שתף קטע נבחר

הורשעו רוצחיו של ראובן שמרלינג בכפר קאסם

בית המשפט המחוזי בלוד הרשיע את שני הפלסטינים מקבטיה שרצחו בערב סוכות את מעסיקם במחסן פחמים בכפר קאסם. במקביל, הפלסטיני שדקר את סגן מנהל סניף שופרסל דיל ביבנה באוגוסט בשנה שעברה ופצע אותו קשה הורשע בניסיון רצח בנסיבות של טרור

 

 

ראובן שמרלינג ז"ל ()
ראובן שמרלינג ז"ל

שתי הרשעות בעקבות פיגועים שביצעו פלסטינים בשטח ישראל: בית המשפט המחוזי בלוד הרשיע היום (א') את יוסף כמיל ומחמד אבו אלרוב, שהודו בהסדר טיעון ברצח ראובן שמרלינג ז"ל מאלקנה בערב סוכות האחרון בכפר קאסם. במקביל, בית המשפט גם הרשיע את איסמעיל אבו עראם, המחבל שדקר באוגוסט בשנה שעברה את ניב נחמיה בשופרסל דיל ביבנה, בניסיון רצח בנסיבות של מעשה טרור.

 

לפי כתב האישום המתוקן שהוגש נגד רוצחיו של שמרלינג בכפר קאסם, השניים, תושבי העיירה הפלסטינית קבטיה, נכנסו בספטמבר 2017 לעבוד בישראל בלא אישור כדין.

דצמבר 2017: הריסת ביתו של אחד המחבלים בקבטיה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
דצמבר 2017: הריסת ביתו של אחד המחבלים בקבטיה(צילום: דובר צה"ל)

כמיל תכנן לנצל את שהותו בישראל לשם ביצוע פיגוע דקירה ולהרוג יהודי, והציע לאבו אלרוב לבצע עמו פיגוע, אך בשלב זה הוא סירב. השניים החלו לעבוד במחסן פחמים בכפר קאסם, בניהולו של שמרלינג, ובהמשך קשרו קשר לרצוח את אחד היהודים אשר עבדו במקום, ממניע לאומני.

 

השניים רכשו סכין לחיתוך בשר, אותה החביא כמיל במחסן, מתחת למזרן בחדר בו לנו. בנוסף, וכדי להבטיח את הימלטותם מישראל לאחר ביצוע הרצח, השיגו מספר טלפון של אדם אשר יוכל להסיעם מכפר קאסם אל מקום מגוריהם. בהמשך, כחלק מהחלטתם המשותפת לגרום למותו של יהודי, ועל רקע תחושת כעס כלפי המנוח, החליטו המשיבים לגרום למותו של שמרלינג.

 

בארבעה באוקטובר בשנה שעברה הגיע המנוח אל המחסן, נזף בנאשמים וביקש מכמיל להעמיס מצבר של מלגזה מהמחסן לרכב שלו. עם שובו של כמיל אל החדר סיכמו הנאשמים כי זוהי העת לפעול, ותכננו כי אבו אלרוב יוביל את המנוח אל החדר בטענה כי המקרר מקולקל ויסיח את דעתו, וכמיל ידקור אותו עם הסכין.

 

כמיל התקשר למסיע ותיאם עמו שיבוא לקחת אותם, כדי להבטיח את הימלטותם מיד לאחר ביצוע הרצח. סמוך לאחר מכן, בהתאם לתוכנית, הוביל אבו אלרוב את המנוח אל החדר באמתלת שווא והסיח את דעתו, וכמיל דקר אותו מאחור, בכתף שמאל.

 

המנוח ניסה להתגונן באמצעות כיסא שהיה בחדר, אולם אבו אלרוב דחף אותו והיכה אותו באמצעות מאוורר, בעוד כמיל המשיך לדקור אותו. בהמשך, הביא אבו אלרוב מכוש שהיה סמוך לדלת החדר, והשניים הכו את המנוח, עד אשר התמוטט על הרצפה. לאחר מכן, התקלחו הנאשמים, החליפו בגדיהם, עזבו את המקום ונסעו למקום מגוריהם.

 

כאמור, לפי הסדר הטיעון שנחתם על דעת משפחת המנוח, כתב האישום תוקן באופן מינורי בשתי עובדות שנוגעות למעשים שביצעו הנאשמים לאחר הרצח.  היום, בפני הרכב השופטים בראשות אברהם טל, הודו הנאשמים בביצוע כל העבירות המיוחסות להם בכתב האישום המתוקן והורשעו על ידי בית המשפט.

 

התיק נוהל על ידי עו"ד שרון משעל מפרקליטות מחוז מרכז. גזר הדין יינתן בהמשך.

 

פיגוע הדקירה בשופרסל דיל ביבנה

בית המשפט הרשיע כאמור היום גם את איסמעיל אבו עראם (20) מהעיירה יאטה הסמוכה לחברון בניסיון רצח סגן מנהל סניף שופרסל דיל ביבנה בתחילת אוגוסט בשנה שעברה.

