שתף קטע נבחר

הסתננו מעזה וניסו להצית רכב הנדסי צבאי, חשש שפעילי חמאס ישולבו במצעד לגדר

ארבעה פלסטינים מעזה חצו את הגדר באזור כיסופים וניסו להעלות באש את אחד הכלים ההנדסיים המקימים את המכשול החדש נגד המנהרות. הם הצליחו לברוח חזרה לרצועה. מתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, מזהיר: חמאס ינסה לשלב פעילים שלו במצעד המחאה שהוא יוזם

 

איזור החדירה מדרום רצועת עזה (צילום: בראל אפרים)
כלים הנדסיים של צה"ל באזור שאליו הסתננו פלסטינים מעזה(צילום: בראל אפרים)

ארבעה פלסטינים הסתננו הערב (שבת) לישראל מרצועת עזה באזור קיבוץ כיסופים וניסו להצית כלים הנדסיים שמבצעים את עבודות בניית המכשול נגד המנהרות. כוח צה"ל התקרב אליהם והארבעה נמלטו חזרה לרצועה. לא היו נפגעים באירוע ולא נגרם נזק לכלים ההנדסיים. 

איזור החדירה מדרום רצועת עזה (צילום: בראל אפרים)
כלים הנדסיים של צה"ל באזור שאליו הסתננו פלסטינים מעזה(צילום: בראל אפרים)

מתחקיר ראשוני עולה כי ארבעת הפלסטינים שחצו את הגדר שבאזור כיסופים, הגיעו למתחם הנדסי שמכיל תלוליות אדמה, סמוך לגבול. במתחם חנו כלים גדולים של צה"ל להקמת המכשול החדש נגד מנהרות. הם ניסו להעלות באש את הכלים עם מכלי בנזין שהביאו עמם. בצה"ל אומרים כי לא נגרם נזק לכלים ההנדסיים. הארבעה נמלטו חזרה לשטח הרצועה אחרי שזיהו את כוח צה"ל מתקרב לנקודה זמן קצר לאחר מכן. ככל הנראה, מדובר בניסיון סמלי וחובבני של ארבעת הפלסטינים אך יוצא דופן בתעוזתו ובאופיו ביחס לחציות אחרות של פלסטינים את גדר הגבול. פעולה זו וקבלת משמעות לנוכח העיתויו שלה ימים ספורים לפני מצעד המחאה הגדול לעבר הגבול שיוזם חמאס.

 

אוגדת עזה תתוגבר כחלק מההיערכות לצעדות ההמוניות שחמאס יוזם לעבר הגבול בחודש הקרוב. ההיערכות תכלול גם עיבוי המכשול ההנדסי בפירמידות של תלתליות ושימוש באמצעים מתקדמים נגד מפרי סדר

 

מתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, הזהיר כי "חמאס מנצל וינצל את ההפגנות מול הגדר כדי לשלב בתוכן פעילי חמאס, שייטמעו בביגוד אזרחי, מהלך שקוף וברור". בפוסט שפורסם באלמונסק, עמוד הפייסבוק של מתפ"ש בערבית, נכתב: "ברור שחמאס נכשל בניהול הרצועה. ידוע שחמאס מתעדף את צרכיו על פני האוכלוסייה. חמאס מעודד את יציאת האוכלוסיה להפגנות ולהפרות סדר על הגדר לעבר הצד הישראלי. חמאס מנצל וינצל את ההפגנות כדי לשלב בתוכן פעילי חמאס, גם אם הם ייטמעו בביגוד אזרחי, מהלך שקוף וברור. חמאס משקיע כסף בהפגנות במקום שישקיע זאת בבריאות ותשתיות מים ואיכות הסביבה. לכן, אל תאפשרו לחמאס להשתמש בנשים, ילדים ואוכלוסיה תמימה. נפעל בנחישות וביד קשה נגד כל פגיעה בתשתיות בטחוניות ישראליות ובניסיון כניסה לעבר ישראל".

 

לפני עשרה ימים התפוצצו כמה מטענים על גדר המערכת בצפון רצועת עזה. הם כוונו לכוחות הביטחון. לא היו נפגעים בקרב הכוחות. בתגובה ירה צה"ל מהאוויר ומטנק לעבר מטרות טרור של חמאס בעזה מזרחית לג'בליה. לפי מקורות פלסטינים, עוד שתי עמדות תצפית ומוצב בצפון הרצועה הותקפו ולא נמסר על נפגעים בקרב הפלסטינים.

 

בחודש שעבר אירעה בגדר תקרית הדגל - שבה נפצעו קשה שני חיילים ושניים נוספים נפצעו בינוני מפיצוץ מטען על סיור צה"ל באזור גדר הגבול בדרום רצועת עזה, מול עין השלושה, כשהגיעו לבדוק דגל חשוד על הגדר.

 

חיל האוויר תקף מוצבי חמאס בחלקה המזרחי של העיר עזה ועוד בור שיגור או מחסן אמצעי לחימה לא הרחק ממעבר קרני. טנק ירה לעבר עמדת תצפית בדרום הרצועה.

 

גם ב-20 בדצמבר זיהה צה"ל הנחת מטען רב-עוצמה, שבוצעה בחסות הפגנות הפלסטינים ליד הגדר, ונטרל אותו ללא נפגעים באמצעות טכנולוגיית לייזר שהביאה לפיצוץ שלו ממרחק. 

 

על פי צה"ל, הפגנות הפלסטינים סמוך לגדר הרצועה מדי סוף שבוע נוצלו כמה פעמים להנחת מטענים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
כלי הנדסי של צה"ל בגבול הרצועה
צילום: בראל אפרים
מומלצים