שתף קטע נבחר

שלושה מחבלים חמושים ברימונים הסתננו מעזה ונתפסו ליד בסיס צאלים

שלושה מחבלים חמושים ברימונים ובסכינים נתפסו ליד בסיס צאלים לאחר שעברו כ-20 קילומטרים מגבול הרצועה. אין נפגעים. הסריקות החלו בעקבות גילוי עקבות. ראש מועצת אשכול: "אירוע כזה יכול להיגמר אחרת"

 

מחבלים עצורים חדירה מרצועת עזה (צילום: בראל אפרים)
המחבלים שנתפסו בצאלים(צילום: בראל אפרים)

אירוע חמור בגבול רצועת עזה: כוח צה"ל עצר הבוקר (יום ג') שלושה מחבלים פלסטינים חמושים ברימונים ובסכינים שהסתננו מרצועת עזה באזור קיבוץ ניר יצחק והגיעו למרחק של כ-20 קילומטרים מגבול הרצועה, לאזור צאלים. חבלן משטרה הוזעק לנטרל את הרימונים בסיוע רובוט משטרתי. נסיבות האירוע בבדיקה. האירוע הסתיים בלא נפגעים ומצה"ל נמסר כי ניתן לחזור לשגרה. 

 

האירוע הזה קורה בדיוק בשבוע שבו צה"ל פרוס בכוחות גדולים סביב רצועת עזה נוכח החשש מצעדה גדולה לעבר גדר הגבול ביום שישי הקרוב ושלושה ימים לאחר הסתננות הפלסטינים שניסו להעלות באש כלים הנדסיים של צה"ל.  

מקום ההסתננות ()

מחבלים עצורים חדירה מרצועת עזה (צילום: בראל אפרים)
אחד המחבלים שנעצר בצאלים(צילום: בראל אפרים)
 

 

 

כוחות צה"ל סרקו מוקדם יותר את אזור גדר המערכת בדרום רצועת עזה מחשש להסתננות. מדובר צה"ל נמסר מוקדם יותר "במהלך פעילות שגרתית זוהו עקבות סמוך לגדר המערכת בדרום הרצועה, כוחות סורקים במרחב. האירוע בבדיקה". ביישובים הסמוכים נשמרה שגרת החיים ואין שינוי בהנחיות לתושבים. אנשי הביטחון ביישובים הוכנסו לכוננות.

 

מוקדם יותר אמר מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך כי "אין שינויים לגבי ההתרעות. אין עלייה בכוונות הפיגוע. יש טיפול שוטף כל השנה. הרוב המכריע של הפיגועים לא מתממש בעקבות סיכולים של צה"ל ושב"כ יחד איתנו. המערכת לא יכולה להיות הרמטית עד הסוף. התמונה לא שונה ערב החג. אין כרגע הערכה של מצב ביטחוני חמור יותר בכניסה לחגים".

שידור חי כוחות צבא ליד צאלים חדירה מחבלים מ רצועת עזה (צילום: דוברות המשטרה )
המחבלים היו חמושים ברימונים ובסכינים (צילום: דוברות המשטרה )

שידור חי כוחות צבא ליד צאלים חדירה מחבלים מ רצועת עזה (צילום: דוברות המשטרה )
חבלנים של המשטרה נטרלו את הרימונים(צילום: דוברות המשטרה )

מחסום משטרה צבאית (צילום: בראל אפרים)
כוחות צבאיים סמוך לצאלים(צילום: בראל אפרים)

מהמשטרה נמסר כי תוך כדי הפעילות לאיתור המחבלים התקבל דיווח על מעצרם. "שלושת החשודים הועברו לידי משטרת ישראל, חבלן משטרה פועל לנטרול וסילוק פריטי האמל"ח. משטרת ישראל ממשיכה לפעול במתכונת מוגברת ומבקשת מהציבור לדווח למוקד 100 על כל מקרה מעורר חשד".

 

ח"כ חיים ילין (יש עתיד), תושב עוטף עזה, אמר בריאיון במשדר ynet: "זו תקלה רצינית מאוד. יותר מדי אירועים קורים בשבוע האחרון כאשר התחושה היא שצה"ל נותן דגש על הדברים הגדולים, המנהרות וצעדת המליון, ועל הדברים הקטנים הם לא שמים לב".

