שתף קטע נבחר

מי שהגיע לצאלים יכול להגיע גם לתל אביב

ניתוח של מקרים דומים מצביע שהמחבלים רצו להיתפס עם כלי נשק כדי שלא יוגדרו כשב"חים ויוחזרו לעזה, אלא יהיו בכלא הישראלי - שם יש תנאים טובים יותר מאשר ברצועה. הקלות שבה חדרו המחבלים מעידה שהגדר ברצועת עזה אינה חסומה כראוי. מי שהגיע לצאלים יכול להגיע גם לתל אביב

אפשר לקבוע כמעט בוודאות שהפלסטינים שחדרו מרצועת עזה ונתפסו ליד גדר מחנה צאלים לא התכוונו לבצע פיגוע. אפשר להניח שמטרתם הייתה להיתפס עם כלי נשק בכליהם כדי שייעצרו ויכנסו לכלא הישראלי. עם זאת, יהיה המניע אשר יהיה - האירוע מצביע על כשל חמור בהגנת הגבול.

 

 

הפרקטיקה הזאת אינה חדשה. בשנים האחרונות, ככל שגברה המצוקה ההומינטרית בעזה, נתפסו בשטח ישראל לא מעט צעירים עזתיים עם כלי נשק בכליהם שאותם אפילו לא ניסו להפעיל. אחר כך הם הסבירו שרצו להיעצר ולהיכנס לכמה שנים לכלא הישראלי, שם לפחות מובטחות להם שלוש ארוחות ביום וגם אפשרות ללמוד. העזתים שנתפסו בעבר בשטחנו ונעצרו אמרו שהם נשאו עמם כלי נשק כדי שיוכרו כמחבלים, ולא כשב"חים (שוהים בלתי חוקיים). כי את השב"חים ישראל לרוב מחזירה לרצועה או לשטחי הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון, בעוד שמי שנתפס עם נשק בכליו נחשב למחבל ונכלא.

מחבלים עצורים חדירה מרצועת עזה (צילום: בראל אפרים)
המחבלים שנעצרו בצאלים. כנראה שלא תיכננו לבצע פיגוע, אלא רק להיעצר(צילום: בראל אפרים)

מחבלים עצורים חדירה מרצועת עזה (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

לשלושת החודרים הלילה הייתה כנראה כוונה דומה. הם בני משפחה אחת מאזור דרום הרצועה ויכלו במשך כחמש שעות שבהם היו בשטח ישראל לבצע לא פיגוע אחד ולא שניים. גם כשהם נתגלו - הם התמסרו ללא קרב. כל זה מעיד שכוונתם הייתה להיעצר וללכת לכלא הישראלי כדי לקבל תנאי מחייה אנושיים שאין להם ברצועה.

 

אפשרות אחרת היא ששלושת החודרים נשלחו על ידי חמאס כדי לערער את תחושת הביטחון של תושבי עוטף עזה ולפגוע באופן משפיל ביוקרת חיילי צה"ל השומרים על גדר הרצועה. זה אומר שחמאס או הג'יהאד האסלאמי או ארגון פלסטיני אחר ביקש לבצע 'פיגוע תודעתי' שעליו תגיב ישראל במתינות יחסית ולא 'פיגוע קינטי', כלומר פיגוע חבלני שפוגע פיזית בבני אדם שעליו התגובה הישראלית והצה"לית היא בדרך כלל הרבה יותר קשה, במיוחד בתקופה הנוכחית כשלישראל חשוב לשמר את הרתעתה.

 

כשל חמור בהגנת הגבול

יהיה המניע של החודרים אשר יהיה, בכל מקרה האירוע מצביע על כשל חמור בהגנת הגבול ותושבי הנגב המערבי. חדירה מסוג זה אסור שתקרה מפני שהיא מעמידה בסיכון ממשי ומיידי, לא רק את תושבי הנגב המערבי, אלא גם את תושבי מדינת ישראל כולה. מי שהגיע לצאלים יכול להגיע גם לתל אביב ללא קושי רב בתוך שעות ספורות. שלושה רימוני רסס וסכין יכולים להפיל קורבנות כמו מטען גדול. לכן חשוב כרגע לבחון איך זה קרה וממה נובע הכשל.

שידור חי כוחות צבא ליד צאלים חדירה מחבלים מ רצועת עזה (צילום: בראל אפרים)
הבגדים של המחבלים(צילום: בראל אפרים)

מחבלים עצורים חדירה מרצועת עזה (צילום: בראל אפרים)
כוחות צבאיים סמוך לצאלים(צילום: בראל אפרים)

מחסום משטרה צבאית (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

השב"כ וצה"ל עדיין מתחקרים את שלושת המחבלים, אבל ניתן כבר עכשיו לשרטט תרחיש משוער שאיפשר לשלושה להגיע עמוק לתוך שטח ישראל. נראה שהשלושה צפו במשך די הרבה זמן לעבר גדר המערכת באזור שמצפון מערב לרפיח. התצפית, שהתבצעה ממרחק של כמה עשרות מטרים, גילתה בסופו של דבר ערוץ שחפרו מי הגשמים מתחת לגדר המערכת או מקום שבו הגדר עצמה עברה בתוך ערוץ כזה וניזוקה בצורה זו או אחרת מפגעי מזג האוויר.