 

לפי כתב האישום, אבו עראם פצע קשה את נחמיה, אז סגן מנהל הסניף. המחבל הודה היום בבית המשפט בעבירה המיוחסת לו ובהמשך ייגזר דינו.

המחבל אבו עראם (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
המחבל אבו עראם(צילום: יריב כץ)

בכתב האישום, שהגישה פרקליטות מחוז מרכז, המחבל אבו עראם קיבל השראה ועידוד לקיים מצוות "ג'יהאד נגד הכיבוש היהודי-ישראלי". כחלק מהתחזקותו הדתית ביצע הנאשם "עומרה" במהלך חודש הרמדאן האחרון ושהה בסעודיה במשך כ-12 ימים. במטרה לקיים הלכה למעשה מצוות ג'יהאד, הנאשם החליט לרצוח יהודי-ישראלי באמצעות פיגוע דקירה בתוך שטחי מדינת ישראל.

 

עוד צוין בכתב האישום כי בשניים באוגוסט יצא המחבל מביתו לשטחי ישראל מבלי שיהיה לו היתר חוקי לכך. הוא החליט לבצע את זממו באדם שמוכר לו כמעסיקו לשעבר באמצעות סכין שאותה ישיג ומכל גז פלפל שאותו הביא עמו. הוא הגיע בתחבורה הציבורית ליבנה, ומשלא עלה בידו לאתר את מעסיקו לשעבר באולם אירועים ביבנה שבו עבד, החליט כי יבצע את הפיגוע כלפי קורבן אחר באמצעות סכין שאותה יגנוב מהמרכול הסמוך.

 

אבו עראם נכנס אל המרכול, הגיע למעבר שבו מוצגות סכינים למכירה, נטל לידיו סכין בעלת להב באורך של 15 סנטימטרים והכניס אותה למכנסיו. בהמשך פנה הנאשם לאתר קורבן, גבר יהודי. במהלך שיטוטיו בין המרכול איתר הנאשם את סגן מנהל הסניף בעודו מסדר מוצרים במעבר. הנאשם הוציא את הסכין מתוך מכנסיו, הסתער על הקורבן, הניף את הסכין ודקר את נחמיה בצווארו, בחזהו, בבטנו ובראשו.

 

כתב האישום מתאר את התגובה ההירואית של קורבן הפיגוע: "בתגובה, וחרף פציעותיו הקשות, נאבק הקורבן בנאשם, תוך שהשליך לעברו כל חפץ שאיתר בסמוך אליו". במהלך המאבק נשברה הסכין ונשמטה מידיו של הנאשם. בשלב זה, הוא הוציא את יכל גז הפלפל וכשהבחין כי הקורבן נס ממנו, ריסס באמצעות הגז את פניו של הקורבן ובהמשך ברח בריצה מן המרכול. כתוצאה ממעשי הנאשם נגרמו לקורבן חבלות קשות והוא אושפז בבית החולים.

 

בעקבות זעקותיו של הקורבן, המהומה שהתרחשה במרכול ובריחתם של הנוכחים תוך זעקות "מחבל", רדפו אחרי הנאשם כמה עוברי אורח במטרה ללכוד אותו ולאחר מרדף קצר הצליחו ללכוד את הנאשם עד שהגיעו כוחות המשטרה למקום. מצבו של נחמיה השתפר מאז והוא מקפיד להגיע לדיונים בעניין המחבל.

ניב נחמיה עם הוריו. השיקום נמשך (צילום: אפרת שררה, ביה"ח קפלן) (צילום: אפרת שררה, ביה
ניב נחמיה עם הוריו. השיקום נמשך(צילום: אפרת שררה, ביה"ח קפלן)

נחמיה, בן 44 ואב לחמישה, נאבק במחבל, הפיל עליו מוצרים מהמדפים ולאחר מכן התמוטט. הוא הובהל לבית החולים קפלן ברחובות במצב קשה מאוד עם דקירות בחזה, בצוואר ובראש. לאחר מכן מצבו השתפר והוא שוחרר לביתו.

 

"אני מרגיש קצת יותר טוב", אמר נחמיה לאחר השחרור מבית החולים. "אני יודע שצפויה לי החלמה לא פשוטה, אבל נעבור את זה לאט לאט. אני מודה לבורא עולם שנתן לי לעבור את הימים האלה והוציא אותי מהמצב הזה, וגם לרופאים שעמלו".

 

נחמיה סיפר עוד: "אני זוכר לא מעט דברים מאותו היום. ראיתי גם את הסרטון שקצת רענן לי את המקרה. התרגשתי כשאנשים חשובים הגיעו לבקר אותי, אבל יותר התרגשתי שאנשים שלא הכרתי הגיעו. המקרה שלי גרם קצת לאיחוד בעם, נתן קצת חוסן נפשי לאנשים. אם זה מה שזה הצליח לעשות – אני שמח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים