שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

הסכם: חלקים מביה"ח תל השומר יפונו, 3,000 דירות ייבנו

בשטחים שיתפנו מתוכננים שני פרויקטים גדולים: שיכון רופאים שיכלול כ-1,700 דירות מהן כ-1,000 דירות להשכרה תוך מתן תעדוף לסגל בית החולים, ותוכנית עם כ-2,000 דירות שתחול גם בשטחי המחנה הצבאי תל השומר. עוד בצנרת התכנון: קול קורא ליזמים לרכישת פרויקטים להשכרה ארוכת טווח ופינוי בינוי ראשון בנתניה

הסכם הסיטורי לפינוי חלקים מבית החולים תל השומר, לטבת תוכניות בנייה למגורים: שר האוצר משה כחלון, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון, מנהל בית החולים שיבא איציק קרייס ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, חתמו הבוקר (ג') על ההסכם לפינוי חלקים מבית החולים תל השומר, שבשטחם יוקמו כ-3,000 יחידות דיור.

 

 

בשטחים שיפונו מתוכננות שתי תוכניות. האחת אושרה בשנת 2005 וכוללת 2,200 יחידות דיור, מהן 1,200 על שטחי בית החולים והיתרה על שטח המחנה הצבאי תל השומר.

 

הדמיה של התוכניות בתל השומר (הדמיה: אדריכל יוסי פרחי) (הדמיה: אדריכל יוסי פרחי)
הדמיה של התוכניות בתל השומר(הדמיה: אדריכל יוסי פרחי)

התוכנית השניה היא תוכנית שיכון הרופאים, שאושרה בראשית 2013 וכוללת 1,680 יחידות דיור, מהן 1,100 להשכרה. במסגרת זו ייהרסו כ-590 דירות ישנות, הנמצאות בשטח בית החולים במבנים מיושנים. הסגל הרפואי של תל השומר יקבל עדיפות באכלוס פרוייקט ההשכרה, בהיקף של 600 דירות ובהנחה של 30% ממחיר השוק.

 

מימוש התוכניות היה מותנה בהסכם עם בית החולים על תנאי פינוי מבני בית החולים הנמצאים כיום בתחומו. לאחר משא ומתן של מספר שנים הגיעו להסכמות על פינוי 240 דונם משטח בית החולים הנכלל בתוכניות אלו. רשות מקרקעי ישראל תממן את עלויות הקמת המבנים החלופיים ושדרוג התשתיות המפונות בהיקף של כ-1.2 מיליארד שקל.

 

 

 

ממשרד האוצר נמסר כי המכרזים הראשונים מכוח ההסכם יפורסמו עוד השנה. עוד נמסר, כי הפרויקט משתלב במסגרת תוכנית השדרוג הקיימת לבית החולים, "התנופה 1". שר האוצר מסר כי "ההסכם יאפשר הקמת אלפי יחידות דיור בלב איזורי הביקוש. המשאבים שיתקבלו כתצאה ממהסכם ישמשו לחיזוק מערכת הרפואה הציבורית בישראל. הקמת עיר הבריאות בשיבא תניח את התשתית לרפואה מתקדמת, חדשנית, מקצועית ופורצת דרך לטובת כלל תושבי מדינת ישראל".

 

פינוי-בינוי ראשון בנתניה

פרויקט הפינוי-בינוי הראשון בנתניה יצא היום (ב') לדרך, בטקס הריסת בניינים שהתקיים ברחוב הרב קוק במרכז העיר. מדובר בפרויקט מגדלי סביון סיטי (לשעבר אנדריוס) שמקימה אפריקה ישראל מגורים בין הרחובות אנדריוס, הרב קוק ובורוכוב.

 

מגדלי סביון סיטי נתניה ()
המבנים שמתפנים

מגדלי סביון סיטי נתניה (צילום: רמי חכם)
תמונות מההריסה(צילום: רמי חכם)

הפרויקט כולל הריסת מתחם מגורים עם 116 דירות, שבמקומו יוקמו 4 מגדלי מגורים עם 388 דירות. בשלב הראשון ייבנו 2 בניינים בני 26 קומות ובשלב ב' יבנו שני בניינים בני 23 ו-24 קומות. החברה החלה לאחרונה בשיווק הדירות בפרויקט.

אורן הוד, מרים פיירברג איכר, אברהם נובוגרוצקי ו-אלי דלל (צילום: רמי חכם)
מימין: מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים אורן הוד, ראש עיריית נתניה מרים פיירברג איכר, יו"ר אפריקה ישראל מגורים אברהם נובוגרוצקי, ומ"מ וסגן ראש העיר אלי דלל(צילום: רמי חכם)

בחברה ציינו כי הפרויקט יוצא לדרך בתום עשור של הכנות וכי מדובר באחד הפרויקטים המשמעותיים בתחום ההתחדשות העירונית בעיר, שמגיע לשלב המימוש והביצוע. ראש העיר מרים פיירברג איכר, אמרה בטקס כי "זהו יום חג עבור כולנו. אנו מאושרים שפרויקט זה יוצא לדרך. ביצענו מספר פרויקטים קטנים של תמ"א, אך לא בסדר גודל כזה".

מגדלי סביון סיטי נתניה ()
הדמיה של מגדלי סביון סיטי נתניה

אורן הוד, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים, ציין כי "ההתחדשות העירונית הנה אחד הנושאים החשובים ביותר על סדר היום התכנוני בישראל. לאחר כעשורף במהלכו הלכה וצברה תאוצה בארץ בעיקר כצעד הכרחי לחיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה, התבססה ההתחדשות העירונית כפתרון חלקי אך יעיל לבעיית ההיצע הזמין של יחידות דיור למגורים, וככלי לחידוש מרכזי הערים המזדקנות.

 

"הסכם גג" ראשון להתחדשות עירונית בר"ג

עיריית רמת גן חתמה על הסכם מסגרת של פיילוט להתחדשות עירונית, במסגרתו היא תפיק היתרי בנייה ל-2,000 יחידות דיור לפחות בעיר בשנתיים הקרובות. בתמורה, המדינה תספק מימון של עשרות מיליוני שקלים, להשלמת מימון לביצוע עבודות פיתוח ותשתיות והקמת מוסדות ציבור. כך מסרו היום (ב') משרד הבינוי והשיכון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בשיתוף משרד האוצר.

 

חיפה מתחדשת: שלושה מיליארד שקל בהסכם גג חדש

 

במסגרת ההסכם התחייבה עיריית רמת גן לקדם פרויקטים של תמ"א 38 הנמצאים בשלבי מימוש מתקדמים ובפרויקטים של פינוי בינוי. עוד נקבע כי העירייה תפרסם בתוך כחצי שנה ממועד החתימה, מסמך מדיניות עירונית לתושבים ויזמים, המפרט את האזורים בעיר המיועדים להתחדשות עירונית, את מתווה ההתחדשות העירונית ואת היקף תוספת הזכויות הצפוי באזורים אלה.

 

תמ"א 38 ברמת גן ()
תמ"א 38 ברמת גן

מדובר בפיילוט שמזכיר את מבנה "הסכמי הגג" שנחתמו מול שורה ארוכה של רשויות ברחבי הארץ. במסגרם המדינה מממנת הקמת תשתיות לרשויות המקומיות, המתחייבות לזרז הוצאת היתרי בנייה לקבלנים.

 

ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית ציינו, כי רמת גן נבחרה לביצוע הפיילוט בתום בחינה שהעלתה כי מדובר באחת הערים בעלות פוטנציאל ההתחדשות העירונית הגבוה ביותר בישראל. יו"ר הרשות, חיים אביטן, ציין כי הפיילוט צפוי להתרחב להסכמי מסגרת נוספים לקידום פרויקטים גדולים של התחדשות עירונית בכל רחבי הארץ. לדבריו, "המדינה מכניסה לראשונה יד לכיס, בכדי להשקיע בהתחדשות העירונית".

