שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לראשונה: גלולות נגד הריון - גם לחיילות בקבע

  ההחלטה של צה"ל להרחיב את סל התרופות לחיילים, תוביל לכך שגם חיילות בקבע תוכלנה לקבל גלולות נגד הריון. בנוסף, תוקף המרשמים לגלולות של חיילות בסדיר יוארך לחצי שנה. מעבר לגלולות נגד היריון, הורחב השנה סל התרופות לחיילים גם בתחומי רפואת הפה והאקנה, גמילה מעישון ונגישות לקב"ן

  יותר גלולות בצה"ל נגד היריון: בחיל הרפואה הוחלט לאחרונה להרחיב את סל התרופות לחיילים ולחיילות ולראשונה יקבלו נשות קבע מהצבא גלולות נגד היריון. 

   

  עד כה נהנו מפריבילגיה זו חיילות בשירות חובה, אך גם להן תשופר הנגישות לתרופת המנע מכניסה לא רצויה להיריון: תוקף המרשמים לגלולות לחיילות בשירות חובה יוארך מחודשיים לחצי שנה. השינויים נכנסו בהמשך לסל התרופות הממלכתי השנתי.

   

  צה"ל מבסס את סל התרופות שלו מדי שנה על סל התרופות האזרחי, עם שיפורים, תוספות והרחבות שהופכים את היצע התרופות שצה"ל מעניק למשרתיו לאחת מנקודות החוזק של השירות הרפואי לחייל.

   

  "סל התרופות הצה"לי הוא חלק ממדיניות לשיפור השירות הרפואי לחייל, להנגשתו בצורה פשוטה יותר ולצמצום הבירוקרטיה", מסביר ל-ynet סגן אלוף שי צוקרמן, ראש ענף ציוד רפואי, רוקחות והנדסה רפואית, "השנה הבאנו בשורות לנשות הקבע – לראשונה צה"ל מנפק גלולות נגד היריון לנשות הקבע. זה לא היה אף פעם. בנוסף הארכנו את המרשמים לכלל המשרתות. זה חשוב כי זה גורם לפחות נשים לגשת שוב לרופא, לעמוד בתור ולטרטר עצמן".

   

   

  תוקף המרשמים לגלולות לחיילות בסדיר - יוארך ()
  תוקף המרשמים לגלולות לחיילות בסדיר - יוארך

   

  לדברי צוקרמן יש בצה"ל משרתות רבות שהן בטווח הגילאים של נטילת הגלולות ומגיעות לשירות הצבאי מהאזרחות עם מרשמים לגלולות ולכן הן ממשיכות את הנטילה בתוך הצבא.

   

  סא"ל צוקרמן מוסיף ואומר: "אנחנו מעודדים את הדבר הזה. זה מאוד משמעותי לנשות קבע ולחיילות עצמן. אנו מנגישים את התרופות בצורה רחבה וכמה שיותר קדימה, כלומר גם חיילת שמשרתת היום בגדוד יכולה לגשת לרופא הגדודי והיא תקבל ממנו תרופות שלא היו לו בעבר מבלי שתצטרך לנסוע לאחת המרפאות האזוריות ולקבל שם את התרופה או את הגלולה".  

   

  נגישות רבה יותר לקב"ן, הקלות בזמינות לגמילה מעישון

  מעבר לגלולות נגד היריון, הורחב השנה סל התרופות לחיילים גם בתחומי רפואת הפה והאקנה, כאשר חיילים זכאים לקבל החל מימים אלה תרופות משופרות ומשולבות לטיפול בבעיות אלה ביחס לתרופות שקיבלו בעבר.

   

  שיפור נוסף נוגע לסוגיית הגמילה מעישון: עד לאחרונה צה"ל חייב את משרתיו שביקשו מרשם לתרופה המסייעת לגמילה מעישון לעבור סדנת גמילה מעישון, וכעת תנאי זה בוטל והתרופה נגד עישון, צ'מפיקס, תהיה זמינה ובאופן מיידי לכל משרת מעשן מרופא היחידה שלו. "בשנה החולפת ההוצאה על סל התרופות בצה"ל גדלה בכ-30%", ציין סא"ל צוקרמן, "זה לא נובע מצריכת יתר של גלולות או תרופות אחרות אלא מהגדלת השירות הרפואי והרחבת הסל לחיילים מעבר למקובל בקופות החולים".

    

  בתוך כך, בצה"ל סיכמו בחודשים האחרונים נתונים ראשוניים על השפעת תכנית הרחבת והנגשת קציני בריאות הנפש (קב"נים) ליחידות השדה שהחלה לפני כשנתיים, דוגמת גדודים וחטיבות.

   

  קצין בכיר מפיקוד הצפון ששוחח עם ynet בנושא ציין כי בשנה החולפת ירד מספר החיילים שנשרו מאוגדת הגליל על סעיף נפשי ב-66% ובאוגדת החוד הסדירה (המאגדת בתוכה חטיבות כמו גולני ו-7) ירדה כמות הנושרים מסיבות נפשיות בכ-40%.

   

  ברמת הפיקוד עצמו הופחת בכמחצית מספר החיילים שנשרו משירות עקב בעיות נפשיות, ומגמות דומות נרשמו גם בשלושת הפיקודים האחרים. על רקע טענות של חיילים ולוחמים על שבועות רבים של המתנה לקב"ן למרות השינוי, ציין הגורם כי חייל אמור לראות קב"ן עד שבוע המתנה.

   

  "בעבר היו הקב"נים ברמת האוגדה והיום יש קב"ן לכל חטיבה שאמור לבקר בכל גדוד אחת לשבוע, ולא משנה אם הגדוד נמצא בתעסוקה מבצעית באיו"ש או באימון בדרום. לכן קב"נים קיבלו מאיתנו רכבים משימתיים לצורך כך ואם ישנו צורך דחוף בקב"ן אז החייל יטופל ע"י הקב"ן של האוגדה המרחבית בה הוא משרת".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  גלולות נגד הריון. גם לחיילות בקבע
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים