שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הקרב על טקס המשואות: הנשיא ריבלין לא מתכוון להגיע ולא לנאום

  בצל הקרע בין שרת התרבות והספורט רגב ליו"ר הכנסת אדלשטיין בנוגע לאפשרות שראש הממשלה והנשיא ינאמו בטקס הדלקת המשואות - מבהירים גורמים פוליטיים ששוחחו עם ריבלין: "גם אם יוזמן - הוא אינו מתכוון להגיע ולנאום"

   

  ראובן ריבלין, ועידת ה-70 ישראל סיפור הצלחה (צילום: מוטי קמחי)
  לא יגיע לטקס. ריבלין(צילום: מוטי קמחי)

  על רקע המאבק המתנהל בין שרת התרבות והספורט מירי רגב לבין יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין בנוגע לטקס הדלקת המשואות הממלכתי בהר הרצל בירושלים, אומרים גורמים פוליטיים ששוחחו באחרונה עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, כי לפי שעה הוא לא קיבל כל הזמנה לאירוע שיתקיים ביום העצמאות ולא נאמר לו דבר על לאפשרות שיישא נאום באירוע. "כך או כך", אומרים הגורמים, "הוא אינו מתכוון להגיע ולנאום בטקס גם אם יוזמן".

   

  הסיבה, לדברי הגורמים ששוחחו עם הנשיא, היא "שהוא מכבד את הכנסת, שבעבר עמד בראשה, ומבין את החשיבות שבשמירה על כללי הטקס במתכונתם הנוכחית". יצוין כי בעבר עלו יוזמות דומות לשלב את נאום ראש הממשלה בטקס גם בתקופה שבה שימש ריבלין כיו"ר כנסת, וגם אז הוא התנגד ליוזמות מן הסוג הזה.

   

  המאבק בין רגב לאדלשטיין נמשך    (צילום: משי בן עמי)

  המאבק בין רגב לאדלשטיין נמשך    (צילום: משי בן עמי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מוקדם יותר היום רשמה ההתנצחות בין רגב לאדלשטיין שיא נוסף, כשהראשונה הודיעה כי היא ממשיכה בתוכניתה לשלב את נאומיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין בטקס הדלקת המשואות. במסיבת עיתונאים שערכה במשרדה, התייחסה רגב לאיומיו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין להחרים את הטקס, כפי שפורסם בשבוע שעבר לראשונה ב-ynet. "רק אני אחראית על טקס המשואות, לא יו"ר הכנסת", אמרה השרה. מטעם יו"ר הכנסת נמסר: "עמדתו של יולי אדלשטיין נשארה בעינה. היו"ר מאחל המשך חג שמח לכל עם ישראל".

   

  אחרי שפירטה את התוכניות השונות לאירועי יום העצמאות ה-70 למדינה, נשאלה רגב על ההתנצחות הנמשכת עם יו"ר הכנסת בנוגע לאפשרות שראש הממשלה ינאם בטקס הדלקת המשואות. "ניסיתי להימנע מלהתייחס לכל מה שקורה בנושא הזה", אמרה רגב - ואז תקפה את אדלשטיין: "אני מאוכזבת מההתנהלות של יו"ר הכנסת. באמירות וההתנהלות שלו הוא פוגע בממלכתיות של הכנסת והממשלה".

   

  יולי אדלשטיין, ועידת ה-70 ישראל סיפור הצלחה (צילום: מוטי קמחי)
  המאבק מול רגב מסלים. אדלשטיין(צילום: מוטי קמחי)

   

  רגב: "רק אני אחראית על טקס הדלקת המשואות"

  רגב הוסיפה: "מאז ומעולם טקס המשואות זה טקס של הממשלה ולא של הכנסת. מי שמנהל את הטקס הזה היא ממשלת ישראל באמצעות מרכז ההסברה ויו"ר מרכז טקסים וסמלים שזו אני. אני אחראית על כל פיפס של הטקס על ההצלחה שלו וחלילה אם הוא לא יצליח. אין לאף אחד שום אמירה בטקס הזה. הכנסת לא שותפה. הממשלה החליטה לכבד את יו"ר הכנסת בנאום במהלך הטקס אבל זה לא הופך את הטקס לשלו.

   

  "מותר לנו לקבל החלטה שיופיעו בו גם ראש הממשלה ונשיא המדינה. בשנה שעברה בחנתי וקראתי את כל הביקורות שהיו על הממשלה בהתנהלות שהייתה בשנת ה-50 וה-60. בטקס המשואות נאם יו"ר הכנסת ובטקס יום אחרי נאמו ראש המשלה והנשיא. אמרתי שאצלי לא יהיו שני אירועים גדולים. יהיה אירוע אחד גדול וינאמו בו נשיא המדינה, יו"ר הכנסת, ראש הממשלה והמנהיג הבכיר מהמדינות שיגיעו. הבאתי את ההצעה לוועדת טקסים וסמלים. איוב קרא, אופיר אקוניס ואנוכי הצבענו בעד".

   

  רגב אמרה עוד: "אני לא מבינה למי מפריע שבאירוע 70 למדינה, אחת ל-10 שנים יופיעו ראש הממשלה, נשיא ויו"ר הכנסת. איך זה פוגע בממלכתיות ריבונו של עולם? יש משהו ממלכתי יותר מזה? במה זכיתי לקבל כאלה הסתות וביקורות? מדוע מסיתים על ראש ממשלה שהוא לא ממלכתי? הוא הרי מופיע בסרטון ברכה. סרטון ברכה זה ממלכתי ונוכחות זה לא? מה המניע של יו"ר הכנסת להסית נגד ההחלטה שלי? מי שרוצה לנאום, אהלן וסהלן, מי שלא רוצה - שלא יבוא. אני לא אשנה שום החלטה. כל אחד צריך לכבד את החלטה הממשלה ולהגיע. אם הוא (יו"ר הכנסת) לא יגיע - נקבל החלטה ונפרסם אותה".

   

  "הטקס הוא של יו"ר הכנסת". אל"מ (מיל') רוקני (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  "הטקס הוא של יו"ר הכנסת". אל"מ (מיל') רוקני(צילום: גיל יוחנן)

   

  מכתב האיומים של אדלשטיין

  בשבוע שעבר פורסם כאמור ב-ynet לראשונה מכתבו של יו"ר הכנסת אדלשטיין לכל חברי הכנסת ועובדי המשכן, המתייחס לכוונתה של השרה רגב לשלב נאום של ראש הממשלה נתניהו בטקס הדלקת המשואות בערב יום העצמאות בהר הרצל. אדלשטיין ציין במכתבו כי אם יחול שינוי בטקס - הוא ואנשי משמר הכנסת יחרימו את האירוע."אין ספק בעיניי כי אם יימחק אופיו הלאומי, תצא האש מן המשואות ותלבה את המחלוקות בינינו, המשוועות למנוחה. לכך לא נוכל לתת יד", כתב יו"ר הכנסת לח"כים.

   

  אדלשטיין הוסיף במכתבו כי "ביומיים האחרונים עלתה מחדש הצעת רגב לבצע שינויים מהותיים בטקס הדלקת המשואות המסורתי המתקיים בהר הרצל. אם הדבר אכן יתממש תהיה זו לראשונה מאז קום המדינה פגיעה באירוע ממלכתי ביותר על לוח השנה, שבעיני רבים הוא מעין מקדש. אם הכנסת לא תהיה המייצגת היחידה של עם ישראל כבכל שנה בטקס, לצערי, הכנסת ואנשיה לא יוכלו לקחת בו חלק".

   

  השרה רגב הגיבה וטענה כי מדובר ב"מכבסת מילים שלא מצליחה להסיר את כתם ההתנגדות המוזרה של אדלשטיין לנאום נשיא המדינה וראש הממשלה בטקס חגיגות ה-70". שרת התרבות הוסיפה כי "השנה - שבה אנו מציינים 70 שנות עצמאות, החלטנו כי יכבדו את המדינה בנאומיהם נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת והמנהיג של המדינה הבכירה ביותר, מבין אלו שיגיעו לטקס. בניגוד לנכתב, לא יהיה כל שינוי מהותי ולא ייפגע בכהוא זה אופיו הלאומי של הטקס", אמרה רגב.

   

  הבוקר שיתף אדלשטיין התייחסות של אלוף-משנה במיל' דוד רוקני לנושא. רוקני, שכיהן במשך 34 שנים כמפקד טקס הדלקת המשואות, אמר: "הטקס הוא של יו"ר הכנסת, למה להכניס? זה לא בסדר שמבקשים להיכנס פנימה, שיחפשו את הדברים האחרים". על כך צייץ אדלשטיין: "מה שרוקני אמר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שאבי
  הנשיא ראובן (רובי) ריבלין
  צילום: עמית שאבי
  מומלצים