל אחת ואחד מהם, מכם, מאיתנו, שמרצ תהיה הבית של כולנו וביחד נהפוך אותה למפלגה שאנחנו חולמים עליה".

 

זנדברג הודתה בפתח דבריה ליו"ר המפלגה היוצאת זהבה גלאון. "אני רוצה קודם כל להודות ולברך ולהצדיע לה, מגיע לה. היא הובילה את המפלגה בתקופה קשה ומאתגרת, גם למרצ וגם לשמאל. בתקופה של סיאוב כללי מסביב, זהבה הייתה מודל של מנהיגות ואומץ ציבורי, ואני מרגישה זכות גדולה והתרגשות גדולה לעמוד במקום שהיא עמדה בו".

תמר זנדברג (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

תמר זנדברג (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

בהמשך אמרה: "מרצ עומדת לפרוץ קדימה למרכז הבמה הפוליטית. אנחנו נוביל כוח שמאלי חזק, בכל במה, בכנסת, בכיכרות, ברחוב, ברשתות החברתיות, בכל מקום, נהיה חלק מהמהפך שישראל כל כך משוועת לו. נשבור את התבניות של הפוליטיקה הישראלית שדחקה אותנו לאיזו פינה והסבירה לנו שהציבור לא איתנו ושאיבדנו אותו - לא. אנחנו נהיה פה לציבור עצום שלא ויתר על הדמוקרטיה הישראלית, על צדק ועל שוויון, כל מי שמבין שהכיבוש הוא איום קיומי על מדינת ישראל, לכל הישראלים האלה אני אומרת: אל תאמינו שאתם מיעוט. אתם לא. אנחנו הרוב בחברה הישראלית. אל תתחבאו ואל תתשתקו ואל תוותרו על הערכים שלכם, בואו אלינו למרצ ויחד נכתיב סדר יום במדינה".

 

היא הוסיפה כי "ראש הממשלה הפך את ארגוני זכויות האדם לשק חבטות, הוא רודף אחריהם ממש כמו פוטין", ופנתה לערביי ישראל: "הממשלה מנדה אותכם, בואו אלינו באוטובוסים כי אנחנו מאמינים בתחבורה ציבורית".

בחירות לראשות מפלגת מר
"פורצים למרכז הבמה הפוליטית". פעילי מרצ בגני התערוכה(צילום: מוטי קמחי)

תמר זנדברג (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

תמר זנדברג (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

על המחנה הציוני אמרה כי "התאכזבנו לראות שהם שומרי ראש של נתניהו, כבר הרבה זמן שהם לא המצפן של השמאל. אני מזמינה את מצביעי העבודה להצטרף אלינו". היא אף ציינה את שמותיהם של כמה פוליטיקאים ממפלגת העבודה וממפלגת יש עתיד, וקראה להצטרף למרצ: "ביחד נוכיח לנתניהו שאמר באולם ליד שאותו שאי אפשר לנצח בבחירות - אתה מושחת ובבחירות אפשר לנצח אותך. אנחנו נוביל את גוש השמאל".

 

לאחר פרישת זהבה גלאון ואילן גילאון מהמרוץ, נותרו ח"כ זנדברג ובוסקילה כמועמדים המרכזיים בישורת הסופית. ח"כ זנדברג אמרה אתמול בריאיון לאולפן ynet כי היא "מציגה אלטרנטיבה מאוד ברורה שאומרת - אנחנו צריכים להפסיק להתבייש במה שאנחנו". בוסקילה הדגיש בדבריו שהמטרה שלו היא "להחזיר כל מיני בוחרים ובוחרות שלנו שעזבו את המפלגה". הוא ציין עוד כי מרצ "נתפשת מנותקת". במרצ 31,695 בעלי זכות בחירה שמימשו את זכותם ב-130 קלפיות ברחבי הארץ.

תמר זנדברג ואבי בוסקילה בבחירות לראשות מרץ ()
"יש למרצ מנהיגה ראויה". זנדברג ובוסקילה אחרי פרסום התוצאות

אבי בוסקילה אמר לאחר פרסום התוצאות כי "הבאנו הישג מרשים מאוד למרצ, פתחנו את השורות והרחבנו את המפלגה, הגענו לכל מקום בישראל ומיום ראשון אנחנו מאחדים את השורות ומתחילים בעבודה. ברכות לתמי על קמפיין מרשים, יש למרצ מנהיגה ראויה. אני לא מאוכזב וגאה בעבודה שלנו, השגנו כמעט שלושים אחוז בשלושה חודשי קמפיין, ואני שולח הרבה אהבה לאנשים שלי. אתמודד עכשיו בפריימריז לכשהם יתקיימו".

 

יו"ר מרצ היוצאת, זהבה גלאון, בירכה את ח"כ זנדברג על בחירתה ליו"ר מרצ ואיחלה לה הצלחה: "הפוליטיקה הישראלית יכולה להיות שדה קרב אכזרי, והקרבות העיקריים עוד לפנייך. אבל אני בטוחה שתתמודדי בכבוד ובנחישות. ההצלחה שלך היא הצלחה למרצ ולשמאל כולו. הפריימריז הפתוחים הוכיחו את עצמם בענק, ונתנו למרצ את התנופה שהיא זקוקה לה לקראת הבחירות הבאות. ישראל זקוקה למרצ חזקה ובועטת, ואני מאמינה שיש לך את היכולת לעשות מרצ כזאת".