 

מכשירי חיתוך התיל שברשות שלושת המחבלים היו 'קאטרים' קטנים, המשמשים בדרך כלל חשמלאים, ואפשר לחתוך איתם חוטי תיל בעובי לא גדול. בפרצה שבה הם עברו נמצא רק תיל אחד שנחתך, אבל כנראה שדי היה בחיתוך התיל הזה כדי לאפשר לאדם מבוגר לעבור בפרצה. הגדר אמנם נתנה התראה וכוחות הוקפצו למקום קצת לפני עלות השחר, אבל הלוחמים לא הבחינו בחדירה, אם מפני שהאינדיקציה שנתנה הגדר הייתה במקום מרוחק מהפרצה ואם מפני שהפרצה הייתה קטנה ולא ראו אותה.

 

 

שידור חי כוחות צבא ליד צאלים חדירה מחבלים מ רצועת עזה (צילום: דוברות המשטרה )
הרימונים שנשאו המחבלים. יכלו לבצע לא פיגוע אחד ולא שניים(צילום: דוברות המשטרה )

שידור חי כוחות צבא ליד צאלים חדירה מחבלים מ רצועת עזה (צילום: דוברות המשטרה )
(צילום: דוברות המשטרה )

שידור חי כוחות צבא ליד צאלים חדירה מחבלים מ רצועת עזה (צילום: דוברות המשטרה )
(צילום: דוברות המשטרה )

 

צריך לזכור שבלילה שרר ערפל כבד באזור הרצועה וכל עזתי, וכמובן ארגוני המחבלים, מכוון את פעולות החדירה ללילות כאלה שבהם מתקשים אמצעי התצפית וניתור הגדר של צה"ל לאתר אנשים שמתקרבים לגדר עד שהם נמצאים ממש עליה וגם אז, כמו אתמול בלילה, לא תמיד מבחינים בהם בערפל סמיך. השאלה שצה"ל חייב לתת עליה תשובה היא אם הכוח שהוזעק לגדר עקב ההתרעה בדק ביסודיות מה הייתה הסיבה להתרעה. לעיתים די קרובות יש התראות על הגדר כתוצאה מהתחככות של בעלי חיים ליליים או רוח חזקה ולעיתים מפני שארגוני המחבלים העזתים בודקים את ערנות הכוחות באמצעות זריקת אבנים על הגדר.

 

 

בימים אלה הולך ונבנה המכשול על גבול הרצועה שאמור לחסום באמצעות חומה וגדר מתחת ומעל לפני הקרקע כל ניסיון חדירה. מהמכשול הזה נבנו כבר מספר קילומטרים. בקטעים שבהם עדיין לא החלו העבודות, עדיין יש יכולת לחדור די בקלות לשטח ישראל אף כי המערכת יודעת לאתר במהירות רבה יחסית חדירות כאלו ולתפוס את החודרים.

העבודות לבניית המכשול סביב רצועת עזה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
העבודות לבניית המכשול סביב רצועת עזה(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

החדירה הלילה אותרה זמן די רב אחרי שהתבצעה. אפשר להעריך - יותר משלוש שעות. אבל מרגע שאותרה החדירה, על ידי הגשש שגילה עקבות, הוזנקו הכוחות ואיתור המחבלים שחדרו התבצע מהר יחסית. בין השאר מפני שהחודרים לא התאמצו אפילו לטשטש את עקבותיהם. השאלה היא מה היה קורה אם המחבלים היו מצליחים לטשטש את עקבותיהם, כפי שארגוני החבלה הפלסטינים יודעים לעשות. רוב הסיכויים שבמקרה כזה השלושה כבר היו, אם היו להם כוונות פיגוע, במרכז הארץ.

 

כל זה קרה כשרק בסוף השבוע האחרון חדרה חולייה כזאת, חיבלה קלות בכלי הנדסי צבאי שפעל על הגדר וכששמעו טנקים שהוזנקו לעברם הם ברחו וחזרו דרך הפרצה בגדר חזרה לשטח הרצועה. זה לא מקרה. בתקופה הנוכחית משתדל חמאס להפגין את יכולותיו, להזיק לישראל כדי להזעיק את דעת הקהל הערבית והבינלאומית לסייע לו לצאת מבידוד ולהתגבר על המשבר ההומניטרי ברצועה. בצה"ל יודעים את זה ולכן היה צריך להגביר למקסימום את המאמץ לניטור הגדר ולמניעת חדירות כאלה.

 

אמנם נכונה האמירה שאין אמצעי צבאי, הגנתי או התקפי, שלא ניתן להתגבר עליו אם אתה מקדיש לזה מספיק מאמץ ואמצעים. אבל הקלות שבה חדרו השלושה הלילה לא מעידה על אמצעים או על מאמץ מיוחד, אלא על עובדה שגדר המערכת ברצועת עזה אינה חסומה כראוי ולנוכח מה שעוד יקרה בתקופה הקרובה. כדאי שצה"ל יסיק את המסקנות. יש אמצעים שמסוגלים 'לראות' גם דרך ערפל סמיך ובשעות הלילה ויש שיטות של בדיקה ובדיקה חוזרת על ידי שני גורמים שונים כדי לוודא שאם יש אינדיקציה לחדירה, לא ישללו אותה כל כך בקלות אלא יבדקו ושוב יבדקו וינקטו באמצעים אחרים כדי לאפשר לתושבי עוטף עזה לחוש ביטחון. תחושת הביטחון של הישראלים תושבי האזור היא חשובה כמעט כמו הביטחון עצמו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
המחבלים שנתפסו בצאלים
צילום: בראל אפרים
מומלצים