 


שידור חי כוחות צבא ליד צאלים חדירה מחבלים מ רצועת עזה (צילום: דוברות המשטרה )
(צילום: דוברות המשטרה )

 

 

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, אמר במשדר: "צה"ל חייב לתחקר את האירוע הזה ולבדוק איך דברים כאלה לא יישנו. אירוע כזה יכול להיגמר גם אחרת. יש פה עוד נעלמים גדולים. מצד אחד הם נכנסו עם תחמושת ומצד שני לא היתה התנגדות. אסור לנו, עם כל האמצעים שיש לנו, שיקרה אירוע כזה 20 קילומטרים מעבר לגדר, שיסתובבו אנשים חמושים".

 

פרשננו לענייני ביטחון רון בן ישי אמר כי החדירות נובעות ממנטליות שלפיה כאשר ייבנה המכשול עם חומה מתחת ומעל הקרקע הבעיות ייפתרו. לדבריו, "חייבים לבחון מחדש את שיטת האבטחה מעכשיו ועד שהמכשול הדרומי יעמוד כולו". הוא הוסיף כי יש הבדל בתגובה הישראלית בין חדירה לפיגוע. "בפיגוע ישראל הייתה מגיבה מיד בכל העוצמה ואילו בחדירה ישראל תגיב מקסימום בהפצצת מחנות אימונים. זה מאפשר להם להרגיש עם פיגוע, וללכת בלי".

מחסום משטרה צבאית (צילום: בראל אפרים)
מחסום בעוטף עזה, הבוקר(צילום: בראל אפרים)

מחסום משטרה צבאית (צילום: בראל אפרים)
עוטף עזה, הבוקר(צילום: בראל אפרים)

 

 

 

אמש אמר הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, כי "נפיצות גבוהה בזירה הפלסטינית מחייבת אותנו לשמור על עירנות מתמדת. זאת ברקע המתיחות הגוברת ברצועה ובראשה הפעלת כיפת ברזל ביישובי העוטף, התמרון הצבאי שערך חמאס ביממה האחרונה וההפגנות הצפויות בעזה בסוף השבוע.

 

שלשום נשמעה שורה של אזעקות בתוך דקות בודדות במועצות האזוריות חוף אשקלון ושער הנגב וכן בשדרות. מערכת כיפת ברזל הופעלה וטילים מיירטים שוגרו בזה אחר זה, אבל לאחר זמן קצר הודיע דובר צה"ל: "לא בוצע מטח לעבר שטח מדינת ישראל. המצב בעוטף עזה הוא של שגרה. מיירטי כיפת ברזל הופעלו בגלל ירי מקלעים מהרצועה ללא נפילות בשטח הארץ".

 

מפקד מערך ההגנה האווירית, תת-אלוף צביקה חיימוביץ', דחה את הטענות בדבר תקלה במערכת כיפת ברזל. בתדרוך לעיתונאים הוא אמר: "לא הייתה טעות אנוש ולא הייתה תקלה טכנית. הייתה ויש רגישות יתר של המערכות בהתאם להערכות מצב שאנו עושים מעת לעת אל מול זירה ותרחיש מסוים. בשגרה אנו לא נוטלים סיכונים ולו במצבים שיש בהם פוטנציאל לפגיעה הכי קטנה בתושבים או בנכסים". 

 

באוגדת עזה נערכים לצעדות ההמוניות לעבר הגבול שחמאס יוזם ואמורות להתחיל מסוף השבוע. ההיערכות תכלול גם את עיבוי המכשול ההנדסי בפירמידות של תלתליות ושימוש באמצעים מתקדמים נגד מפרי סדר. מתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, הזהיר כי "חמאס מנצל וינצל את ההפגנות מול הגדר כדי לשלב בתוכן פעילי חמאס, שייטמעו בביגוד אזרחי, מהלך שקוף וברור". 


פורסם לראשונה 27/03/2018 10:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
המחבלים שנתפסו בצאלים
צילום: בראל אפרים
מומלצים