"הקרבות העיקריים הם עוד לפנייך". גלאון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"הקרבות העיקריים הם עוד לפנייך". גלאון(צילום: גיל יוחנן)

גלאון הוסיפה והודתה לפעילי מרצ: "הייתי יו"ר מרצ במשך שש שנים מופלאות, קשות, מטורפות ויפות. ראיתי פעילים שנתנו את עצמם מכל הלב, שעשו שעות נוספות בקרב עבור ישראל טובה וצודקת יותר. זו הייתה זכות גדולה, ואני מודה לכולכם ולכולכן עליה. תמר, עכשיו תורך. תני בראש".

 

ח"כ מיכל רוזין אמרה כי היא "שמחה מאוד שמרצ יוצאת היום לדרך חדשה בהובלת תמר זנדברג. אין לי ספק שמרצ בהובלת תמר, תמשיך להיות המפלגה האידאולוגית והערכית שתמיד הייתה - מפלגה שנושאת בגאווה את המאבקים לחברה הוגנת וצודקת יותר, לסיום הכיבוש והשליטה בשטחים, להפרדת דת ומדינה, לצדק חלוקתי, לניקיון כפיים ושוויון מלא לכל אדם ואישה באשר הם".

 

ח"כ מוסי רז, מזכ"ל מרצ, אמר: "אני שמח ונרגש שמתפקדי מרצ יצאו בהמוניהם להצביע בכל הארץ, מדן ועד אילת, והוכיחו שמרצ מתחזקת כמובילת השמאל הישראלי. מאחל הצלחה ליו"ר הנכנסת, ח"כ תמר זנדברג, במשימתה להכפיל את השמאל הישראלי".

 

עופר שטרית, יו"ר ועדת הבחירות של מרצ, הוסיף כי "מרצ ניהלה יום בחירות למופת, עם אפס תקלות ושמירה מלאה על טוהר הבחירות. אני שמח שפעם נוספת, מרצ מובילה את המערכת הפוליטית עם ערכים מברזל ואזרחות בריאה".

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר לאחר פרסום התוצאות כי הוא "מברך את תמר זנדברג על בחירתה לעמוד בראשות מרצ ומאחל לה להיות שותפה שלנו להחלפת השלטון עבור העם".

 

 

בהתייחסה לישיבה אפשרית של מרצ בממשלה עתידית אמרה ח"כ זנדברג באולפן ynet: "אגיד את זה נורא ברור. אני לא מתכוונת שמרצ תשב בשום סוג של ממשלת ימין. ממשלת ימין עם חרדים, מתנחלים והליכוד, ובנט וליברמן, אנחנו רואים אותם היום. כן נשב בממשלת שמאל-מרכז שמרצ תהיה בכירה בה ומכתיבה את קווי היסוד ועומדת בראש משרדי ממשלה. לא ניתן לאף אחד את התענוג לזרוק אותנו לאופוזיציה ושהממשלה תהיה ממשלת ימין. אנחנו רואים זגזוגים של גבאי ולפיד, הם כמו שבשבת. תפקידנו להמריץ את המפלגות היותר אנמיות ומזגזגות במרכז הגוש".

אבי בוסקילה ()
28.4 אחוז מהקולות. אבי בוסקילה

בוסקילה אמר כי "חלק מהמצביעים שלנו הלכו ללפיד כי ראו בו את הנביא הדמוקרטי החדש וחלקם הלכו לכחלון כי הם ראו את הבשורה החברתית והם הבינו שבשני המקומות האלה הם לא ימצאו את עצמם. אז קודם כל שהאנשים האלה יחזרו הביתה ואחר כך גם נגיע לקהלים חדשים".

 

בנוגע לקווי היסוד שחשובים למרצ ציינה ח"כ זנדברג כי "אנחנו מדברים על שלושה קווים ברורים: סיום הכיבוש וחתירה לשלום ולהסדר מדיני, מדיניות חברתית-כלכלית צודקת עם חלוקת משאבים צודקת והפרדת הדת מהמדינה. אני כופרת לחלוטין ב'פוליטיקת הדגלים'. למרצ יש דגל אחד והדברים האלה קשורים אחד לשני כי אי אפשר ללכת לשלום בר-קיימא כשהחברה נקרעת מפערים חברתיים ולהיפך".

 

 

בוסקילה ציין כי משום שגדל בפריפריה. "אני מכיר את המצוקות מקרוב. המשפחה המורחבת שלי עדיין כולה בפריפריה. דבר שני, כשמדברים במדינת ישראל על פתרון פדיני אז צריך להביא את הנופך הביטחוני ואותו אני יידע להביא. בסופו של עניין באתי לעבוד קשה. לא מדבר על מנדטים והבטחות גדולות, אלא על עבודה קשה. נבנה את מרצ מלמטה למעלה מחדש".

 

יו"ר מרצ היוצאת, זהבה גלאון, הודיעה בחודש שעבר על הסרת מועמדותה מהמרוץ לראשות המפלגה. "משיחות שהיו לי עם מתפקדים בכל רחבי הארץ בשבועות האחרונים הבנתי שהם רוצים הנהגה חדשה", מסרה. אחריה פרסם יו"ר סיעת מרצ בכנסת, ח"כ אילן גילאון, כי גם הוא מסיר את מועמדתו בשל אירוע רפואי שעבר.


פורסם לראשונה 22/03/2018 22:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
תמר זנדברג
צילום: מוטי קמחי
מומלצים