 

רמת גן קידמה בשנים האחרונות באופן ניכר תהליכי התחדשות עירונית ואף הקימה מינהלת בנובמבר אשתקד. ראש העירייה, ישראל זינגר, אמר כי "בשנים האחרונות נאלצנו לבחון בקפידה כל בקשה להיתר, מתוך הבנה שבנייה מאסיבית ללא תקציב מספק להסדרת התשתיות ולהקמת מוסדות ציבור, עלולה לפגוע בעיר ובתושביה. סיוע זה של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית תאפשר צמיחה משמעותית בעיר, תוך הסדרת תשתיות ראויה".

 

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, מסר כי להערכתו, נתח ההתחדשות העירונית יתפוס כ-20% מכלל הבנייה החדשה במדינת ישראל בתוך עשור. "אנו מובילים מהפכה של התחדשות עירונית בכל רחבי הארץ", אמר. "השכונות הצפופות והמוזנחות ביותר יהפכו לאזורים האטרקטיביים והמבוקשים ביותר במדינה בשנים הבאות".

 

קול קורא ליזמים לפרויקטים להשכרה לטווח ארוך

החברה הממשלתית דירה להשכיר, פרסמה הבוקר (ב') קול קורא ליזמים לרכישת פרויקטים למגורים, במטרה להפוך אותם לפרויקטים להשכרה לטווח ארוך. בחברה מתכוונים לרכוש פרויקטים בהיקף כולל של כ-700 יחידות דיור בחודשים הקרובים ולשווקם להשכרה ארוכת טווח בסיום תהליך הבנייה. יחידות הדיור בפרויקטים יושכרו במחיר קבוע לתקופה של 15 שנים.

 

מדובר בתוכנית "השכר ומהר", במסגרתה רוכשת חברת דירה להשכיר מיזמים פרטיים, קבלנים ובעלי קרקעות, פרויקט מגורים בשלמותו, והופכת אותו לפרויקט להשכרה לטווח ארוך. על הפרויקטים להיות בשלבי הבנייה או סמוך לשלב הבנייה בעת ההצעה, ובסדר גודל של 200-50 דירות בכל פרויקט. הפרויקטים יתוכננו, ייבנו וימסרו לחברה כשהם גמורים ומוכנים לאכלוס.

פרויקט דירה להשכיר בחיפה (הדמיה: אייל שמואל) (הדמיה: אייל שמואל)
פרויקט דירה להשכיר בחיפה(הדמיה: אייל שמואל)

את התוכנית יזם מנכ"ל החברה, עוזי לוי, כשאחת ממטרותיה היא עידוד הגופים המוסדיים דוגמת בתי השקעות וחברות הביטוח, להיכנס לשוק השכירות המוסדית ארוכת הטווח. הפרויקטים יתבססו על הון עצמי שתעמיד החברה ובעיקר על ידי מימון חיצוני שיועמד על ידי מוסדות פיננסיים.

 

דירה להשכיר לוקחת על עצמה את השלב היזמי של הקמת הפרויקט ואכלוסו בשוכרים, ולאחר מכן מתכוונת למכור את הפרויקטים לגופים מוסדיים או לקרנות ריט למגורים, שיחזיקו וינהלו אותו כנכס מניב לאורך שנים. בנוסף נועדה התוכנית ליצור מלאי דירות להשכרה ארוכת טווח גם בקרקעות פרטיות, במקביל לגידול בקצב השיווקים של קרקעות המדינה ליזמים.

 

עד כה רכשה החברה במסגרת התוכנית פרויקט של 109 יחידות דיור בשכונת נווה שאנן בחיפה, באמצעות מימון ממשקיע מוסדי. מנכ"ל החברה לוי מסר, כי "שיטה זו מקצרת זמנים ותביא לייסודו המהיר של שוק מוסדי להשכרה ארוכת טווח. ה'קול קורא' שפרסמנו היום, שם דגש על תכנון ובנייה איכותית, בהיקפים משמעותיים, תוך חסכון משמעותי במשך הבנייה ובעלויותיה".

 

תמ"א 38 בשלושה בניינים בחולון

פרויקט תמ"א 38 רחב היקף מתוכנן בשכונת נאות יהודית בחולון, במסגרתו יחוזקו ושופצו 48 דירות בשלושה בניניים ברחוב מרבד הקסמים. בנוסף כולל הפרויקט בניית 36 דירות ארבעה חדרים חדשות. התוכנית הוגשה לאישור הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה וממתינה לקבלת היתר בנייה מהעירייה.

 

  (הדמייה: קבוצת דוד אזולאי)
הדמיה של הפרויקט תמ"א 38 בחולון (הדמייה: קבוצת דוד אזולאי)

כיום כולל כל בניין 4 קומות, כאשר בכל קומה ארבע דירות בנות 75-80 מ"ר. הדיירים הקיימים יקבלו במסגרת השדרוג מרפסת שמש, ממ"ד, חניה תת קרקעית, מעלית, לובי מפואר וחידוש כללי של חזית הבניין. הדירות החדשות יתווספו ב-2.5 קומות שייבנו מעל המבנים הקיימים וכן בדירות גן חדשות.

 

אדריכל הפרויקט הוא הוגו רוזנפלד. היזמים, קבוצת דוד אזולאי, ישקיעו בפרויקט סכום של כ-50 מיליון שקל וצופים הכנסות של כ-60 מיליון שקל.

 

מנכ"ל הקבוצה, עו"ד דוד אזולאי, אמר כי הבניינים נמצאים על מגרש גדול של יותר מ-3 דונם, מה שמספק לנו אפשרות לעבוד ולפתח את המתחם, לבנות דירות גן וקומות נוספות, לשפר ולשדרג באופן משמעותי את הדירות והמבנים".

 

קומפלקס משרדים חדש בכפר סבא

חברת אופק שלי זכתה לאחרונה במכרז קבלן ראשי לבניית פרויקט O-Tech - קומפלקס משרדים חדש לחברות הייטק וביוטק בכפר סבא. כך דיווחה השבוע חברת אושריה, המקימה את הפרויקט.

 

הפרויקט מאגד 3 בניינים של 6 קומות כל אחד ושתי קומות חניה בשטח כולל של כ-52 אלף מ"ר, בכניסה לרחוב עתיר ידע בכפר סבא, בצמוד למתחם "אושילנד". בנייני המשרדים יבנו מעל קומת מסחר קיימת ובימים אלו החלו בבניית הבנין הצפוני של הפרויקט בשטח של 21 אלף מ"ר, שצפוי להתאכלס ביולי 2019. בניית כל הפרויקט תארך כ-3.5 שנים ושוויו מוערך בכ-500 מיליון שקל. .

  ( )
מתחם O-Tech

בחברה ציינו כי מתחם המשרדים מתוכנן באופן המאפשר חלוקת המשרדים לאגפים נפרדים שכל אחד יכול לשמור על זהות נפרדת או אחידה על-פי צורכי הארגון. כל חדרי המשרדים ייהנו מכניסת אור טבעי ומנוף פתוח. הפרויקט יכלול גם פארק משובץ פינות ישיבה בשטח של כ-5,000 מ"ר.

 

אביב כהן מנכ"ל חברת אושירה, מסר כי מדובר ב"מתחם משרדים חדשני המאפשר לחברות השוכרות סביבת עבודה מאובזרת, נוחה ונעימה המשלבת משרדים יוקרתיים עם סביבה ירוקה ופסטורלית".


פורסם לראשונה 26/03/2018 11:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאור פז
בית החולים תל השומר
צילום: ליאור פז
מומלצים